szülő-gyerek kapcsolat

Így vess véget az érzelmi zsarolásnak! – 6 módszer a manipulatív szülők leállítására

Ha a legközelebbi hozzátartozóink használnak ki, akkor folyamatos érzelmi kizsákmányolás áldozatai lehetünk. A védekezést ráadásul meg is nehezítik a szoros családi kötelékek, a szülők iránti tisztelet vagy egyáltalán az, hogy a hosszú távú béke érdekében mindenki számára a legoptimálisabb módon védjük meg határainkat. Szerencsére ez nem lehetetlen, az alábbiakban 6 olyan egyszerűen kivitelezhető módszert mutatunk be, amelyekkel tartós hatást érhetünk el az érzelmileg manipulatív szülőkkel szemben.
  • Ha ezeket a jeleket tapasztaljuk, valószínűleg érzelmileg manipulatív szüleink vannak.
  • A szülők érzelmi manipulációja pusztító következményekkel járhat a gyermekekre nézve.
  • Mutatunk 6 gyors módszert a manipulatív szülők hosszú távú megfékezésére.

Gyerekként közös megélésünk szüleinkkel kapcsolatban az a gondolat, hogy tévedhetetlenek, mindig csak jót akarnak nekünk és a mi érdekünkben viszik véghez cselekedeteiket, ám az idő előrehaladtával ezek az alapfeltevések megváltozhatnak. Ahogy öregszünk, a szülő-gyerek kapcsolati dinamika átalakul, ami az esetek többségében egészséges módon megy végbe, ám bizonyos eseteben ez a viszony nemhogy megváltozik, egyenesen egészségtelenné válik.

Vannak, akik nehezen élik meg az elengedés folyamatát, hajlamosak lehetnek feltételekhez kötni szeretetüket, áldozatként viselkedni vagy épp ellenkezőleg, egyenesen kizárni gyermekeiket életükből, rosszabb esetben őket hibáztatni elszalasztott lehetőségeikért. Ám mindezeken felül van még néhány más figyelmeztető jel is, melyre felnőttként már gyanakodhatunk, ha úgy érezzük, érzelmi manipuláció áldozatai lettünk. A felismerés pedig mint tudjuk, kulcsfontosságú a helyzet megoldásához. 

Érzelmi manipuláció a családban

Bár alapvetően távol áll tőlünk az a feltételezés, hogy szüleink manipulálni próbálnak bennünket, bizonyos jelek mellett már nem mehetünk el szó nélkül akkor sem, ha teljes mértékben tiszteljük és szeretjük őket. Az érzelmi manipuláció még felnőttként is pusztító következményekkel járhat, ezért érdemes a probléma megoldásához minél hamarabb beazonosítani a figyelmeztető jeleket

A manipulatív szülők – hogy a kezükbe kerüljön az irányítás – gyakran élnek a bűntudatkeltés eszközével és előszeretettel öltik magukra az áldozat szerepét, hogy sajnálatot ébresszenek gyermekükben.

A kontroll megszerzését szolgálja az is, ha a dicséretet használják a manipuláció eszközeként, ha folyamatosan kritizálnak vagy ítélkeznek, elutasítják vagy érvénytelenítik gyermekük érzelmeit akkor is, amennyiben az már teljes értékű felnőtt.

A felsorolt taktikák, a saját akarat érvényesítését célzó szülői manipuláció alacsony önbecsüléshez, dühhöz, haraghoz és szégyenérzethez vezethet. „Sok esetben az a személy, akire az érzelmi manipuláció irányul, tiszteletlen, dühös vagy ingerült lesz” – mondja Dr. Carla Marie Manly, a kaliforniai Santa Rosa klinikai pszichológusa. „Amikor ezek az érzések egy alapvetően kiegyensúlyozott személyben jelentkeznek, az gyakran tökéletes jel arra, hogy érzelmi manipuláció történt”.

„A manipulatív szülők megértéséhez kulcsfontosságú, hogy különbséget tegyünk a manipuláció és a meggyőzés között” – teszi hozzá Dr. Toni Falcone floridai pszichológus. „A manipuláció vagy a meggyőzés során alkalmazott egyes taktikák hasonlóak lehetnek, de az interakcióban alkalmazott szándék, intenzitás és időbeliség segíthet kitalálni, melyikről van szó”. Ha úgy érezzük, az előbbi áll fenn, szakértők szerint ezeket tehetjük az érzelmileg manipulatív szülőkkel szemben.

Ezzel a 6 módszerrel tehetsz a szülői manipuláció ellen

manipulativ-szulok-erzelmi-zsarolas

Fotó: Getty Images

Ismerjük meg a szándékot!

Ne bocsátkozzunk azonnal feltételezésekbe, és higgyük már az első erélyesebb utasításra, hogy érzelmi manipulációról van szó. Mindenekelőtt gyakoroljunk empátiát és lépjünk hátra, hogy egészében értékelhessük a kialakult helyzetet. Szüleink talán csak időt szeretnének tölteni velünk, magányosak vagy azt szeretnék tudtunkra adni, hogy jobban kivennék részüket mindennapjainkból. Ezért a szakértő azt tanácsolja, ne csak az adott interakciót vegyük figyelembe, hanem a korábbi viselkedést, az azt megelőző viszonyulást is. 

Húzzuk meg világosan a határokat!

Ezt talán hangsúlyozni sem kell, hiszen a legalapvetőbb ismérve a manipulátoroknak, hogy addig nem hagynak nyugtot, míg nem érvényesül az akaratuk. Hogy ez ne történhessen meg, állítsunk fel előre konkrét határokat és mi magunk is szigorúan tartsuk be őket. Amint kétségeink támadnak, azt a másik azonnal megérzi és kihasználja, ezért ne engedjünk az ésszerűtlen követeléseknek, magabiztosan lépjünk fel kommunikációnkban és védjük ki a manipulatív kísérleteket. 

Tegyünk fel kérdéseket!

További hasznos módszer lehet, ha nem engedünk azonnal a zsaroló követeléseknek, hanem előbb konkrét kérdésekkel mérjük fel a helyzetet. Például ha egyik szülőnk közli velünk, ha szeretjük őt, akkor megtesszük, amit kér, előbb egyszerűen kérdezzük meg, miért van erre szükség, és hogy mi az a fontos dolog, ami most nem várhat. A szakértő szerint legyünk mindig egy kicsit szkeptikusak és végezzünk ellenőrzést, mielőtt ismét a másik kezébe tennénk az irányítást.

Mit üzen a testünk?

A manipuláció kimerítő tud lenni, különösen ha valaki éveken keresztül gyakorolja rajtunk. Még akkor is kiütközhetnek az egyértelmű jelek, ha nem tudatosítjuk, hogy szüleink viselkedése komoly stresszt hoz életünkbe. Figyeljük meg, testünk miként reagál egy-egy beszélgetéskor, mert ha azt vesszük észre, hogy szüleink társaságában – vagy a találkozást követően – kimerültnek, levertnek érezzük magunknak, kételkedni kezdünk magunkban vagy egyszerűen csak rossz lesz a közérzetünk, akkor könnyen lehet, hogy mérgező érzelmeknek vagyunk kitéve.

Kérjünk segítséget egy másik családtagtól!

Ilyen esetekben jól jöhet egy külső szemlélő, egy másik családtag támogatása, akire számíthatunk, miközben szüleink igényeivel kell megbírkóznunk. Legyen szó házastársról, testvérről vagy egy megbízható bizalmasról, fontos, hogy legyen valaki, akihez fordulhatunk, amikor a dolgok nehezebbé válnak, aki emlékeztet bennünket határaink meghúzására. 

Vessük papírra gondolatainkat!

Az érzelmi manipuláció nem csupán kimerítő, de össze is zavarja gondolatainkat és érzéseinket, melyekre épphogy nagy szükségünk lenne ebben a nehéz helyzetben. Amennyiben van egy kis időnk, szánjunk pár percet arra, hogy leírjuk érzéseinket és megfigyeléseinket. Például hogyan éreztük magunkat, milyen hatást gyakorolt ránk a szülői befolyás, ha pedig mindezeket papírra vetettük, írjunk fel magunknak is kérdéseket. Ezeket később akár szüleinknek is feltehetjük egy esetleges jövőbeni beszélgetés vagy akár szakértő segítség bevonása során. 

Előfordulhat, hogy olyan kapcsolatban találjuk magunkat, mely felemészti időnket és energiáinkat. Ez a 10 jel azonban segít felismerni, ha valaki kihasznál bennünket. 

Kiemelt kép: Getty Images