influenza

Új kutatás: Súlyosabbak az influenza szövődményei a Covidénál

Meglepő kórházi adatokat publikált egy amerikai egyetem.
  • Egy új kutatás szerint súlyos influenza után az idegrendszeri problémák esélye még nagyobb lehet, mint a Covidnál.
  • A Michigani Egyetem kutatói szerint megnő az agyi katasztrófák esélye az elhúzódó influenza esetén.
  • A demencia és a stroke lehetősége 10%-kal nagyobb az influenza után.

Az amerikai kutatók azt találták, hogy a long flu (vagyis a hosszú ideig elhúzódó influenza) szövődményeit még komolyabban kell venni, mint a long Covidét. Mindkét vírusos betegség megtámadja az idegrendszert, és csak a szervezet erős ellenállóképességén múlik, hogy mekkora kárt tud tenni benne.

A Michigani Egyetem kutatói megállapították, hogy azok a betegek, akik influenza miatt kerültek kórházba, sokkal nagyobb valószínűséggel szorultak utólag orvosi ellátásra bizonyos betegségek miatt, mint azok, akik Covid-19 fertőzés miatt fordultak orvoshoz.

A tudósok kifejezetten azokat a panaszokat vizsgálták, amelyeket mindkét fertőzéssel összefüggésbe lehet hozni, mint például migrén, mozgászavarok és idegi fájdalmak.

influenza-szovodmeny

Fotó: Getty Images

Migrén és idegfájdalom a fókuszban

Az orvosok megállapították, hogy azok, akik influenza miatt kerültek kórházba, a fertőzést követő egy évben közel kétszer nagyobb valószínűséggel részesültek kezelésben neurológiai rendellenesség miatt, mint Covid-beteg társaik.

Az influenzás csoport például 44 %-kal nagyobb valószínűséggel folyamodott kezelésért idegfájdalom miatt, és 35%-kal többször kért segítséget tartós migrén miatt.

Valamint 10%-kal nagyobb valószínűséggel kaptak kezelést az influenzások stroke vagy demencia miatt is.

Mind a Covid-, mind az influenza gyulladást okoz a vérben, ami károsíthatja az ereket az egész testben, beleértve az agyat is, ami pedig számos szövődményhez vezethet. Mindkét légúti vírus olyan szövődményeket is okozhat, mint az agyvelőgyulladás (az agy duzzanata), vagy a Guillain-Barré-szindróma, a perifériás idegeket érintő autoimmun betegség, ami részleges bénuláshoz vezet.

Egy másik, a Neurology Journals című szaklapban publikált korábbi kutatásból kiderült (amely 77 000 fő részvételével zajlott), hogy a long Covid szövődményeinek kialakulásában nagy szerepe volt a szervezet alacsony vasszintjének. Könnyen lehet, hogy az influenzánál is erről van szó, ám ezt még nem vizsgálták a szakértők.

Ha sokszor fáj a fejed, vagy időnként migréned van, akkor kattints egy régebbi cikkünkre, amelyben arról írtunk, miért gyakoribbak hidegben a migrénes rohamok.

Kiemelt kép: Getty Images