Ha nem emlékszel, mikor vásároltál valamit, az valószínűleg annak a jele, hogy mennie kell.
  • A fürdőszoba testünk és lelkünk ápolásának kitüntetett helye.
  • A testápoláshoz használt termékeink és eszközeink tisztasága és biztonságossága kulcsfontosságú, ha meg szeretnénk őrizni egészségünket.
  • A túl régen megbontott fürdőszobai termékeknek és agyonhasznált eszközöknek menniük kell, ha nem akarunk bajt magunknak.

Ideális esetben fürdőszobánk a béke szigete. Ha tehetjük, ezt a helyiséget makulátlanul tisztán tartjuk, ezért már ide belépni is jó érzés. Reggel itt készítjük fel magunkat a legnehezebb munkanapra, később a legfontosabb randevúra, és este is itt tudunk kicsit ellazulni a fárasztó rohanás után. Vannak, akik szinte lakószobaként rendezik be ezt a szobát. Nemcsak csinos polcokat rendszeresítenek kedvenc piperetermékeiknek, de törölközőik, kádkilépőjük és még szappantartójuk is harmonizáló színű.

Másoknak nehezebben megy rendet vágni a fürdőben. Ők azok, akiket előbb-utóbb elborítanak a felesleges dolgok, így azok is, akik csak szeretnék, hogy a fürdőszobájukba belépni olyan legyen, mintha oázisba érkezne meg az ember. Pedig mindannyiunknak fontos lenne rendet és makulátlan tisztaságot tartani ebben a helyiségben is. Ha ugyanis nem figyelünk a fürdőszobában használt (és sokszor nagy mennyiségben fel is halmozott) eszközök, kencék, tisztálkodóeszközök tisztaságára, akkor azok akár meg is betegíthetnek bennünket.

Fürdőszoba: 6 veszélyes holmi, amit érdemes mielőbb kidobni

Lássuk hát, melyek a leggyakoribb fürdőszobai veszélyforrások!

1. Lejárt gyógyszer

Sokan a fürdőszobában tárolják gyógyszereiket és vitaminjaikat, így valószínű, hogy a te szekrényed is csurig tele van ilyesmivel. Ha a gyógyszeres szekrényed túlzsúfoltnak tűnik, akkor nagy az esélye annak, hogy már lejárt szavatosságú holmit is rejteget.

A lejárt szavatosságú gyógyszer nem tréfadolog. Nemcsak sokkal kevésbé hatékony (egy antibiotikum esetén a hatékonyságromlásnak például bakteriális felülfertőzés lehet a vége), de sok esetben erősebben jelentkezik az általa kiváltott mellékhatás is. Emellett a dobozokban baktériumok is felszaporodhatnak, amik megint csak ártalmasak lehetnek. Nagyon fontos tehát, hogy gyógyszereidre és vitaminjaidra figyelj oda!

Nemcsak az elengedhetetlen, hogy megfelelő körülmények között tárold – azaz ne tedd ki őket közvetlen napfénynek, vagy ne tedd a fűtőtest mellé –, de az is, hogy időről-időre átnézd őket, és a lejárt szavatosságúaktól szabadulj meg! Fontos továbbá, hogy az ilyesmit sose dobd a kommunális hulladékba, és ne is ereszd le a lefolyón! Vidd el a legközelebbi patikába, ahol úgy gondoskodnak a megsemmisítésről, hogy az ne legyen káros a környezetnek. 

2. Régi mosdókesztyű, szivacs

A mosdókesztyűk, vagy kisebb, a fürdéshez használatos kendők jó szolgálatot tesznek a fürdőszobában, mert enyhén dörzsis felületükkel segítenek a lehető legalaposabban megtisztítani a bőrt. Viszont nagyon fontos odafigyelni arra, hogy mindig makulátlanul tiszták legyenek.

Az ilyen kendőkben és kesztyűkben ugyanis nagyon gyorsan el tudnak szaporodni a baktériumok, de még a penész is. Mindez a testről ledörzsölt elhalt hámsejtekkel kombinálva nem egy életbiztosítás. Nagyon fontos ezért, hogy használat után mindig öblítsük és csavarjuk ki őket, és rendszeresen mossuk is át magas hőfokon (ehhez az is kell, hogy olyan anyagból, például pamutból készüljenek, ami ezt bírja). Továbbá időről időre váljunk meg a már túl sokat használt eszközöktől.

Hogy mikor jön el ennek az ideje? Amikor veszítenek tartásukból, vagy épp elvékonyodik az anyaguk. A különféle szivacsokkal is hasonló a helyzet: ha nem jól bánunk velük, baktériumtenyészetté válhatnak. A műanyag szivacsot eleve kerülni érdemes, a luffát pedig, ha mód van rá, mindig a napon szárítsuk!

3. Régi smink és naptej

Emlékszel még, mikor vetted a szempillaspirálodat? Ha nem, akkor minden valószínűség szerint éppen itt van az ideje lecserélni. A sminktermékek lejárati idejére minden esetben oda kell figyelni, mert a különféle szavatosságukon túli krémek, alapozók komoly bőrirritációt, pattanásokat vagy más kellemetlen tünetet okozhatnak. A lejárt szempillaspirál pedig minősített eset: akár a szemet érintő, súlyos bakteriális fertőzéshez is vezethet!

A sminktermékeken általában nem pontos lejárati időt tüntetnek fel, hanem azt, hogy felbontás után meddig használhatók. Ez az időpont viszont csak akkor érvényes, ha a gyártó által előírt megfelelő módon és megfelelően tároltad őket. Ha ez alatt az idő alatt egy hétig a táskádban hurcoltad, vagy párszor levitted a vízpartra kedvenc szempillaspirálodat is, számolhatsz vele, hogy hamarabb megromlik. Így ennek megfelelően kalkulálj vele!

furdoszoba-veszelyes-holmik

Amilyen jó az idő, hamarosan irány a strand! Nézd meg jól, mi van a fiókodban! (Fotó: Getty Images)

Amikor pedig beköszönt a nyár, és a fürdőszoba fiókjában lévő, tavaly megkezdett naptejért nyúlsz, inkább húzd vissza a kezed – vagy azzal a lendülettel dobd is ki a holmi! A lejárt naptej használata a leégés kockázatát rejti, mert a napvédő krémek a lejárati dátum után veszítenek hatékonyságukból, és kevésbé nyújtanak védelmet a káros UV-sugarak ellen.

4. Rissz-rossz törölközők, kilépők

Ki a ropogósat, ki éppen, hogy a csupa öblítős puhaságot szereti. A törölköző mindenki számára a fürdőszoba egyik legfontosabb textíliája, és mint ilyenre, érdemes rá nagyon is odafigyelni. Az elhasználódott törölközők, amellett, hogy roskatagnak és kopottasnak tűnnek, egy idő után kevésbé jól szívják a nedvességet, és hajlamosabbak lehetnek a penészesedésre is.

Szeretnéd a testedhez dörzsölni baktériumok, koszmaradék és elhalt hámsejtek elegyét? Szinte biztos vagyok benne, hogy nem. Ennek elkerülésére, rendszeresen (legalább heti egyszer) és magas hőmérsékletén kell mosni és mindig alaposan szárítani őket. De körülbelül évente érdemes néhány új törölközőre is beruházni. És színharmónia ide vagy oda:

érdemes fehér törölközőt használni, mert azon láthatod a leghamarabb, ha esetleg már nem elég tiszta, és ezt tudod a lehető legkönnyebben fertőtleníteni is.

Mosható kádkilépődet a heti nagytakarítás alkalmával szintén vágd be a mosógépbe!

5. Vacak hajformázók

Szívedhez nőtt a hajszárítód és nem akaródzik kidobni – annak ellenére, hogy a gombja már nem működik rendesen, így kihúzással kapcsolod ki és be? Hajvasalód is szolgálatban, pedig sérült a zsinórja? Ha lehet, minél hamarabb szabadulj meg ezektől az eszközöktől, mert az áramütés nem játék, a sérült eszközök pedig bizony annak kockázatát rejtik magukban.

Ha nem is rosszak az eszközök, akkor is érdemes rendszeresen kitakarítani őket. Jó ötlet a hajszárító hátsó szűrőjét néhány hetente kicsit kifújkálni, a fésűket minden használat után hajmentesíteni. Ilyenkor veheted észre azt is, ha a hajkeféddel sem oké minden. Dobd ki, ha a sörtéiről kezdenek leesni a kis védőgöbök, mert a csupasszá és szúróssá vált sörték könnyen megsérthetik a fejbőrödet!

6. Pipereminták

Nagy a csábítás, hogy az ember hazavigye utazáskor a szállodai kis piperecikkeket (nyugodtan, ez természetesen nem lopás), és ami engem illet, mindig nagyon megörülök neki, amikor egy magazinban, vagy a drogériás vásárlás mellé krém- vagy illatmintát kapok. Szakértők szerint viszont nem érdemes nagyon felhalmozni ezeket otthon, mert nem szokásos tégelyükben hamarabb megromolhatnak.

Ha pedig érzékeny a bőröd, inkább kerüld is az ismeretlen szereket, mert hiába egy kenésnyi van csak bennük, komoly gondot (kipirosodást, irritációt, allergiát) tudnak okozni!

Érdekelnek további fürdőszobai tippjeink? Kattints a linkre!

Kiemelt kép: Getty Images