Hazai egyetemeken egyre gyakrabban találkozni kreatív írásgyakorlat kurzusokkal, valamint egyre több workshop, kreatív műhely indul ezzel a céllal.
- Amerikában a kreatív írást az 1940-es évektől oktatják egyetemen hivatásos írók.
- Nálunk még kevésbé ismert és elterjedt.
- Nagyon sok előnye van, például fejleszti a problémamegoldó képességet, csökkenti a stresszt és növeli a kreativitást.
Kreatív írás: hasznos hobbi
Itthon az első Kreatív írás című egyetemi kurzust 2004-ben indították Lackfi János és Vörös István költő-tanárok kezdeményezésére a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen.
A kreatív írás célja, hogy először szervezett kereteken belül, a különféle műfajokban való alkotás szabályait tanítsa meg, hogy utána később ezeknek az ismereteknek a birtokában a szabályoktól el tudjunk térni, és szabadon tudjunk alkotni. A végső cél tehát a kreativitás kibontakoztatása. Ráadásul nagyon hasznos is, mert fejleszti az egyéni kifejezőképességet és a képzelőerőt.
A kreatív írás során bármit megírhatunk, például rövid történetet, regényt, verset, novellát, színdarabot – bármit, amit a képzelőerőnk enged.
A kreatív írás továbbá elősegíti az érzelmek kifejezését, megértését, és ezek – mint tudjuk – kulcsfontosságúak az egészséges és kiegyensúlyozott élethez. Bármi is törjön a felszínre, öröm, szomorúság vagy harag, a kreatív írás egyfajta terápiás jelleggel segíti ezek feldolgozását.
Kreatív írás: ezek az előnyei
- Fejleszti a problémamegoldó-képességet: Az írás folyamata során gyakran szembesülünk kihívásokkal, például, hogy hogyan kell megfelelően ábrázolni egy karaktert, vagy hogyan kell kitalálni egy történet végét. Az írás gyakorlata lehetővé teszi, hogy fejlesszük problémamegoldó képességeinket, és kreatív megoldásokat találjunk a felmerülő akadályokra.
- Csökkenti a stresszt: Az írás egyfajta terápiaként is szolgálhat, segítve az érzelmek feldolgozását. A kreatív írás lefoglalja az agyunkat, az alkotó folyamatban megtalálhatjuk a belső nyugalmat. Kutatások továbbá alátámasztják, hogy a gondolatok rendszerezése és leírása segít a „megvilágosodásban”, hogy egy helyzetet jobban átlássunk, ami javítja a mentális egészségünket.
- Fejleszti a kreativitást: Ez talán egyértelműnek tűnhet, hiszen a nevében is benne van, de korábbi kutatások alátámasztották, hogy azok, akik rendszeresen gyakorolják a kreatív írást, könnyebben előállnak új, innovatív ötletekkel.
- Nagyszerű agytorna: A kreatív írás bizonyítottan fejleszti az emlékezőképességünket, javítja a memóriánkat. Azáltal, hogy papírra vetjük ötleteinket, az asszociációs képességeinket is fejlesztjük. Emellett pedig a figyelmünket is trenírozza: a kreatív írásnak köszönhetően, ahol egy feladatra kell huzamosabb ideig koncentrálunk, koncentrációs képességeink is javíthatóak.
- Önbizalom-növelő: Az írás legjobb része, amikor a végeredményt végre megoszthatjuk barátainkkal vagy családunkkal. A tőlük kapott visszajelzés és dicséret nagyon jól tud esni a lelkünknek. Az írás továbbá segít, hogy önmagunkra is reflektáljunk, hogy kik vagyunk, milyen tapasztalataink vannak, ezáltal segít megismerni önmagunkat.
Kreatív írás, mint hivatás
Tudtad, hogy a kreatív írásgyakorlat során szerzett rutinodat a hivatásod során is tudod hasznosítani? Ha érdekel az írás, és jó is vagy benne, akkor számos hivatás és munkakör létezik, ahol hasznodra válhat, mint például a közösségi-média marketing, tartalomgyártás, újságírás, szövegírás. De ha csak simán blogot írsz, akkor is fel tudod használni az ismereteidet.
Kreatív írás: közösségteremtő erejű
A kreatív írás műhelyek kiváló lehetőséget adnak arra, hogy kifejezzük véleményünket, gondolatainkat mások írásműveiről is, és így kapcsolódjunk a közösség tagjaihoz. Ez a fajta visszacsatolás pedig nagyon hasznos az íráskészségünk fejlesztésében, és általában, a nézőpontunk tágításában.
Könnyen lehet barátságokat kötni, hiszen ez egy safe space – vagyis biztonságosan tudunk megnyilvánulni, nem kell attól tartanunk, hogy elítélnek minket mások, mert mindenki azonos céllal van ott.
Ezenkívül az írásműhelyek elősegítik az empatikus készségeink fejlesztését azáltal, hogy különböző tapasztalatokkal és nézőpontokkal találkozunk. Terápiás jelleggel is szolgálnak, csökkentik a stresszt és javítják a jólétet. A különböző közösségekben ezek a műhelyek a kulturális élménycserére is lehetőséget adnak, gazdagítják a kollektív megértést és egységet teremtenek a csoporton belül.
Kreatív írás: programajánló
Ha kedvet kaptál, itthon is lehetőséged van kipróbálni a kreatív írást az alábbi workshopok keretén belül:
1. Írj szerelmi történetet! LOVE STORY online kreatív írás kurzus
időpont: 2024. 05.14.– 05.27.
Ha szeretnéd tudni, hogyan írj jó szerelmi történetet, hogyan teremts erős kémiát a szereplőid között, akkor ez a kurzus nagyon izgalmas lesz számodra.
2. Jobb agyféltekés kreatív írás képzések
Az egyedi fejlesztésű módszert Vidi Rita találta ki és valósította meg. A kurzus egyben kikapcsolódás is, egybekötve egy balatoni wellness-hétvégével. Ha úgy érzed hasznosan töltenéd a pihenést, ezt neked találták ki!
3. Az ELTE felolvasóestjei
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem felolvasóesteket tart a kreatív írás minor aktuális és volt hallgatóival. A programokra bárki ellátogathat.
A kurzusokon kívül az Eötvös Loránd Tudományegyetem tanulóinak van lehetőség minorként is felvenni a kreatív írást, ha valaki komolyan el akarna mélyedni a területben.
Kiemelt kép: Getty Images