A generációs jelenség érdekes módon elsősorban az észak-amerikai és a nyugat-európai fiatalságra van komoly hatással, a kelet-európai és szubszaharai régióban jobb a helyzet.
  • A világ sokkal gyorsabban változik, mint néhány évtizede, ez nyomot hagy a boldogságérzetünkön.
  • A fiatalok előtt több lehetőség áll, mint korábban, ugyanakkor több szorongással is kell szembenézniük.
  • A helyzet azonnali beavatkozást igényelne, a megoldás azonban nem olyan egyszerű.

A szülők világszerte arra vágynak, hogy boldog gyerekeket neveljenek fel, akik feltalálják magukat gyorsan formálódó világunkban, akik képesek lépést tartani és közben nem felejtkeznek el az élet szép dolgairól. A legfrissebb Világboldogsági Jelentés azonban riasztó képet közöl a fiatalság közérzetéről, boldogság szintjéről.

A nyugdíjasok boldogabbak, mint a Z generáció

A kutatást végzők első alkalommal léptek túl a hagyományos boldogság rangsoron, melyet eddig országonként vizsgáltak. Ezúttal a különböző generációk szerint is megvizsgálták a boldogságot, és az egyes korcsoportok meglehetősen nagy eltéréseket mutattak.

A 15-24 éves korosztály boldogságérzete erős hanyatlásnak indult 2019 óta Észak-Amerikában, Nyugat-Európában, Dél-Ázsiában, valamint a Közel-Keleten és Észak-Afrikában. A fiatalok és az idősebbek véleményei alapján az egyes országok szélsőséges helyezéseket produkáltak.

Kanadában például a 60 év felettiek boldogságérzete a 8., míg a 30 éven aluliak megítélése szerint az 58. helyre sorolja az országot. Hasonló jelenség tapasztalható az Egyesült Államokban is, ahol az idősebb generáció a 10., míg a fiatalabb generáció csak a 62. helyen tartja az országot.

Érdekesen alakult a kelet-európai helyzet

Európában például Franciaországban a 60 év felettiek a 25., a 30 éven aluliak pedig a 48. helyen tartják az országot.
Ezekben a régiókban az 1965 előtt születettek átlagosan boldogabbak, mint az 1980 után születettek. A milleniálisok körében a boldogság észlelése az életkorral csökken, míg a boomerek körében az életkorral nő.

Norvégia, Svédország, Németország, Franciaország, az Egyesült Királyság és Spanyolország szintén olyan országok, ahol az idősek lényegesen boldogabbak, mint a mai fiatalok. Ennek ellenkezője igaz viszont két dél-európai államban, Portugáliában és Görögországban. Ugyanez vonatkozik a legtöbb kelet-európai országra, ahol a 30 év alattiak több boldogságot látnak életükben, mint szüleik és nagyszüleik.

Az utóbbi eredmény történelmi okokkal is magyarázható: a volt Jugoszlávia országaiban az idősebbek túlzottan is jól emlékeznek a különféle konfliktusokra.

Az északiak – különösen az idősebbek – továbbra is a boldogság világbajnokai. Finnország a hetedik egymást követő évben végzett az élen, majd következik Dánia, Izland és Svédország. Ugyanakkor meg kell jegyezni, hogy a fiatalok itt is kevésbé boldogok, mint az idősebbek.

Túl sok mindenért aggódnak a fiatalok

A jelentés „a fiatalok boldogságának zavarba ejtő visszaesését mutatta ki, különösen Észak-Amerikában és Nyugat-Európában” – mondta Jan-Emmanuel De Neve professzor, a Wellbeing Research Center igazgatója és a tanulmány szerkesztője. Úgy véli, nehéz belegondolni abba, hogy a világ egyes részein a fiatalok mintha életközepi válsággal küzdenének, és ez a helyzet azonnali beavatkozást igényelne.

Több tényezőre is vissza lehet vezetni a fiatalok érzéseit

A jelentés ugyan nem fedi fel a változások okait, de egyre több témával foglalkozó szakértő gondolja úgy, hogy

a növekvő közösségi médiahasználat, a jövedelmi egyenlőtlenségek, a lakhatási válság, valamint a háborútól és a klímaváltozástól való félelem a gyermekek és fiatalok boldogságára komoly hatással van.

A beszámolóból kiderül, hogy a gyermekkori jólét és az érzelmi egészség lehet a legjobb előrejelzője a felnőttkori elégedettségnek. Egyértelmű továbbá az összefüggés a boldogság és a magasabb jövedelem között, még akkor is, ha egyébként van különbség az iskolai végzettség, az intelligencia, a fizikai egészség és az önbecsülés között.

A majdnem tökéletes boldogság receptjéről Pokorny Lia mesélt nekünk.

Kiemelt kép: Getty Images