Szikla-forrás
Szilvásvárad látványos forrása három méter mélyről egy sziklafalból tör a felszínre a Szalajka-völgyben. A hegység egyik legnagyobb vízhozamú, a patakot tápláló karsztforrása jéghideg, tiszta vizével a környék szemet gyönyörködtető kincse.
Széchenyi-forrás
A Göd melletti forrást eredetileg Zsuzsi-forrásnak hívták a helyiek, mégpedig azért, mert a 30-as évek derekán innen nem messze lakott egy Zsuzsi nevű bájos, barna hajú kislány. Később Széchenyi István fiáról, Ödönről újrakeresztelték, aki egy nyarat a közelben lévő Duna villában töltött.
Hétforrás
A Kőszegi-hegység legismertebb forrása építésekor, 1896-ban hét kifolyónyílással készült, amelyek sorban a honfoglaló hét vezér nevét viselik. A kőszegi Szabó-hegyről gyalogosan könnyedén megközelíthető a kitűnő ivóvízként is szolgáló természetes forrás. A helyi hiedelem szerint, aki mind a hét forrás vizéből kortyol, annak teljesülhet egy kívánsága.
Krúdy-forrás
A somoskői várnézés mellé remek kiegészítő program a környék tanösvényeinek bejárása. A Sátormegi-patak mentén gyönyörködhetünk a csodaszép Krúdy-forrásban is, amely folyamatosan táplálja a környező kis tavakat, ahol halakat nevelnek.
Vöröskő-forrás
A Vöröskő-forrás a Bükk hegység időszakosan működő forrása. Az elolvadó téli hó hetekig tekereg a mészkő alapú Bükk belsejében lévő barlangrendszerben, majd tavasz közepén zubogva tör a felszínre. A különleges természeti kincs a Bükki Nemzeti Park része.
Szentkút
A Duna-Ipoly Nemzeti Park részét képezi a Pilisben található Szentkút. A legenda szerint 1842-ben egy nyáját legeltető pásztornak itt jelent meg Mária. A látomás után a falusiak ivásra és mosakodásra kezdték használni a forrás vizét, amitől csodák csodájára meggyógyultak. A forrás a Mária-jelenés után kapta a Máriakút, Szentkút nevet.
Összeállította: D. E.
Nyitókép, fotók: egykor.hu, Instagram