- 2100-ra sokkal kevesebben fognak szülni, de így is túl sokan leszünk.
- Gazdasági és népességi összeomlást jósol Elon Musk, ha beigazolódik a születésszámra vonatkozó prognózis.
- Az országok 97%-a nem lesz képes fenntartani magát.
Évtizedekig aggódtunk, mi fog történi, ha a Föld lakossága majd átlépi a 8 milliárdos lélektani határt. Most tartunk 7,88 milliárdnál, 40 éve pont fele ennyi ember élt a bolygón. A túlnépesedésből fakadó ivóvízhiánytól, éhínségtől félünk most is, holott gazdasági kutatók már más vészharangot kongatnak meg.
A Lancet tudományos folyóiratban nem régen megjelent kutatás szerint 2050-re az országok 75%-a, 2100-ra vagyis kb. 75 év múlva az országok 97%-a nem lesz képes fenntartani magát. Olyan mértékben elöregedő a társadalmunk, hogy az alacsony születésszám mellett nem tudjuk majd az öregeket ellátni, eltartani.
Mi a termékenységi arányszám?
A Magyar Statisztikai Hivatal megfogalmazása szerint:
„A teljes termékenységi arányszám kifejezi, hogy egy nő élete folyamán hány gyermeknek adna életet az adott év kor szerinti születési gyakorisága mellett. Egy hipotetikus generáció befejezett termékenységét jelzi, amelyet az adott évi női korspecifikus termékenységi arányszámok összegzésével számítunk ki.”
A KSH a 15-49 éves kor közötti nőket veszi alapul a számításhoz, vagyis azokat, akik valószínűleg termékenyek, és tudnának szülni fizikailag, más kérdés, hogy valóban életet adnak-e majd valaha egy vagy több gyereknek.
A nemzetközi becslések szerint a teljes globális termékenységi ráta a 2021-es 2,23-ről 2050-re 1,68-ra, 2100-ra pedig 1,57-re csökken, vagyis átlagosan ennyi gyereket hoz majd világra egy nő élete során. Ahhoz, hogy a gazdaság ne omoljon össze, a fejlett országokban, 2,1 születésre lenne szükség a népességszint fenntartásához.
Miért következhet be katasztrófa?
A fejlődő országokban egyre magasabb kort érnek meg a lakosok, viszont folyamatosan csökken a gyerekvállalási kedv. Ez részben jó hír, hiszem a modern orvoslásnak köszönhetően hosszú ideig élhetnek az emberek, viszont nem aktívak, nem termelnek a társadalomnak. A csökkenő számú, aktív fiatalnak kell eltartania az öregedő népességet is, és ez okozza a problémát.
Az ENSZ adatai szerint Közép- és Kelet-Európában még rosszabb a helyzet, a világátlaghoz képest is alacsonyabb a termékenységi arányszám:
A születések száma 2021-es 1,38-ról 2100-ra 1,19-re, a közép-európai országokban pedig a 2021-es 1,48-ról 1,21-re csökken majd.
A WHO azonban nem ennyire borúlátó, az Egészségügyi Világszervezet szakemberei szerint a csökkenő tendenciának vannak előnyei is.
Az alacsony születésszám előnyösen hat a környezetre, az élelmezésre, az egészségügyre, a klímaváltozásra és a biológiai sokféleségre, de negatív hatásai lehetnek az egészségügyi ellátásra, a nyugdíjra, a társadalombiztosításra, a munkaerőre (hiány fog kialakulni) és a geopolitikára.
Elon Musk a civilizációt félti
A mindenhez értő véleményvezér, Elon Musk szerint az alacsony születésszám veszélybe sodorja az egész emberi civilizációt, és népesedési összeomlást vizionál:
Population collapse due to low birth rates is a much bigger risk to civilization than global warming
— Elon Musk (@elonmusk) August 26, 2022
Musk szerint az emberiségnek legalább a mostani születésszámot kellene fenntartania ahhoz, hogy elkerüljük a gazdasági katasztrófát, ráadásul szerinte a születésszám csökkenése nagyobb veszélyforrás, mint a klímaváltozás.
Nos, ebben nem biztos, hogy minden klímakutató egyetért vele, hiszen, ha például nem lesz elég ivóvizünk, élelmiszerünk és 45 fok lesz nyaranta, akkor lehet hogy előbb halunk szomjan vagy kiszáradunk, minthogy a nyugdíjunkon aggódjunk.
Kiemelt kép: Getty Images