- Alsós korunkban még mind nagyon hasonlóan írunk, ahogy viszont rutin lesz a körmölés, kialakul saját kézírásunk.
- Kézírásunk életünk során egyedileg jellemez bennünket.
- Kézírásunk elemzése – akár segíthet jobban megismerni önmagunkat.
Az emberi személyiség nagyon komplex elegy, amit örökletes tényezők és a környezet hatásai egyaránt formálnak. Minden ember egyedi személyiségjegyek összességével rendelkezik, és nemcsak azt nem könnyű felmérni, a másik milyen ember is pontosan, de még saját magunk megismerése is komoly fejtőtörést okoz néha.
Magunk és mások kiismerésére (a naplóírások és a kiadós beszélgetéseken túl) éppen ezért számtalan érdekes módszer létezik. Ezek egy része megkérdőjelezhetetlen tudományos háttérrel rendelkezik: a pszichológia explorációs módszerei például egészen biztosan sokat elárulnak az emberi pszichéről. Más módszerek bevallottan tudománytalanok, és kizárólag a szórakoztatást szolgálják (lásd még: milyen kenyér vagy, illetve milyen parfüm illik hozzád a csillagjegyed alapján típusú kvízek).
És vannak olyan módszerek is, amelyek megfigyeléseken és hasonlóságok keresésén alapulnak, és amikkel kapcsolatban nehéz megmondani, pontosan mennyi tudományosság is van bennük. Az asztrológia például valami ilyen: a legtöbben nem vesszük készpénznek azt, amit a magazinok jósolnak nekünk és a csillagjegyünkön velünk osztozó százmillióknak, ugyanakkor legalább ennyien vagyunk, akik egyes égitestek hatását (például azt, hogy teliholdkor nem tudunk aludni), mindenféle ezoterikus körítés nélkül a bőrünkön érezzük.
A kézírás elemzése, a grafológia
A grafológia, azaz a kézírás elemzése is valami hasonló dolog: mivel az egyes emberek egyedi és sajátosan rájuk jellemző módon írnak, logikus arra gondolni, hogy a betűk formálása, egymáshoz való kapcsolódása vagy más jellegzetességei szintén a személyiségről árulkodnak.
Ebben biztosan van valami, ráadásul ennek a személyiségközvetítésnek egy része még egy laikus számára is világos: nett, rendezett írásképű ismerősünk többnyire az, akitől iskolás korunkban a jegyzetet kértük el, mert megbízható és pontos volt, illetve van az a kézírás is, ami alapján feltételezzük, hogy annak tulajdonosa nehézkesebben gondolkodik, mint az átlag. Vannak ugyanakkor, akik szerint a grafológia nem tekinthető legitim gyakorlatnak, és tény az is, hogy technikailag
ez a módszer nem rendelkezik azzal a megbízhatósággal és érvényességgel, ami ahhoz szükséges, hogy egy eljárást tudományosnak lehessen tekinteni.
Hogy mire is jó akkor a kézírás elemzése?
A grafológia remek önismereti módszer lehet, és gazdag forrása az elakadásokon túllendítő megfigyeléseknek is. A kézírás remek betekintést nyújthat valakinek a személyiségébe, gondolkodási stílusába, intelligenciájába, emellett pedig felhívhatja a figyelmet valamilyen tehetségre, meghatározó tulajdonságaira, motivációra vagy éppen az adott személy kötődési stílusára is.
Ha szeretnél elmélyülni a témában, magyar nyelven is számtalan nívós forrást érhetsz el, mi pedig néhány érdekes részletet villantunk most fel . Az alábbiakat érdemes úgy használni, hogy az ember kézzel ír egy oldalnyi szöveget, majd az alábbi szempontok szerint megvizsgálva az írását átgondolja, igaz lehet-e a rá az adott tulajdonság.
1. A betűk ereje a kézírásban
Érezni lehet a papír hátoldalán betűid nyomát? Ha igen, ez annak a jele, hogy viszonylag erősen nyomod az írószerszámot. Hozzáértők szerint ez a jellegzetesség impulzivitást, magas energiaszintet, dominanciát és határozottságot jelenthet. Ha viszont írásod lágy, az inkább visszafogott, kissé tétova személyiségre, nagy fokú szerénységre utalhat.
2. Betűméret a kézírásban
A betűid mérete képet adhat például arról, mennyire élvezed a rád irányuló figyelmet. Ha következetesen inkább kisebb betűket használsz, akkor elképzelhető, hogy inkább introvertált, szerény ember vagy, akinek viszont nagyon jó a koncentrációs képessége. Ha ellenben méretes betűkkel körmölsz, az annak a jele lehet, hogy szeretsz a figyelem középpontjában lenni, és inkább nyílt, közvetlen ember vagy.
3. A szöveg iránya a kézírásban
Eleve ritkán írunk ma már kézzel, de még ritkábban írunk vonalas füzetbe vagy olyan felületre, ahol sorok vezetik a kezünket. Ez utóbbi kapóra jön a grafológiának, mert soraid felfelé vagy lefelé irányuló jellege is árulkodó lehet. A fokozatosan lefelé tendáló kézírás például arra utalhat, hogy a szöveg gazdája szomorú, lehangolt, vagy éppen enervált. (Vagy mondjuk ferdén tartja a papírt…)
Az olyan kézírás ellenben, amely inkább felfelé halad, optimizmust, lelkesedést és ambíciót jelezhet. Végül pedig: aki egyenes vonalban tud írni anélkül, hogy ehhez bármilyen sorvezetőre lenne szüksége, az erős munkamorálról, kiegyensúlyozottságról árulkodik – mondják.
4. Az aláírás olvashatósága a kézírásban
Aláírásunk elválaszthatatlanul kapcsolódik az identitásunkhoz, ezért a szignó vizsgálata fontos részét képezi az íráselemzésnek. Ha például jól olvasható az aláírásod, akkor fontos számodra, hogy egyértelműen, világosan kommunikálj magadról és közérthetően fejezd ki magad. Az ilyen ember többnyire lelkiismeretes és fontos számára, hogy másokkal harmonikus viszonyban legyen, legalábbis a szakértők szerint.
Ellenben ha nehezen megfejthető az aláírásod, akkor lehet, hogy személyiségedben is nehezebben megközelíthető vagy, olyasvalaki, aki szeretne titokzatosnak látszani. Viszont itt is fontos, hogy az írást a körülmények ismeretében vizsgáljuk. Azok, akik naponta sok alkalommal írnak alá dokumentumokat (például az orvosok) jellemzően sokkal elnagyoltabb aláírást alakítanak ki, ez pedig nem személyiségükről, hanem bokros teendőikről árulkodik.
5. Kerek vagy hegyes betűk a kézírásban
A kerekre formált betűk a grafológia szerint mély érzelmeket közvetítenek, és aki lekerekített betűkkel ír, az többnyire érzelmileg elkötelezett, kellemes ember. A hegyes betűk inkább az analitikus, gondolkodásra utalnak és arra, hogy a kézírás tulajdonosát nem az érzelmei, hanem a racionalitás irányítják. Az erős szögletesség ugyanakkor ingerlékenységre, dühkezelési problémákra rávilágíthat.
6. Egységesség a kézírásban
Van, akinek olyan tökéletes és szabványos a kézírása, hogy betűiből hivatalos betűtípust lehetne csinálni. Ez a jellegzetesség egyes esetekben kényszerességre utalhat, míg az egyszerűen rendezett, kiegyensúlyozott íráskép, nagy eltérések nélkül inkább az író nyugodtságára, érzelmi kiegyensúlyozottságról árulkodik. A méretben és más jellemzőkben változatos kézírás a körülményekre érzékeny, kissé izgága ember sajátja lehet.
7. Gyors és lassú tempó a kézírásban
A grafológusok (ha van lehetőségük írás közben megfigyelni az embert), az írás tempóját is figyelik. Akinek lassú és megfontolt a kézírása, az többnyire lelkiismeretes, részletorientált ember, míg a sietős kézírás a magas intelligencia kifejezője is lehet: gyors gondolkodás és gyors kézírás gyakran jár együtt. Ha viszont a gyorsaság az esztétikum vagy olvashatóság rovására megy, elképzelhető, hogy a kézírás tulajdonosa kissé slendrián.
8. Betűkapcsolás a kézírásban
Valamikor az alsós évek végére az emberek többsége elengedi, hogy úgy írjon, ahogy tanították: folyó írással, amikor a szavak formálásakor nem emeljük fel a tollat. A legtöbb ember írása ilyenkor erősen fellazul. Annak a kézírása, aki továbbra is összefüggő betűket használ, a logikus gondolkodás dominanciáját mutatja és sokszor a társadalmi normáknak való megfelelés kifejezése is lehet. Azok esetében, akik az iskolában megtanulták a folyóírást, a nem összekötött betűkkel való írás a független gondolkodás, sőt, akár egyfajta lázadás kifejezője is lehet, ugyanakkor könnyen előfordulhat, hogy pusztán annak köszönhető, hogy a kézírás tulajdonosa szeretne gyorsabban haladni.
A grafológia kapcsán időről-időre fellángol a vita, vajon tudománynak tekinthetjük-e a kézírás elemzését. Miközben a kézírás egyedi volta tudományos tény (nem véletlenül alkalmaznak a bűnügyi gyakorlatban írásszakértőket, akik nagy biztonsággal tudják megállapítani, hogy két írott szöveg ugyanattól a személytől származik-e), az, hogy kézírásunk egyes jellegzetességei személyiségünk kivetülései lennének, sokan vonakodnak hinni. Az igazság most is valahol félúton, az áltudományt kiáltók és azok között lehet, akik messzemenő következtetést vonnak le az írásképből. Az íráskép elemzése hasonló önismereti módszer lehet, mint a naplóírás, a mindfullnes vagy éppen az irodalomterápia, és mint ilyen, nemcsak szórakoztató, de gondolatébresztő valami is.
Ma is sokat írsz kézzel, vagy épp ellenkezőleg, rég volt a kezedben toll és papír? Ebben a korábbi cikkünkben arról írtunk, miért fontos a 21. században is a kézírás.
Kiemelt kép: Getty Images