- A gyomorégés az egyik leggyakoribb emésztési rendellenesség.
- A kellemetlen, maró érzéssel járó gyomorégés egyes ételek fogyasztása után fokozódhat.
- Néhány ételről nem is gondolnánk, hogy gyomorégést okozhat, pedig érdemes kerülni őket az arra fogékonyaknak.
Aki tapasztalt már gyomorégést, jól tudja, milyen fájdalmas és kellemetlen tud lenni, amikor az ember nyelőcsövét szinte marják a savak. A gyomorégésnek nevezett tünetek kiváltó oka, hogy a gyomorból (a gyomrot záró izomgyűrű gyengesége miatt) gyomorsav szivárog vissza a nyelőcsőbe.
Amíg a gyomor belső falát borító nyálkahártya ellenáll a benne bugyogó savas folyadéknak, a nyelőcső sokkal érzékenyebb nyálkahártyájában már kárt tesz a maró hatású gyomorsav, ez pedig nagyon kellemetlen, csípő, szúrós érzést, mellkasi fájdalmat, néha szájszagot is okozhat.
Gyomorégés leggyakrabban étkezés és/vagy lefekvés után rövid idővel lép fel. Az előrehajlás vagy a fekvő testhelyzet szintén fokozhatja a tüneteket, mert ilyenkor könnyebben áramlik vissza a gyomorsav a nyelőcsőbe
Ételek, amik gyomorégést okozhatnak
A gyomorégés igen gyakori probléma, ami ha krónikussá válik, akkor akár súlyos betegségeket, például nyelőcső-felmaródást, fekélyt vagy fogzománc-károsodást is okozhat. A gyakori és hosszú távon fennálló gyomorégés emellett jelentős káros hatással lehet az életminőségre, mert alvászavart és olyan folyamatos diszkomfort érzést is okoz, ami jelentősen ronthatja akár a munka-, akár a tanulási képességeket is. Azt mindannyian tudjuk, hogy a gyomorégést jelentősen befolyásolják az elfogyasztott ételek.
Ha sűrűn ég a gyomrod, valószínűleg pontosan tudod, milyen ételeket nem szabad fogyasztanod. Bizonyára kerülöd a nehéz, túl zsíros ételeket, éppen úgy, ahogy a túlzóan fűszeres, vagy nagyon hagymás, esetleg paradicsomos fogásoktól is távol tartod magad.
Gyomorégésed viszont a legkörültekintőbb étrend ellenére sem akar enyhülni?
Nézd át még egyszer azt az étrendet: vannak olyan ételek, amikről talán nem is tudtad, hogy felelősek lehetnek a rendkívül kellemetlen gyomorégésért, és amiket így szintén érdemes lehet száműznöd az étrendedből. 7 ilyen ételtípust sorolunk most fel!
1. Gyomorégést okozó ital: tej
Egészen eddig azt gondoltad, hogy a tej kifejezetten jó választás lehet a gyomor megnyugtatására? Vagy esetleg azt, hogy finom védőréteget képez annak falán? A tejről általában azt gondolják, hogy ahogyan a csípős ételek utáni szájlángolást, éppen úgy csillapítja a gyomorégést is, de ez nem feltétlenül igaz, különösen nem a teljes, zsírosabb tejre.
Egy nemrégiben készült tanulmányból például kiderült, hogy a vizsgálati alanyok 38 százaléka számolt be komoly gyomorégési tünetekről egy pohár teljes (azaz kifejezetten zsíros) tej fogyasztása után. A tanulmány emellett arra a következtetésre is jutott, hogy nem önmagában a tej problémás, hanem a magas zsírtartalom. Sovány tejjel gyomorégés esetén is kísérletezhetsz.
2. Gyomorégést okozó ital: szénsavas víz
Ha elhagytad már összes cukros üdítőt, az alma- és narancslevet, mert ezektől szinte lángolt a gyomrod, lehet, hogy szívesen csillapítod szomjadat szódával. Nem jól teszed. Úgy tűnik, hogy a szén-dioxiddal dúsított italok akkor is ingerlik a gyomorszájat, ha nem cukrosak és nem is savas gyümölccsel készülnek, mert a szénsavas italok (még a szénsavas víz, azaz a szóda is) ellazíthatják a nyelőcső alsó záróizmát.
Nem is akármennyire: egy nemrégiben készült tanulmány például kimutatta, hogy a szénsavas italokat fogyasztó embereknél 69 százalékkal nagyobb a gyomorégés kialakulásának kockázata.
3. Gyomorégést okozó ital: alkohol
Az alkohol a gyomorégés gyakori kiváltója, ez azért nem olyan nagy meglepetés. Az viszont lehet, hogy meglep, hogy az egészen alacsony alkoholtartalmú, vagy akár vízzel vagy üdítővel higított italok is kiválthatják a kellemetlen tüneteket.
Kutatások szerint alkoholfogyasztásunkat (ha a gyomrunkat kímélnénk vele), nem úgy kell csökkentenünk, hogy szelídebb italokra váltunk, hanem
inkább érdemes heti néhány estét szigorúan alkoholmentesen tető alá hozni,
ez egyébként számos más egészségügyi okból is előnyös lehet, ráadásul segíthet jobban megérteni az alkoholhoz fűződő viszonyunkat is. Bár egyik kedvenc italunk, a fröccs gyors és egyszerű módja annak, hogy visszaszorítsuk alkoholfogyasztásunkat, így hogy tudjuk, hogy a szénsavas italok is gyomorégést válthatnak ki inkább kerülnünk kell őket.
4. Gyomorégést okozó étel: csokoládé
Ezen nincs mit szépíteni: sajnos a csokoládé is kiválthatja a gyomorégést. Ez vélhetően a csokoládéban található, a koffeinnel rokon anyagoknak tudható be: úgy tűnik, hogy ezek is a gyomrot záró gyűrűt gyengítő hatással bírnak. Ha ez az izomgyűrű ellazul, a gyomorsav felszivároghat és gyomorégést okozhat. Nehezedre esik lemondani a csokoládéról? Ha teljesen nem megy az absztinencia, próbáld ki, hogy egy gyümölcsre (csak reflux esetén ne citrusokra, ugyebár) vagy sovány joghurtra reszelsz belőle, hogy a kecske is jóllakjon, de a káposzta is megmaradjon.
5. Gyomorégést okozó étel: avokádó
Ennek a krémes finomságának itthon is egyre többen a rajongói, de vigyázat! Bár szuperegészséges étel, hiszen bővelkedik egyszeresen és többszörösen telítetlen, vagy ha úgy tetszik: jó zsírokban, magas zsírtartalma lelassíthatja az emésztési folyamatot, ami azt eredményezheti, hogy az étel hosszabb ideig marad a gyomorban.
Ez fokozott nyomást gyakorolhat a gyomrot záró szelepre, ami a gyomorsav szivárgását eredményezheti. Egyébként pedig: nagyon messziről jön és igen drága is, inkább keressünk neki valamilyen hazai, szezonális alternatívát.
6. Gyomorégést okozó ital: tea és kávé
Bizony, bizony, kedvenc forró italaink is lehetnek az égető kellemetlenségek forrásai. A kávé és a tea egyes hatóanyagai vélhetően ellazítják a nyelőcső alsó záróizmát, ami lehetővé teheti a gyomorsav feljutását a nyelőcsőbe. De azért nincs minden veszve, hiszen rengeteg lehetőséged van, ha nem tudsz lemondani a forró italokról.
A gyógyteák például nemcsak finomak, de hidratálnak is, a választékuk pedig végtelen. A fehér akácvirágos teakeverékek kúraszerűen fogyasztva például remekül működhetnek refluxos panaszok esetén. Egyesek azt mondják, hogy a kamilla- és gyömbértea is segíthet a gyomorégés tüneteinek kezelésében, és bár nincsenek megbízható kutatások, amelyek alátámasztanák ezeket az állításokat, érdemes lehet kipróbálni ezeket is. Arra ügyeljünk csak, nehogy borsmenta legyen!
7. Gyomorégést okozó ital: borsmenta tea
Bár a borsmentát hagyományosan a gyomorpanaszok csillapítására használják, a gyomorégéstől szenvedők jó, ha tudják, hogy a borsmentában lévő mentol nem csak az érzékeinkre lehet nyugtató hatással, de a gyomor felső részén lévő billentyűre is lazító hatást gyakorolhat, így a sav visszaáramolhat a nyelőcsőbe, ami (ezt a cikknek e pontján már jól tudjuk) gyomorégést okoz.
Mit tehetsz gyomorégés ellen?
A gyomorégés nagyon kellemetlen dolog, aminek a kezelése orvosi hatáskör. Ha sokszor, vissza-visszatérően vannak ilyen panaszaid, keresd fel háziorvosod, és kérj tőle tájékoztatást a lehetséges kezelési módokról, recept nélkül kapható savlekötőkről, étrendi javaslatokról, vagy kérj beutalót gyomortükrözésre, hogy kizárd a komolyabb probléma lehetőségét. Emellett pedig próbálj meg olyan életmódszokásokat kialakítani, amik enyhítheti a panaszaidat.
1. Őrizd meg egészséges testsúlyod!
A magasabb testtömegindex a gyomorégés és a reflux egyik indikátora, mert a túlsúly nagy nyomást helyez a gyomor egyébként is meggyengült izomzattára. Ha az utóbbi időben felszedtél kicsit, és ezzel párhuzamosan tüneteid súlyosbodnak, vedd intő jelnek.
2. Mozogj többet!
Az ülő életmód miatt megint csak nagyobb lehet a gyomorszájra nehezedő nyomás: ha ülő munkát végzel, időről-időre szakítsd meg az ücsörgést, és a nap elején és végén iktass be fél-fél óra sétát! Ha nehezedre esik elkezdeni a rendszeres tetsmozgást, érdemes rákészülni és különféle pszichés trükköket bevetni, hogy több motiváció legyen.
Ebben a cikkben olyan tippeket szedtünk össze, amelyek segítségével nemcsak beépítheteda rendszeres mougást az életedbe, de a motivációdat is fenntarthatod – már ha a gyomorégés csökkentése nem volna elég erre.
3. Csökkentsd az elfogyasztott adagok méretét!
Ha gyomorégésről van szó, az egyik legrosszabb dolog, amit tehetünk, ha degeszre esszük magunkat. Egész emésztőrendszerünknek ártunk vele, a gyomorégésünk pedig súlyosbodni fog, mert a nagy mennyiségű étel lassabban, nehezebben ürül majd a gyomorból. Minden gasztroenterológus azt tanácsolja, hogy reflux esetén inkább fogyasszunk kisebb adagokat. (Az időszakos böjt, noha mondanak róla sok jót, illetve újabban rosszat is) tehát nem a gyomorégéssel küzdők barátja.
4. Lefekvés előtt három órával ne egyél már!
Ne felejtsük el, hogy a gyomorégésben a gravitációnak is van szerepe. Amikor lefekszünk, a gyomor megdől, ami lehetővé teszi, hogy a gyomorsav a nyelőcsőbe ömöljön, ha pedig mindezt egy kiadós étkezés után, teli hassal tesszük, kiadós gyomorégésnek nézhetünk elébe. Ha el szeretnénk kerülni a gyomorégést. legalább három órát várjunk, a vacsora után, mielőtt ágyba bújnánk. Illetve feküdjünk inkább a bal oldalunkon vagy enyhén megemelt testhelyzetben, hogy biztosan elkerüljük a sav visszaáramlását.
5. Kevesebb stressz
Tudjuk, könnyű azt mondani. Mégis arra biztatunk, hogy ahogyan csak lehetséges, próbáld meg csökkenteni a napi stresszt, mert a folyamatos feszültség jó néhány lapáttal rátesz a kellemetlen tüneteidre.
Ha már emésztés: gondolkodtál már azon, mi lehet a napi székelés ideális időpontja?
Kiemelt kép: Getty Images