Az élesztős tészták még a gyakorlott háziasszonyok körében is mumusnak számítanak, pedig ha néhány alapszabályt betartunk, viszonylag kevés munkával elképesztő fonott kalácsot, péksüteményeket alkothatunk akár egyetlen bevált alaptészta felhasználásával is.
Fonott kalács: amit elronthatunk
- Kelt tésztát, kalácsot akkor készít az ember, ha éppen nem rohan sehova, hiszen a kelesztést, pihentetést nem lehet megspórolni. Aki igazán jó állagú tésztát akar, időt hagy neki, hogy a saját tempójában „fejlődjön”.
- A receptben leírt mennyiségek betartása itt is fontos, de dagasztás közben azt is meg kell tudni állapítani, mikor szükséges (az adott liszt minősége miatt) még egy kis liszt vagy éppen folyadék a tésztához. Nyugalom, két alkalom után már látni fogjátok!
- Az már fél siker, ha nem öljük meg az élesztőt, vagyis nem érintkezik sóval, nem forrázzuk le forró tejjel, tejszínnel. Felfuttatni nem muszáj (közvetlenül rá is morzsolhatjuk a lisztre), de érdemes, mert így látszik, működőképes-e, illetve felgyorsítjuk vele a kelési folyamatot. Aki cukrot is ad hozzá, még hamarabb számíthat rá, hogy felhabosodik.
- Dagasztani kézzel és géppel is lehet. Mindkettőre igaz, hogy addig csináljuk, míg fényes, ruganyos tésztát kapunk, ami elválik az edény falától. Innentől nem nyúlunk hozzá, letakarva hagyjuk kelni.
- Keleszteni lehet meleg helyen, hűvösebb szobában és hűtőben is. A különbség a ráfordított időben lesz majd, az alacsonyabb hőmérséklet ugyanis lassítja a térfogat-növekedést. Huzatos helyre ne tegyük a kalács tésztáját, mert az árt neki, és arra is ügyeljünk, hogy ne ragadjon bele a ráterített konyharuha!
- A már megkelt tésztát nem piszkáljuk sokat, néhány határozott mozdulattal átgyúrjuk, majd a recept szerint formázzuk! Más se hiányzik, mint hogy teljesen kinyomkodjuk belőle a légbuborékokat…
A felsoroltakon kívül Gábornak persze még rengeteg tippje és trükkje van arra, hogyan lesz tökéletes a fonott kalács. Elmondja, mit ronthatunk el, és arra is kapunk néhány ötletet, mivel ízesíthető tovább az alaptészta. Annak is érdemes megnéznie a videót, aki gyakorlott a fonott kalács készítésében, de eddig nem boldogult a hatos fonással. Kalácssütésre fel, ne féljetek a kelt tésztától!
Vaníliás fonott kalács
Hozzávalók egy kb. 1 kg-os fonott kalácshoz:
- 60 dkg liszt + a formázáshoz
- 1 kávéskanál só
- 10 dkg vaj/margarin
- 1 csapott kávéskanál vaníliaőrlemény (helyettesíthető 2 csomag vaníliás cukorral vagy 1 vaníliarúd kikapart magjával)
- 2,5 dl langyos tej
- 7,5 dkg porcukor
- 3 dkg friss élesztő
- 2 tojássárgája + 1 tojás a kenéshez
- A lisztet, a sót, a lágy vajat/margarint egy keverőtálban elmorzsoljuk, hozzáadjuk a vaníliát.
- A tejet a porcukorral meglangyosítjuk, belemorzsoljuk az élesztőt, beletesszük a két tojássárgáját, felfuttatjuk.
- Az élesztős részt a lisztes részhez adjuk, sima, fényes tésztává dagasztjuk. (Ha a kezünkhöz ragad a tészta, még egy kis lisztet szórunk hozzá. Ha nem áll össze, még egy kevés tejet adunk hozzá.) Szobahőmérsékleten letakarva a duplájára kelesztjük.
- Lisztezett felületen kissé átdolgozzuk a tésztát, majd 6 egyforma részre vágjuk. Mindegyiket gömbölyítjük a tenyerünkkel, a kis cipókat pár percig letakarva pihentetjük.
- A darabokat kb. 40 cm hosszú rudakká sodorjuk, majd hatos fonással összefonjuk, a végeit összecsípjük.
- A megformázott fonott kalácsot sütőpapírral bélelt sütőlemezre helyezzük, letakarva még 20-30 percig pihentetjük. A felvert tojással vékonyan megkenjük, majd a 170 C-ra előmelegített sütőben 35-40 perc alatt megsütjük. Hagyjuk kissé kihűlni, utána szeletelhető.
Elkészítés: 35 perc + kelesztés
Sütés: 35–40 perc
Tipp: A tésztába dagasztás közben szórhatsz aszalt sárgabarackot, szilvát, vörös áfonyát, mazsolát, durvára vágott olajos magvakat (dió, mandula, mogyoró, pisztácia) is.
Nem csak a tökéletes fonott kalács receptje érdekel? A linkre kattintva további tippeket kaphatsz az ünnepi menühöz!
Kiemelt kép: Nők Lapja