- Sokan éreztek már olyat, hogy valakibe első látásra beleszerettek.
- Te viszont szinte mindig így vagy vele? Emofília állhat a dolog hátterében.
- 3 tanács szerelemfüggőknek, amelyek betartásával tartós és kiegyensúlyozott kapcsolatokat építhetnek.
Általában rásüthető az emofília, azaz szerelemfüggőség billogja azokra, akik sorozatosan hajszolják a szerelem mindent elsöprő érzését – gyakran egészségük és társas kapcsolataik rovására is. Az olyan viselkedésmintázatok hátterében is emofília állhat, mikor valaki egymás után ugrik bele komolyabbnál komolyabb kapcsolatokba, melyek viszonylag rövid időn belül kudarccal végződnek.
Persze, örökké tartó szerelmet találni borzasztóan nehéz (ráadásul nagyban a szerencsén múlik), sokat tehetünk azonban azért, hogy párkapcsolataink (tartsanak bármeddig is), kiegyensúlyozottak és minél boldogabbak legyenek. Amennyiben tehát úgy gondoljuk, jellemző ránk az emofília, fontoljuk meg az alább felsorolt tanácsokat. De előbb egy kicsit részletesebben is vizsgáljuk meg, miről van szó!
Mi az emofília?
Több emberről is azt gondoltad már megismerkedésetek első óráiban, hogy minden bizonnyal a lelki társad lehet? Ezek a viszonyok azonban csupán rövid fellángolásoknak bizonyultak, melyek sok sebet ejtettek mindkettőtökön? Akkor bizony előfordulhat, hogy szerelemfüggő vagy. Az emofília, más néven érzelmi promiszkuitás gyors és gyakori szerelembeesésre való hajlamot jelent.
Az emofíliában érintettekre jellemző, hogy rövid időn belül rendíthetetlen(nek tűnő) és mindent elsöprő szenvedélyre lobbannak egy potenciális partner iránt. „De hát mi ezzel a baj, ez az igaz szerelem jele, nem igaz?” – hangozhat a kérdés. Igen ám, csak hogy emofíliáról beszélve ez a rettentő erős érzelem valójában nem a másik fél iránt, hanem a szerelem érzése iránt alakul ki. Úgy is mondhatnánk,
az emofíliában szenvedő ember valójában nem a másik emberbe, hanem magába a szerelem érzésébe szerelmes.
Bonyolítja ezt a helyzetet, hogy az emofília, bármennyire ártalmatlannak is tűnik, valójában egyáltalán nem veszélytelen dolog, ugyanis egészségtelen kapcsolatokba sodorhatja az érintetteket.
Az emofília veszélyei
A Journal of Personality and Individual Differences című folyóiratban 2021-ben megjelent tanulmány szerint az emofília hajlamossá teheti az embert, hogy a machiavellizmus, a pszichopátia és a nárcizmus személyiségjegyeit mutató személyekhez vonzódjon. A gyorsan kialakuló érzelmi kötődés miatt az egyén figyelmen kívül hagyhatja az intő jeleket, és végül csupán annyit állapíthat meg, hogy ő „valamiért mindig a rossz embert vonzza be”. Valójában azonban nem ennyire tehetetlen a helyzetében (erről később lesz részletesen szó).
Fontos még azt is belátni, hogy az emofília nemcsak az abban szenvedőt, hanem az ő környezetét is igencsak megterheli érzelmileg.
Az emofíliában szenvedők a legkevésbé ártalmas esetben is súlyos érzelmi sérüléseket okozhatnak partnereiknek.
Például azáltal, hogy egyik nap még őt tartják egyetlen igazi lelki társuknak; hirtelen azonban megjelenik a színen valaki más, aki ugyanazokat az intenzív érzelmeket hívja elő belőlük, mint jelenlegi partnerük. Ekkor csak napok, esetleg órák kérdése a szakítás (rosszabb esetben a megcsalás), az ördögi kör pedig újra elkezdődik.
A szerelembe esés mámora kétségtelenül izgalmas élmény, az egyik legintenzívebb érzés, amit megélhet az ember. Ahogyan Goethe mondta: „Szeretni és szeretve lenni a legnagyobb boldogság a világon.” Nagy ajándék a sorstól. Ezen érzés hajszolása azonban a szerhasználók viselkedéséhez hasonló mintázatokat hívhat elő belőlünk. Érdemes tehát megfontolni az alábbi tanácsokat, ha úgy gondoljuk, talán mi is szerelemfüggők lehetünk.
Emofília: 3 tanács szerelemfüggőknek
Eldöntöttük, hogy változ(tat)nánk? Szuper! Mark Travers pszichológus az alábbiakat tanácsolja azoknak, akiknek elegük van abból, hogy az emofília akadályozza őket az egészséges és biztonságos társas kapcsolódások kialakításában. Ezek a könnyen gyakorlatba építhető tippek sokat segíthetnek boldogulásukban.
1. Készítsünk listát!
Ahogyan fentebb is írtuk, emofília esetén nehéz tisztán látni a pályán. Óriási segítség lehet, ha vesszük a fáradságot és rászánjuk az időt, hogy egy részletes listában összeírjuk potenciális partnerünk minden jó és rossz tulajdonságát, valamint az esetleges párkapcsolat előnyeit és buktatóit.
Érdemes azonban nem csak az éppen aktuális kiszemeltet és helyzetet górcső alá venni. Hosszabb távú céljaink érdekében jó ötlet egy olyan listát is összeállítani, ami a számunkra legfontosabb, általános jellemzőket és tényezőket tartalmazza. Így, bárkivel legyen dolgunk legközelebb, elég ezt a listát elővennünk.
Az összeírásban szerepeljenek azok a dolgok, amelyekből nem engedünk (például a hűség, a bizalom, a kedvesség stb.) és azok is, amelyekkel kapcsolatban hajlandóak lennénk kompromisszumot kötni (például a miénktől eltérő érdeklődési kör, a takarítási elvek, a testmagasság stb.). Amennyiben értékrendünket papírra vetjük, sokkal pontosabban megjósolhatjuk egy-egy viszony sikerét és élettartamát. Mindez visszarángathat minket a realitás talajára, ha úgy érezzük, ismét elragadni készül a nagy érzés heve.
Tartsuk persze azt is szem előtt, hogy egyetlen kapcsolat vagy személy sem hibátlan, és egy valóban tartós és sikeres párkapcsolat kiépítése jelentős erőfeszítést, időt és türelmet igényel mindkét féltől!
2. Ne hagyjuk figyelmen kívül szeretteink figyelmeztetéseit!
Emofília esetén hajlamosak lehetünk arra, hogy kizárólag kiszemeltünkre koncentráljunk, miközben mindenki mást figyelmen kívül hagyunk – beleértve saját magunkat is. Pedig barátaink és családtagjaink nagyobb valószínűséggel szúrják ki az esetleges figyelmeztető jeleket, hisz őket nem vakítja el a szerelem. Bölcs dolog, ha egy érzelmi hullámvasúton ülve kellő figyelmet szentelünk szeretteink figyelmeztetéseinek, hiszen így megalapozottabb döntéseket hozhatunk.
Ha figyelmen kívül hagyjuk mások tanácsait, annak egyrészt eltávolodás, bűntudat, másrészt nagy csalódás is lehet a vége. Persze, nem érdemes vakon követni a többiek iránymutatását, de, lássuk be, ilyen intenzív érzelmek esetén ez egyébként is elképzelhetetlen volna… Tekintsünk szeretteink véleményre újszerű, megfontolandó perspektívaként, és köszönjük meg, hogy törődnek velünk olyannyira, hogy ezeket meg is osztják velünk.
3. Gyakorlatias nézőpontból is vegyük szemügyre kapcsolatunkat!
Emofília esetén az embert mintha a legintenzívebb érzések örvénye szippantaná magába, ami rövid távon elhomályosíthatja az ítélőképességét. Érdemes kifejlesztenünk tehát egy gyakorlatiasabb megközelítést – például vezessünk naplót a találkozásokról és az ezek közben felmerült érzésekről! Figyeljük meg, hogy érzelmeink hogyan változnak az idő múlásával! Ez segíthet felismerni, ha megint egy régi, rossz szokásba készülnénk visszaesni.
Lépjünk egyet hátra, és vizsgáljuk meg, érzéseink következetesek-e! Valódi kapcsolódásról vagy puszta múló rajongásról van szó a jelen esetben?
Kapcsolati mintáink nyomon követésével jobban megérthetjük helyes és téves döntéseinket is; felismerhetjük, min érdemes változtatnunk legközelebb – és mi az, ami valóban a fejlődésünket szolgálja.
Végeredményben épp ez az önismeret tesz majd képessé bennünket arra, hogy hosszú távú céljainkkal és értékeinkkel összhangban álló, fenntartható döntéseket hozzunk, ezáltal pedig egészségesebb és kielégítőbb kapcsolatokat alakítsunk ki másokkal – akár szerelmesek vagyunk beléjük, akár nem.
Az emofília leküzdésével esélyünk lehet egy kiegyensúlyozott kapcsolatra. Íme, 4 dolog, ami csak a legboldogabb párokra jellemző!
Kiemelt kép: Getty Images