visszer visszeres lab tünetek csökkentése egészség

Tízből négy ember küzd a visszérrel – Így csökkenthetők a tünetek

Hazánkban minden második ember szív- és érrendszeri betegségbe hal bele, pedig a betegség megfelelő életmóddal jó eséllyel elkerülhető. Terápia és odafigyelés nélkül a vénák állapota folyamatosan romlik, a betegség legsúlyosabb stádiumában nem gyógyuló fekélyek alakulnak ki, elsősorban az alsóvégtagon. A betegség egyik leglátványosabb tünete a visszér, ami főleg a nőket érinti, és az esztétikai problémákon túl súlyos szövődményekhez, sőt akár halálhoz is vezethet, ha nem kezelik megfelelően. De mik a betegség okai és mit tehetünk a megelőzésért?
  • Hazánkban tízből négy ember küzd visszérrel, többségében nők, és a közhiedelemmel ellentétben nem is csak az idősebb korosztály tagjai.
  • Nem csak esztétikai probléma: súlyos egészségügyi következményei lehetnek.
  • Megmutatjuk, hogyan csökkenthetők a tünetek.

A visszér a vénák kóros kitágulását jelenti, és már a húszas korosztály körében is megjelenhetnek az első jelei. Visszér esetén a keringésünkben kulcsszerepet játszó, alsó végtagi vénákban a vér nem tud teljes mértékben visszaáramlani a szívünk felé (így nem képes elszállítani a sakalanyagokat, amelyek lerakódnak az érfalon), a vénákban pangó vér miatt pedig az erekben megnő a nyomás.

Ez a vénabillentyűkre is fokozott terhelést ró, idővel azok működése elégtelenné válik, még kevésbé működik a visszaáramlás (azaz a keringés), az erek pedig kitágulnak.

Van, akinek eleinte csupán esztétikai problémát okoz a visszér, míg másoknak komoly fájdalmai vannak és folyamatos egészségügyi ellátásra szorulnak. A visszér idővel és kezeletlenül komoly problémákhoz vezethet, akár trombózis is kialakulhat miatta. Illetve mivel elégtelen a véráramlás, a szövet közötti térben maradó méreganyagok gyulladásos folyamatokat indítanak el a kapilláris erek szomszédságában. A kontrollálatlan gyulladás nyiroködémával jár, a kötőszövetek felszaporodnak,

elhanyagolt állapotban a gyulladás nyomán lábszárfekély is kialakulhat.

Nőket kétszer akkora mértékben érint, mint férfiakat, kialakulásában az örökletes hajlam és a mozgásszegény életmód egyaránt szerepet játszhat.

visszer visszeres lab tunetek csokkentese megelozes

A visszér az esztétikai problémákon túl súlyos szövődményekhez, is vezethet (Fotó: Getty Images)

Miért a nőket érinti elsősorban a visszér?

A visszérrel küzdő betegek között jóval több a nő, mint a férfi. „A nők esetében a hormonális rendszer működésével függ össze a fokozotabb hajlam. A női nemi hormonok egy része, valamint a hormonok arányának menopauzával összefüggő változása a vér összetételét olyan irányba változtatja meg, amely növeli a trombózis kialakulásának esélyét.

„Fiatalabb korban a terhesség során nagy terhelés jut az alsóvégtagi erekre, amely hozzájárul a betegség megjelenéséhez”

– magyarázza az okokat Dr. Tersztyánszky Rita, az Affidea Magyarország belgyógyász-angiológusa, járóbeteg-ellátásért felelős orvosigazgatója.

Mit ne tegyünk, ha megjelent a visszér?

Vénás beteg esetén mindenképpen kerülendő a statikus, nagy súllyal történő terhelés, például a súlyemelés, nehéz csomagokkal történő egy helyben állás. Ebben az esetben az alsóvégtag vénáiban emelkedik a nyomás, és pangani kezd a vér, mely hozzájárulhat az erek károsodásához és a trombózis kialakulásához. Ugyancsak kerülendő a melegben történő hosszas állás, például a szakácsok, konyhán dolgozók esetében rendkívül gyorsan romlik a vénák állapota.

Ilyen esetekben helyben járást, sétát kell beiktatni – hívja fel a figyelmet a foglalkozásból eredő veszélyekre a szakember.

„Vízhajtó alkalmazása a visszeresség okozta dagadás csökkentésére felesleges és káros is.

A vízhajtó koncentrálja, sűríti a vér összetételét, ami nehezíti a vénás vér elvezetését, és fokozza a trombózis kialakulásának kockázatát. Fájdalomcsillapítót sem érdemes szedni visszeres fájdalmakra, mert a vénás betegséget kísérő panaszok nem reagálnak a fájdalomcsillapitókra” – teszi hozzá Dr. Tersztyánszky Rita. A belgyógyász-angiológus szerint a megfelelő méretű és helyesen alkalmazott, orvos által javasolt kompressziós gyógyharisnyákon kívül egyéb szoros, vénákat leszorító ruházat viselését is érdemes kerülni.

visszer visszeres lab tunetek csokkentese egeszseg

Nagyanyáink a vadgesztenyére esküdtek, ha a visszér elkerülése volt a cél. Ma is találunk eszcin tartalmú krémeket, amelyek enyhíthetik a tüneteket (Fotó: Getty Images)

Megelőzés és a visszeres tünetek csökkentésére

Étkezéssel és megfelelő életmóddal sokat tehetünk ereink egészségéért. Nézzük meg, hogyan előzhető meg a visszér kialakulása és mit tehetünk, hogy csökkentsük a tüneteket, ha már kialakult a betegség.

1. Sok C-vitamin

A C-vitamin erősíti az érfalat és segíti a vérkeringést, ezért ajánlott olyan zöldségeket és gyümölcsöket fogyasztani, amelyeknek magas a C-vitamintartalma. Ilyen többek között a citrom, a narancs, a zöldpaprika, a kivi, a papaja, a kelbimbó, a brokkoli, a petrezselyem és a karfiol.

2. Napi 15 perc mozgás

A genetika is befolyásolhatja a kialakulását, de a visszér esetén ugyanilyen rizikófaktor az ülőmunka: aki sokat ül és keveset mozog, annál nagyobb eséllyel alakul ki. Az ülőmunka ellensúlyozására olyan mozgásformát javasolt végezni, ami dinamikus, ilyen például az úszás, biciklizés, futás vagy akár a tánc.

Napi 15-20 perc testmozgással már sokat tehetünk az egészségünkért – a lényeg, hogy a sok ülésben megfáradt lábat alaposan mozgassuk át, amikor sportolunk.

Ha nincs idő sportra, akkor akár egy rövid sétával vagy néhány perces lábtornával is sokat tehetünk a visszér megelőzéséért.

Ha elkerülhetetlen a sok ülés, akkor a lábunk felpolcolásával és gyakori átmozgatásával is javíthatunk a visszérhelyzeten. Dvorák Márton, a Trombózis- és Hematológiai Központ mozgásterapeutája azt nyilatkozta a Házipatikának, hogy visszeres láb esetén a vénás értorna lesz a legjobb barátunk.

Ez gyógytornászok, mozgásterapeuták által összeállított speciális gyakorlatok összessége, melynek során nagy hangsúlyt kap a megfelelő légzéstechnika is. A gyakorlatok többsége könnyen kivitelezhető, a kevésbé fittek is könnyen el tudják végezni. Ilyen a többi között a jól ismert lábfejkörzés, sarokemelés, bicikliző mozdulatok végzése.

3. Hideg vizes lábfürdő

A hideg összehúzza az ereket, így gyorsul a keringés. Hideg vizes lábfürdővel stimulálhatjuk a vérkeringést, ezért érdemes hetente néhány alkalommal elvégezni a következő gyakorlatot: üljünk a kád szélére, és engedjünk bele annyi hideg vizet, hogy a térdünkig érjen. Felváltva tapossuk a vizet a jobb, majd a bal lábunkkal, folytassuk ezt tíz percig, majd, ha végeztünk, húzzunk vastag, meleg zoknit a lábunkra.

4. Egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás, kevés só

Senkit nem érhet nagy meglepetésként, hogy a tudatos, kiegyensúlyozott és egészséges táplálkozás a visszerek esetén is kiemelkedően fontos. Mindez mit is jelent? Azt, hogy teljes kiőrlésű gabonaféléket, sok zöldségek, gyümölcsöt, és megfelelő mennyiségű rostot eszünk.

A rostban gazdag élelmiszerek segítik az emésztést, így csökken a salakanyagok lerakódásának esélye az erekben.

A zöldségek, gyümölcsök mellett rostban gazdag az árpa, a szezámmag, a csicseriborsó és a zab is. Érdemes kontrollálni a sófogyasztásunkat is, a sónak ugyanis víztartó hatása van, ami növeli az erekben a nyomást, ez pedig hosszú távon kedvez a visszér kialakulásának.

5. Nagyanyáink praktikái

A népi gyógyászatban számos praktika létezik a visszér tüneteinek csökkentésére, ezek közül is vethetünk be módszereket. Az egyik legnépszerűbb az almaecetes borogatás: javítja a vérkeringést, valamint fájdalom- és gyulladáscsökkentő hatása is ismert. Nagyanyáink a vadgesztenyére esküdtek, ha a visszér elkerülése volt a cél: a benne lévő eszcin nevű hatóanyag erősíti az érfalakat és gátolja a vizesedést.

A hatás fokozása érdekében érdemes lehet este gesztenye- vagy citromolajat masszírozni a lábba.

Népszerű gyógynövény még a csattanómogyoró, vagy más néven a varázsmogyoró: a benne lévő antioxidánsok lassítják a vérkeringést, ezért érszűkítő hatásuk van. A ginko biloba és a szőlőmag javítja a keringést, a sárga körömvirág pedig belülről tisztítja az ereinket, segít megakadályozni a vérrögök kialakulását.

6. Káros szenvedélyek elhagyása

Ha kezdődő visszerességet észlelünk magunkon, akkor a fenti praktikák alkalmazásán túl érdemes fontolóra venni, hogy megszabaduljunk a káros szenvedélyeinktől. Itt az idő letenni a cigarettát, az alkoholt, kevesebb kávét inni (vagy semennyit) és kiiktatni az étkezésünkből a cukros élelmiszereket. Azon túl, hogy segítünk a vérkeringésünknek, egyéb jótékony hatásait is élvezni fogjuk a változtatásnak: ha szükséges, fogyhatunk, növekszik az állóképességünk, és szebb lesz a bőrünk.

Ha ezek a tüneteink, azonnal forduljunk orvoshoz!

Van néhány könnyen felismerhető tünet, amelyet ha észlelünk, akkor valószínűleg valamilyen kezdődő érbetegségünk van. Ilyen tünet a feszülő vádli, a lábizomgörcs, a viszketés az adott területen. Ha zsibbad vagy bizsereg a vádlink, ha hideg vagy terhelés hatására kellemetlen érzésünk van a kéz- vagy lábfejen, vagy

ha vizenyőt, ödémát, dagadást észlelünk a lábunkon, akkor érdemes hamar felkeresni egy megbízható angiológiai vagy érsebészeti szakrendelést.

Az érgyógyászatban jártas szakemberek a vénás betegség stádiumának megfelelő kezeléseket javasolnak, így elkerülhető a halálos szövődmény kialakulása. A betegség korai felismerése esetén a visszérbetegség tünetei jelentősen csökkenthetők, a folyamat súlyosbodása lassítható.

Egészségünk érdekében a betegségek megelőzése épp annyira fontos, mint a rendszeres szűrővizsgálatok, illetve az, hogy figyeljük magunkat. Tudtad például, hogy a vastagbélrák egyik (ritka) tünete egy bizonyos típusú széklet is lehet?

Kiemelt kép: Canva