- Mindenkivel előfordul, hogy le kell mondania egy-egy meghívást, bulit, randevút.
- A másik félnek mindig kellemetlen a lemondás.
- Jó tudni, meddig és hogyan illik lemondani a találkozókat.
Biztosan előfordult már veled olyan, hogy egy programra, ahová korábban elígérkeztél, végül nem tudtál, vagy egyszerűen nem akartál elmenni. Attól függően, hogy közeli vagy távoli ismerősöket érintette a lemondás, és hogy a találkozó előtt mennyi idővel történt a dolog, enyhén kellemetlenül, vagy akár rettentő vacakul érezted magad.
Pedig tulajdonképpen természetes, hogy néha közbejön valami. A rég várt baráti találkozó előtt kapsz olyan SOS munkahelyi feladatot, aminek az elvégzése akár előléptetéssel is kecsegtethet. Megígérted a gyerek sulijában, hogy segítesz kifesteni a termet a hétvégén, de már a hét elején olyan holtfáradt vagy, hogy el sem tudod képzelni, hogy lesz erre energiád. Vajon mennyi idővel az adott program előtt elfogadható még a lemondás, és
mikor van az, hogy bármi is jön közbe, illik legalább benézni az eseményre?
A rövid válasz az, hogy minél előbb mondod le a találkozót, annál jobb: ha felmerül a nehezítő körülmény, inkább ne várj arra, hátha mégis belefér minden az idődbe, energiádba, inkább mondd le azonnal. Ha később mégis tudsz csatlakozni a baráti iszogatáshoz, ismerőseid örülni fognak, viszont ha az utolsó pillanatban szólsz, az rossz szájízt hagyhat maga után.
Lássuk, hogy milyen típusú eseményt és milyen okkal, illetve meddig illendő lemondani.
Belefér: Betegség, vis maior
A betegség az egyik leggyakrabban használt kifogás a különféle programok lemondására, és ez az egyik olyan eset, amikor sosem késő lemondani az eseményt. A Covid-járvány óta mind jobban figyelünk a saját és a környezetünk egészségére, így ha egy (esetleg vírusos) betegséggel nem jelenünk meg egy találkozón, a többiek jobbulást kívánnak majd, és örülnek, ha ők nem kapják el.
Senki sem szeretné például, ha az esküvőjét tönkretenné egy, a násznépen pár óra alatt végigfutó gyomorfertőzés… Hasonló a helyzet akkor is, ha valami előre nem látható baleset, esetleg haláleset történik, ezek olyan életesemények, amikor kisebb gondunk is nagyobb a lemondott találkozónál és ezt a meghívó fél is meg fogja érteni.
Illetlenség: Esküvő, ünnepség
A megjelenésről szóló visszajelzést igénylő események, például esküvők, babaváró partik, nagyobb szülinapok vagy a különféle gálák nagy anyagi ráfordítást igényelnek a szervezőktől, akik ezért is szeretnék pontosan tudni, hány főre számíthatnak. Esetleges távolmaradásunk (ha már visszajeleztünk, hogy megyünk) így nemcsak kellemetlen vagy szomorú, hanem drága is.
Hacsak nem merül fel betegség vagy előre nem látható súlyos probléma, legalább két héttel korábban értesíteni kell a házigazdát, ha mégse tud elmenni az ember.
Miért két hét?
Azért, mert általában ez a határideje annak, hogy a végleges létszámot a szervezők leadják a vendéglátást biztosító csapatnak.
Illetlenség: Jeggyel látogatható rendezvény
A filmekre, színházi előadásokra és egyes nagyobb eseményekre előre meg kell vásárolni a jegyeket, ami azt jelenti, hogy bárki is hívott meg ilyenre, már anyagilag befektetett a részvételébe. Minél korábban tudatod ezért, hogy nem tudsz eljönni, annál valószínűbb, hogy visszatérítik neki a jegy árát, vagy talál valaki mást a helyedre. Ha végül az utolsó pillanatban kell lemondanod a részvételt, udvariasságból ajánld fel, hogy kifizeted a jegyed.
Illetlenség: Munkahelyi rendezvény
Szereted vagy sem, a különféle munkahelyi rendezvények remek alkalmat jelentenek arra, hogy az ember jobban megismerje a kollégáit, és lazább, emberibb kapcsolatot alakíthasson ki a főnökeivel is. Próbálj meg ezért ott lenni, ha ilyesmiről van szó. Ha mégis le kell mondanod, legkésőbb egy héttel az esemény előtt tedd ezt meg, és ha így áll a dolog, tegyél extra erőfeszítéseket, hogy más alkalmakkor kapcsolódhass a munkatársaihoz, vagy
találj kompromisszumot: mondjuk úgy, hogy csak elmész segíteni az előkészületekben, vagy a rendezvény vége felé ugorsz be.
Illetlenség: Asztalfoglalás, lemondás
Ha jól menő étterembe, borkóstolóra, túrára vagy más olyan eseményre készülsz, amelyhez előzetes asztalfoglalás volt szükséges, illik előre szólni, ha mégsem mész el. Ez lehetővé teszi a meghívó fél vagy a vendéglátóhely számára, hogy találjon valaki mást, aki betölti a helyedet.
Ha már látod, hogy nem fogsz tudni elmenni, legkésőbb 3 nappal az esemény előtt szólj. Ha úgy alakul, hogy mégis az utolsó pillanatban mondanád le, ajánld fel, hogy kifizeted a kiesett költségeket; egyes vendéglátóhelyek (például a fine-dining éttermek, ahol a vacsorán résztvevők számához igazítják az előkészületeket) eleve beépítenek ilyen záradékot foglalási szabályzatukba.
Illik, de csak néha: Alkalmi összejövetel
„Nem akarsz pénteken meginni valamit?” Az ilyen kósza ötleteken alapuló alkalmi összejövetelek remek lehetőséget nyújtanak a barátokkal, családtagokkal vagy munkatársakkal való együttlétre, de alkalmi jellegük miatt ezek a leggyakrabban meghiúsult események is. Lehet, hogy a távolléted pénzügyileg nem kerül nekik sokba, de a kapcsolatotokat nagyon megviselheti, ha gyakran előfordul lemondás.
A jó barátok mindig megértik, ha az utolsó pillanatban változnak a tervek, és át kell ütemezni a programot, hiszen mindannyiunknak elfoglalt az élete. Ha azonban állandóan lemondod az ilyen eseményeket, akkor
vagy magát a baráti kapcsolatot, vagy a prioritásaidat kell átgondolnod.
Legkésőbb egy nappal korábban mondd le az ilyet.
12 órán belül illik: Első randi, lemondás
Párba álltatok a Bumble-ön, és végre összehoztok egy randit, de végül nem tudsz elmenni? Ilyenkor sajnos sokan választják az egyszerű ghostingolást, pedig ha a másik fél alapvetően idegen is, akkor is tartozunk neki a lemondás udvariasságával. Bármilyen okból lemondhatsz egy randevút és soha ne érezd úgy, hogy kötelességből kell randiznod valakivel, viszont ha mégsem akarsz randizni, mondd le legkésőbb 12 órával előbb udvariasan, de határozottan.
Ha pedig elkerülhetetlen lemondásról van szó, de szeretnél a későbbiekben találkozni az illetővel, a lemondáskor azonnal ütemezzétek is át a találkozót.
Illik: Következő randi
Elkezdtél találkozgatni valakivel, és bár még nem komoly a dolog, szeretnél újra randizni vele. Még ilyenkor sem tartozol részletes magyarázattal, de már joggal várható el egy kicsivel részletesebb okfejtés a távolmaradásról, hogy a másik tudja, nem akarsz kihátrálni a potenciális kapcsolatból.
A kapcsolatok egyik alapszabálya, hogy ha valaki időt akar velünk tölteni, akkor megtalálja a módját, hogy ezt meg is tegye, ezt a másik fél is pontosan tudja. Ha fontos neked, legfeljebb 6 órával a találkozó előtt szólj, és ütemezzetek is rögtön pót-találkozót.
Illik, de…: Randi a párunkkal, lemondás
Sajnos az emberek hajlamosak arra, hogy az utolsó pillanatban lemondják az állandó partnerükkel közös találkozókat, mert a család úgyis megérti. Ne csináld ezt. Ezek a bensőséges kapcsolatok is odafigyelést érdemelnek (sőt!), és jó, ha csak akkor mondod le az egyik legközelebbi szeretteiddel való találkozót, ha az tényleg nem elkerülhető. Magyarázd el a lemondás okát, és azonnal ütemezd át a randit. Legkésőbb két órával korábban jelezd, ha nem tudsz menni.
Udvariasan lemondani
Ha már eldöntötted, hogy le fogod mondani az adott eseményt, arra kell összpontosítanod, hogy ezt a lehető legkedvesebb, legsegítőkészebb módon tedd. Ez egyrészt saját integritásodról, másrészt a másik személy iránti tiszteletről szól. A másik jó eséllyel csalódott vagy szomorú lesz, a feszültséget pedig te tudod oldani.
1. Ne mondj igent, ha igazából nem!
A legjobb módja annak, hogy ne legyenek utolsó pillanatos lemondásaid, ha eleve elkerülöd, hogy le kelljen mondanod az adott eseményt. Túl sok ember vállalja, hogy részt vesz egy-egy olyan eseményen, amit valójában nem akar végigcsinálni, ez pedig az utolsó pillanatban történő lemondásokhoz vezet. Ehelyett tanuld meg, hogyan kell udvariasan visszautasítani egy meghívást, és csak olyan meghívásokat fogadj el, amelyeket tényleg prioritásként kezelsz.
2. Mondd le személyesen vagy telefonon!
A lemondás szemtől-szemben a legjobb, de személyesebb jelleget kölcsönöz az is, ha legalább hang kapcsolódik hozzá. A szöveges üzenetek és e-mailek is rendben vannak persze, különösen, ha digitális meghívásokra válaszolunk, és ez mindenképpen jobb, mintha egyszerűen nem jelenünk meg, de
amikor csak lehet, személyesen vagy telefonon keresztül mondjuk le az eseményt.
3. Ne hazudj vagy túlozz!
Ne hazudj a lemondás okáról, és ne használj állítólagos betegséget kifogásként. Minél gyakrabban használod ezeket a kitalált kifogásokat, annál kevésbé lesznek hitelesek. Az igazság előbb-utóbb kiderül, különösen, ha másnap megjelensz valahol, vagy posztolsz a közösségi médiában, és látszik, hogy tökéletesen jól vagy.
4. Kérj bocsánatot!
Mindenkivel előfordul, hogy le kell mondania egy találkozót, ezért nem kell, hogy ostorozd magad, de egy őszinte bocsánatkéréssel azért tartozol a másiknak. Túlzásba azért ne ess, hogy ne kerüljetek abba a helyzetbe, hogy még a másik félnek kelljen vigasztalnia. Nem szükséges személyes részleteket megosztani, egy „nagyon sajnálom, hogy nem tudok menni holnap” bőven elég, a magyarázkodás nem kelt jó benyomást.
5. Ajánld fel, hogy helyrehozod a dolgot!
Lemondásod (akármi is az oka), szomorúságot vagy kellemetlenséget okoz, ezért fontos, hogy felajánlj valami kompenzációt. A baráti találkozót ütemezd át (és legközelebb hívd meg őket egy italra), fizesd ki a jegyet annak, aki megvette neked. Ha pedig olyan alkalmat mondtál le, ahová ajándékot is vittél volna, küldd el az ajándékot, ezzel is azt mutatod, hogy tervezted a részvételt.
Érdekel minden, amit etikett? Ebben a cikkünkben arról írtunk, hogyan küldheted vissza az étteremben a rosszul sikerült fogást.
Kiemelt kép: Getty Images