gyerekjogok pedofília

Több ezren végezték el a pedofília felismeréséről szóló képzést

Elsősorban tudással vértezhetjük fel magunkat, ha a gyerekek védelméről van szó.

Miért fontos a valódi szexuális edukáció már gyerekkorban? Hogyan beszéljünk gyerekünkkel a kortárs szexuális visszaélésekről? Mit jelent a gyerekekkel szembeni szexuális erőszak? Mit tudunk az áldozattá vált gyerekekről? Mi az a pedofília? Többek közt ezekre a kérdésekre is választ ad a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány e-learning képzése, amit az elmúlt négy hétben már több, mint ötezren elvégeztek.

Az elmúlt hónapok eseményei rámutattak arra, hogy miközben a magyar társadalom határozottan elítélő állásponton van a pedofília kapcsán, továbbra is sok a félreértés a gyerekekkel szembeni szexuális visszaélések körül. Ezen az információhiányon igyekszik enyhíteni a Hintalovon Alapítvány februárban meghirdetett ingyenes képzése, amit az azóta eltelt egy hónapban több mint ötezren elvégeztek már.

Országosan 10 000-re nőtt azoknak a száma, akik a Hintalovon Akadémia gyermekjogi képzéseire beregisztráltak.

Az akkreditált és regisztrált képzéseket nyújtó Akadémiát 2023 őszén indította el a Hintalovon Alapítvány, hogy olyan gyakorlatorientált tudást nyújtson a gyerekvédelemben dolgozóknak, ügyvédeknek, pedagógusoknak és más felelős felnőtteknek, aminek birtokában a gyerekek szükségletei szempontjából a lehető legjobb válaszokat tudják adni az őket érintő problémákra. A képzések többek között a gyermekjogok és a válás, a gyerekekkel szembeni erőszak és kortárs bántalmazás, gyerekek online biztonsága és védelme vagy a szexuális edukáció témáját ölelik fel.

„Ahhoz, hogy a körülöttünk lévő gyerekek biztonságban legyenek, elsősorban tudásra van szükség. Olyan ismeretekre, amik segítenek abban, hogy megértsük a gyermekbántalmazások természetét, az elkövetőket és az erőszak következményeit.” – vallja Merényi Dóra, a Hintalovon Akadémia gyerekjogi munkatársa. Ebben segít a naprakész, tényekre és adatokra alapozott, közérthető nyelven megfogalmazott, a pedofila és gyermekekkel szembeni szexuális erőszak témában összeállított képzésük is.

Teszt: Mit válaszolnál az alábbi kérdésekre?

1. A gyermekekkel szembeni szexuális bántalmazások hány százalékát követik el olyanok, akiket a gyerek ismer?

a) Kevesebb mint 10%
b) 50%
c) Több mint 90%

2. A gyerekekkel szembeni szexuális visszaélések problémája milyen arányban érinti az európai gyerekeket?

a) Minden ötödik gyereket.
b) Minden tizedik gyereket.
c)Minden századik gyereket.

3. Hány éves korukban vannak a gyerekek a legjobban kitéve a szexuális bántalmazás veszélyének?

a) 0-6 éves korukban
b) 6-12 éves koruk között
c) 12-18 éves koruk között

Helyes válaszok: 1. c, 2. a, 3. b

Gyors, de tartalmas képzés

A program kb. másfél óra alatt elvégezhető. Az online képzésre bárki regisztrálhat, és elvégzéséről tanúsítványt kérhet. Az Alapítvány célja az, hogy minden tizedik ember Magyarországon megismerje ezt az anyagot.

Így lehetne biztosítani azt, hogy minden gyerek körül legyen legalább egy olyan felnőtt, aki észre tudja venni, ha egy gyerek bajban van, segítségre szorul.

A Hintalovon Alapítvány 2015 óta azért dolgozik, hogy felhívja a figyelmet a gyerekek jogaira. Céljuk, hogy minden felnőtt és intézmény jól tudjon válaszolni a gyerekek szükségleteire és problémáira. Egy olyan jövőért dolgoznak, ahol a gyerekek jól és biztonságban vannak. Ennek érdekében:

  • Segítik a jelzőrendszert – számos önkormányzattal dolgoznak együtt.
  • Biztonságos közösségeket hoznak létre a NEMECSEK Program segítségével.
  • Foglalkoznak a digitális gyerekkor kihívásaival és válaszokat adnak rájuk (Gyerekbarát média és reklám és ECPAT magyarországi képviselete).
  • Megerősítik a szülőket szakmai anyagaikkal, ismertté és érthetővé teszik a gyerekjogokat a Hintalovon Akadémia által.

A pedofília legtöbbször családon belül történik, az erről készült riportunkat a linkre kattintva elolvashatod.

Kiemelt kép: Getty Images