A műfaji kínálat is nagyon széles spektrumon mozog a gregoriánon alapuló kórusműhelytől az elektronikus zenéig, számtalan alkalmat adva újszerű találkozásokra és közös élményekre. Nincsen kirekesztve senki, nem kell vallásosnak lenni, nincsenek korosztályi, ízlésbeli korlátok csak a kíváncsi szeretet van.
Mik ezek a programok?
A Platon Karataev a zsinagógában tartja Napkötöző című új albumának vidéki bemutatóját, első templomi koncertjére készül a SZIÁMI AndFriends, quartetjével tér vissza Barabás Lőrinc. A görögkatolikus templomba érkező kamara formációk, a Tíz és Fél, a Mor Von Dir és a ¡Villedyvoch, a dúsan faragott templombelső impozáns ikonfala előtt bizonyára komplex és maradandó koncertélményt szereznek, nem csak a közönségnek, de talán saját maguknak is.
Csak a fesztiválra érkezik Magyarországra a lendületes világzenét játszó, holland, szír, török és olasz zenészekből álló L’Chaim együttes és OMNION című produkciójával a cseh Tomáš Reindl multiinstrumentalista zeneszerző is, akivel utoljára az OZORA fesztiválon találkozhatott a magyar közönség. Igen, ez egy ennyire nyitott, progresszív fesztivál.
A templomi terek mellett a fesztivál kamaraszínházi helyszínére a Menházba érkezik a Spinoza Színház, az Örkény István Színház, Göndör László, Szirtes Edina Mókus és Szabó Simon.
Lesz templomtörténeti séta Székely Zoltán művészettörténész vezetésével, aki a fesztivál házigazda templomainak bemutatásával az európai zsidó-keresztény kultúra történetét meséli el. Mert ebben az utcában, ezen a fesztiválon ez is lehetséges. Mint ahogy az is természetes, hogy a vasárnapi szertartásokra az utca keresztény gyülekezetei felekezeti hovatartozástól függetlenül várnak mindenkit és az ünnepi alkalmakra, az istentiszteletek mellett különleges zenei élményeket ígérnek.
Nincsenek éles határok az egyes műfajok között sem, Visky András prózája Vecsei H. Miklós előadásában keveredik Ávéd János szaxofonművész játékával és bizonyára megannyi elképzelt képpel és megidézett gondolattal a református templom szikár fehér falai között. Ugyanitt folytat majd különös párbeszédet Istennel Törőcsik Franciska és Ember Márk. Balogh Alexandra kezét a zsinagóga zongoráján Arvo Pärt észt zeneszerző, az egyházi zeneszerzés legkiemelkedőbb ma élő képviselője vezeti majd, akinek a liturgikus erejű szövegei Vecsei H. Miklós tolmácsolásában keverednek a dallamok közé. A Seres Tamás szerkesztésében összefűzött Pünkösdi dalversek Balog Alexandra, Kováts Adél, Máté Gábor és Csorba Lóci hangján szólalnak meg, majd keringenek két emelet magasan egészen a zsinagóga csillagos kupolájáig és vissza.
A QJÚB, kifejezetten ide, az evangélikus Öregtemplom terére adaptálja a Párbeszéd sötétben című előadását, hiszen a templomi tér mindig különleges keret. Más figyelmet igényel és más élményt ígér. Máshogy törik a fény, máshogy verődik vissza a hang, máshogy születik az élmény. Tudják ezt a szervezők, a visszatérő művészek és a törzsközönség is.
Idén tavasszal 19. alkalommal tárják szélesre az Öt Templom Fesztivál programjai és közönsége előtt ajtóikat Győr-Újváros gyülekezetei.
Az öt napos összművészeti projekt küldetése és üzenete épp olyan kivételes és mégis követésre méltó, mint az utcában évszázadok óta egymás mellett élő, sokszor egymásra utalt különböző vallási közösségek békés és termékeny szomszédsága.
Akinek sikerült felkeltenünk az érdeklődését, az bátran induljon el! Május 9. és 13. között nagyszerű programokkal és szeretettel várják Győr-Újváros templomai és a szervezők. A részletes program az ottemplom.hu oldalon érhető el.
Budapest és Bécs között, éppen félúton van egy utca, ahol mindenki egyformán távol van, de bárki (vallási hovatartozástól függetlenül vagy akár nélküle is) egyformán közel lehet, ha szeretne.
Kiemelt kép és fotók: Öt Templom Fesztivál