- A rendszeres testmozgás önmagában is önbizalomfejlesztő.
- Zumba, Nia, Beautyrobic, vogue – csak néhány a nőiességet fejlesztő mozgásformák közül.
- Ne a kalóriákat számoljuk, hanem azt nézzük, tényleg élvezzük-e a szexi edzéstípust!
A rendszeres mozgással nem csak fizikai erőnlétünket fokozhatjuk, mentálisan legalább olyan fontos szerepe van, főleg, ha stresszes életet élünk és sok ülőmunkát végzünk.
Az egészséges önbizalom alapja, hogy egy pozitívan és reálisan lássuk magunkat, de erősségeink mellett gyengeségeinket is tisztában legyünk, és alapvetően elfogadjuk magunkat olyannak, amilyenek vagyunk.
40 éves kor után bár a legtöbb nő magabiztosabb, jobban képben van magával és az igényeivel kapcsolatban, a hormonális változások miatt azonban a testünk már nem úgy reagál a sportra és diétára, ahogy szeretnénk. Az alakformálás lassabb, az ízületek kopottabbak, a hajlékonyság odaveszett, és az erőnléten is másképp kell dolgozni, mint 20 évesen tettük.
De mit mozogjunk?
Ha a család és a munka mellett mindenképp szeretnénk időt szorítani az edzésre, akkor két tényezőt érdemes figyelembe venni: hol edzünk és mikor. Ahhoz, hogy valóban rendszeressé váljon a testedzés, ragaszkodnunk kell ahhoz, hogy időt szakítunk rá.
Ez lehet otthoni, kímélő torna, vagy éppen egy szuper intenzív 20 perces HIIT-edzés is, amelyből rengeteg található neten is.
Mivel itt a jó idő, még jobb, ha sokat sétálunk a szabad levegőn, és hetente pluszan 2-3 alkalommal sportolunk is. Testünk az edzéstől egészségesebbé és erősebbé válik, ez pedig szintén nagyobb önbizalommal ajándékozhat meg bennünket. A lényeg, hogy szeressünk azt a bizonyos mozgást, amit rendszeresen végzünk, és bátran kísérletezzünk újakkal is!
Szexi mozgásformák
Elszaporodtak az olyan hibrid vagy táncos edzésformák, amelyek bár erősítik az izomzatot, emellett a nőiesség megélése is fontos – kifejezetten a női test adottságaira fókuszálnak ezek az órák. És ami a legfontosabb, ezek az órák nem feltétlenül könnyűek, csak másképp mozgatnak meg!
1. Latin ritmusok: Zumba
Ez a Kolumbiából származó mozgásforma egyáltalán nem olyan könnyű, mint ahogy a videókon mosolygó táncosokon látszik. Rendesen megizzaszt és teljes koncentrációt igényel, de amint ráérzel a mozdulatokra, máris visz magával a lendület.
A zumbában a latinos mozdulatokat a tipikus aerobic mozgásokkal keverik, és a zene is sokkal monotonabb, mint egy latin partin, de pont ez visz előre, hogy bírd a edzést. Vannak persze olyan trénerek, akik a lassabb, ritmusosabb, táncosabb vonalat követik, próbálj ki több edzőt is, hogy megtaláld azt, aki a neked leginkább tetsző órát tartja.
2. Fittség és önbizalomerősítés: Beautyrobic
A Beautyrobic egy levédett mozgásforma, a szlogenjük: „Minden, ami a vonzerőhöz kell”. A Beautyrobicon belül van intenzívebb és statikusabb edzéstípus is, a Beautyrobic Core például kifejezetten lassú, és a törzsizomzatra koncentrál. A 60 perces edzést egy hősugárzókkal felfűtött teremben, csoportosan végezzük, ami egyáltalán „nem kíméli” a testünket.
Egy ilyen edzés után leizzadva, remegő végtagokkal hagyod el stúdiót, mert minden porcikádat átmozgatják, és persze az alapos nyújtásokról sem feledkeznek meg. A Beautyrobic Workout pörgősebb a Core edzésnél, a Beautyrobic Sense pedig relaxációs, nyújtásokkal végzett mozgás. Ezeket az edzéseket kifejezetten úgy alakították ki, hogy fejlessze a nőiességet, önbizalmat, közben mindent megadjon, ami miatt sportolni megyünk: feldobottságot, kellemes fáradtságot és másnap izomlázat…
3. Törzsi tánc a nőiességért: Nia
A Nia Technika a Neuromuscular Integrative Action rövidítése, és azt jelenti, hogy az idegrendszer, a légző- és keringési rendszert mozgással harmonizálják. Ez a holisztikus szemléletű fitnesszirányzat az Egyesült Államokból ered, és itthon is egyre több helyen találhatunk Nia órákat, nyáron a szabadban is láthatunk nagy Nia csoportokat táncolni, mozogni.
Ez az érdekes mozgásmix tartalmaz a keleti harcművészetekből átvett taj-csi-, taekwondo-, aikidoelemeket és jógakitartásokat, de nyugati táncművészetek stílusai is fellelhetőek benne. A Nia leginkább egy női energiáktól fűtött törzsi táncra emlékeztet, egy-egy résztvevő szinte eksztázisban örömtáncol. Ez a mozgás egyszerre spirituális, mentális és fizikai edzés, amire nagyon könnyű „rászokni”.
+ 1: Kulcs az önkifejezéshez: Vogue
Ugye ismerős Madonna Vogue című számához készült klip és az abban szereplő tánc? A ma már külön műfajként, táncmozgásként ismert vogue a queer közösségeknek köszönhetően lett igazán népszerű. A vogue régen csak fülledt, belterjes klubokban volt látható és elérhető, de mára szerencsére kiszabadult onnan, és szinte minden streetdance helyen vagy fitnesztermben kipróbálhatjuk.
A vogue több, mint sima tánc: komoly erőnlét, végtag-koordináció, egyensúly- és persze jó ritmusérzék szükséges hozzá, de ettől még egy nagyon szabad, sőt, felszabadító mozgásforma. Ha azt vesszük, hogy Madonna Vogue-ja 1990-ben jelent meg, ez a műfaj elég szép karriert futott be 2024-re világszerte.
Van egy gyakorlat, amelyet érdemes kipróbálni, mert ha nem megy, az bizony komoly egészségügyi problémát is jelezhet!
Kiemelt kép: Getty Images