A nők rosszfiúk iránti vonzódása nem új keletű jelenség, de míg korábban ez a kategória inkább csak a megjelenésre és a szemtelen viselkedésre vonatkozott, addig ma már sok köztörvényes bűnöző is számíthat rajongókra. Vajon miért?

Jonathan Cahill betöréses lopásért ült börtönben, majd amikor feltételesen szabadlábra helyezték, nem tudott élni a lehetőséggel, megszegte a feltételeket, ezért a nyugat-yorkshire-i rendőrség újra elfogatóparancsot adott ki ellene.­ A harminchét éves férfi fotóját megosztották a Facebookon, és a lakosság segítségét kérték az elfogásához. Nem pont azt a reakciót­ váltották ki, amire számítottak, a kommentelők fantáziáját ugyanis lángra lobbantotta a szerintük végtelenül jóképű bűnöző: „Ha megtalálom, megtarthatom?” „Ma este nyitva hagyom a hátsó ajtót.” Cahillt azóta elkapták, és újra lecsukták, nők ezreinek legnagyobb csalódására. Akik felismerték a szituáció fonákságát, lelkesen gyártottak viccet a feltüzelt asszonyokból: „Valószínűleg a saját biztonsága érdekében van börtönben. Látom magam előtt, ahogy besprintel az őrsre, mögötte egy csapat nővel, akik »amnesztiát« ajánlanak neki, ő pedig könyörög, hogy zárják be, így próbálva megmenteni az utolsó, börtönben hordott szürke melegítőnadrágját attól, hogy letépjék róla. Szegény fickó!”

RÁCSOK MÖGÜL EGYENESEN A KIFUTÓRA

A leginkább mesébe, pontosabban szappanoperába illő történet Jeremy Meeks nevéhez fűződik, aki egy nap alatt lett világhírű 2014-ben. Az akkor harmincéves férfit egy kaliforniai bűnbanda tagjaként tartóztatták le, és a közösségi médiában megosztották a rabosításkor készült rendőrségi fotóját. A posztot hetvenötezren lájkolták, és több mint húszezer kommentben ájuldoztak a főleg női hozzászólók, hogy ők bármit megbocsátanának ennek a gyönyörű férfinak, mit érdekli őket a tiltott lőfegyver birtoklása, meg a jelentős értékű lopás. Úgy tűnt, tizenöt perc hírnévnél nem lesz több a sztoriban, hiszen Meeks épp megkezdte két és fél éves büntetését, ám miután naponta háromszáz rajongói levelet kapott, és sokan könyvekbe rejtve pénzt küldtek neki a börtönbe, egy modellügynökség szerződést ajánlott neki. 2016-ban szabadult, és a New ­York-i­­­ divathéten már ő volt az egyik legnagyobb érdeklődést kiváltó férfi modell. A divatipar után a filmesek is felfigyeltek rá, kisebb mozikban, sorozatokban kapott szerepet, a bulvármédia számára pedig igazi aranybányának bizonyult, különösen, mikor kiderült, hogy a Top­shop divatbirodalom örökös­nőjével, Chloe Greennel szűrte ­össze a levet. 

Meeks soha nem próbálta meg titkolni a múltját, és amióta egy szellemíró segítségével elkészült az önéletrajza (ősszel adják ki), őszintén és részletesen mesél családi hátteréről. Szülei heroinfüggők voltak, édesanyja várandósan is drogozott, így Jeremy már csecsemőként függőséggel küzdött. Apja brutálisan meg­gyilkolta a család egyik barátját, illetve nemi erőszakot követett el, ezért harminc évre lecsukták. Édesanyja egyedül nevelte a gyerekeit, de különböző bűncselekmények miatt többször letartóztatták, ahogy a férfi féltestvéreit is. Jeremy Meeks tizenöt évesen már bandatag volt, összesen tíz és fél évet töltött rács mögött, és ötször lőtték meg. Külsejének köszönheti, hogy ki tudott szállni az alvilági körökből, egy izmos, világos bőrű afroamerikai férfi világító kék szemmel, vastag szájjal, karakteres arcéllel minden divattervező álma, de a börtönben célponttá tette, hogy túlságosan jóképű, és hozzá nem elég fehér, meg nem is elég fekete. Azért, hogy képes volt visszailleszkedni a társadalomba, nem a megjelenésének hálás, hanem a bírónak, aki felismerte, hogy a modellkarrier lehetősége elég motiváció lehet számára, hogy ne térjen le a helyes útról, ezért a kiszabható büntetésnek csak a felére ítélte Meekset. 

VAN MÖGÖTTE TUDOMÁNY 

Minden nő egy becsületes, kedves, rendes férfit képzel a lánya mellé.­ De akkor ő maga miért vonzódik a rosszfiúkhoz? A kérdés régóta foglalkoztatja a pszichológusokat és a társadalomkutatókat. Az Oslói Egyetem pszichológia tanszékén ötszáz hallgatónak kellett különböző vádiratokat elolvasnia – akadt köztük rablásról, nemi erőszakról, emberölésről szóló –, és el kellett dönteniük, milyen büntetést adnának az elkövetőknek. Amikor a férfi leírásában szerepelt, hogy „jóképű”, a nőében pedig az, hogy „csinos”, sokkal enyhébb ítéletek születtek. Ez volt az első olyan teszt, amelynek során a döntéshozók nem is látták az alanyt, de egy, a külsőre vonatkozó pozitív jelző is elég volt ahhoz, ahogy meglágyuljon a szívük. 

A jóképű zsiványoknak nagyon nehéz ellenállni. „Izgalmas a kisugárzásuk –  magyarázta Taylor Swift énekesnő pár éve. – Általában sok mondanivalójuk van, és még ha nincs is, tudják, hogyan kell rád nézni. Azt hiszem, minden lány álma, hogy a megfelelő időben találjon egy rosszfiút, olyankor, amikor az már nem akar rossz lenni.” Az evolúciós pszichológia szerint a nyílt, egyértelmű férfiasság lehet az oka annak, hogy a gazfickókat olyan ellenállhatatlanul vonzónak találjuk, tudat alatt egyszerűen jobb minőségű géneket társítunk hozzájuk.

Dr. Robyn McKay pszichológus szerint a rosszfiúk iránti kereslet összefügg a bennünk rejlő jó kislánnyal. A mindig kedves, udvarias, fegyelmezett nőben is ott lapul a lázadó szellem, és hogyan is lehetne ezt jobban kiélni, mint hogy a nő egy veszélyes férfival esik szerelembe? Dr. Margaret Seide pszichiáter úgy látja, a kihívás is vonzó: vajon meg tudunk változtatni egy rosszfiút? Ha mellettünk megállapodik, az sokkal értékesebbnek tűnik, mint ha egy egyébként is tartós kapcsolatra vágyó férfit hódítanánk meg. Elkeserítőbb okokat lát a háttérben Ness Cooper szexológus, aki szerint a gazemberek iránti vonzódás sok esetben családi minta; azokat a nőket ejti rabul egy ilyen kapcsolat, akik diszfunkcionális családból jönnek, mert aki azt látja, hogy az anyja olyan férfit választott, aki nem tartja be a szabályokat, az úgy tekinthet erre a típusra, mintha neki való lenne. Áldozatul eshetnek azok is, akik túlságosan empatikusak, hiszékenyek és mindenkiről jót feltételeznek, viszont az igazán magabiztos nők, akik jól érzik magukat magukban is, kevésbé hajlamosak arra, hogy belezúgjanak egy zsiványba.

Tovább olvasnál?
Ha érdekel a cikk folytatása, fizess elő csak 500 forintért, vagy regisztrálj, és 1 héten keresztül minden előfizetői tartalmat megnézhetsz.
Próbáld ki most kedvezményesen!
Az előfizetés ára az első hónapban csak 500 Ft, ezt követően 1490 Ft havonta. Ha van már előfizetésed, lépj be .