A legtöbbünket az első fehér hajszálak megjelenése lelkileg is megérint, különösen, ha még korainak gondoljuk. Az őszülés sokak szemében az öregséggel azonos, pedig előfordulhat, hogy csupán vitamin- vagy enzimhiány áll a háttérben.

Míg a férfiak körében kimondottan sármosnak és szexinek hat a deresedő halánték, a nők nagy része azonnal festéssel leplezi az ősz tincseit. Mostanában azonban – részben a koronavírus hatására – ez a tendencia kezd megváltozni: divat lett felvállalni az ősz hajszínt a hölgyek körében is. Egyre több híresség is beállt a sorba, és sokakat kimondottan öltöztet az ősz hajkorona. Ám vannak, akik mégiscsak jobban örülnének, ha visszakaphatnák az eredeti hajszínüket. A jó hír, hogy ez egyáltalán nem lehetetlen.

Genetika és táplálkozás

„A haj festékanyaga a melanin, ami a hajhagymákban termelődik, és apró csatornácskákon egy hosszú, bonyolult út során jut el a hajszálakba. Ebben a folyamatban sok ponton történhet elakadás – kezdi Kis Éva trichológus, hajgyógyász, skalpdiagnoszta, hormonegyensúly-tanácsadó. – Ilyen hibaforrás lehet a helytelen, vitaminhiányos táplálkozás, a felszívódási problémák, a hirtelen lelki megrázkódtatás, krónikus stressz vagy rejtett gyulladás.

Ha felderítjük és megtaláljuk az okokat, akkor egy komplex külső-belső kezelési protokollal a hajszálak visszanyerhetik az eredeti színüket.

Természetesen a genetikának is van szerepe abban, hogy ki milyen hamar kezd el őszülni, de nem igaz az, hogy ha valakivel ez 25 évesen, vagy még korábban történik, akkor nincs mit tenni, bele kell törődni. Hajunk paramétereit 18 gén határozza meg, ezek egyike befolyásolja a melanintermelést. Az IRF4 gén felelős az őszülésre való hajlam kialakulásáért. De leállhat a pigmenttermelés akkor is, ha a melanociták őssejttartaléka kimerül, azonban ez sem egy végleges állapot, személyre szabott terápiával újraaktiválható.

A pigmenttermelés leállását okozhatja bizonyos ásványok vagy vitaminok hiánya is.

A hajunk színének megtartásához a legfontosabb a réz, a cink és a B5-vitamin (pantoténsav) megfelelő szintjének fenntartása a szervezetben. Tudományosan bizonyított, hogy a vashiányos emberek korábban őszülnek, a réz pedig segíti a vas beépülését. A B10-vitamin hiánya is okozhat őszülést, de oka lehet a ráncok, bőrbetegségek, fáradékonyság kialakulásának is.

A B12- és B6-vitamin hiánya szürkíti a hajat, de ebben szerepe lehet a folsav- és jódhiánynak is.

Fontos tudni, hogy a dohányzás, a gyógyszerszedés, a hosszas antibiotikum-kúrák, a mértéktelen kávé- és alkoholfogyasztás is okozhat felszívódási problémákat, így hiába követünk ezekben a vitaminokban gazdag étrendet, a tápanyagok nem jutnak el oda, ahol szükség lenne rájuk – többek között a hajunkhoz.”

Sok stressz, több ősz hajszál

„Ha idő előtt jelentkezik az őszülés, az örökletes tényezőkön túl funkcionális zavar, gyulladásos góc, betegség vagy táplálkozási hiányosság is állhat a háttérben – hangsúlyozza a hajgyógyász. – A krónikus stressz, váratlan lelki trauma vagy hosszú időn keresztül fennálló szorongás is elősegítheti a haj természetes színének elvesztését. Ennek az az oka, hogy mindezek hatására megváltozik a fejbőr anyagcseréje, vérellátása, így fokozatosan leáll a hajhagymák hajtermelése és a hajat színező melanin képződése.

A tartós stressz akadályozza az emésztőrendszer megfelelő működését is, felemészti a szervezet B-vitamin-raktárait, így felgyorsul az öregedés folyamata.

Mivel a fejbőr nagyon érzékeny a tápanyagok kimerülésére, ezért először itt jelentkeznek a problémák akár hajhullás, kopaszodás, őszülés vagy fénytelen, töredezett hajszálak formájában. Az olyan egészségügyi gondok, mint például a pajzsmirigyzavarok, bizonyos autoimmun betegségek, a fejtetőn kialakuló vitiligo, illetve a foltos hajhullás (alopecia areata) szintén a hajszálak őszülését idézhetik elő. Ezért ha hirtelen ezüstös tincseket veszünk észre a hajunkban, érdemes elmenni egy kivizsgálásra.”

Miből áll a hajanalízis?

„A fejbőr és a szervezet állapotáról a hajanalízis, a skalpdiagnosztika, valamint a szervi terhelések, hiányok, kórokozók műszeres felderítése együttesen adnak pontos információt. A mikrokamerás hajvizsgálat, a speciális skalpdiagnosztika és a tapintásos vizsgálat a hajas fejbőr és a szervezet rendellenességei között tárja fel az összefüggéseket. A műszeres mérés segítségével fény derül arra, hogy melyik szervnél vannak panaszokat okozó terhelések.

Az ok-okozati összefüggések birtokában lehetőség nyílik részletes kezelési javaslat elkészítésére.

Előfordul, hogy a vitamin- és enzimpótlás, valamint tiszta étrend előírása mellett béltisztításra, a saját bélflóra támogatására van szükség pro- és prebiotikumokkal, továbbá a haj megfelelő regeneráló külső ápolására növényi őssejtes hajápoló termékekkel.

Ezen kívül speciális hajkezelés is sokat segíthet.

Az, hogy valakinél milyen hamar jelentkezik változás a hajszínében, nagyon változó, de 3–6 hónap alatt általában szokott lenni eredmény. A súlyosabb, előrehaladottabb esetekben hosszabb kúrára van szükség. Ehhez azonban minden előírást célszerű betartani, nem csak egyet-kettőt, ami számunkra szimpatikus.”

Ápolás és regenerálás

Az első ősz hajszálak előbukkanásakor nagy a kísértés, hogy kitépkedjük őket. Habár az tévhit, hogy helyettük még több ősz hajszálunk nő, az igazság sem sokkal kecsegtetőbb: a tépkedéstől a szőrtüsző olyannyira traumatizálódhat, hogy többé nem nő szőr belőle. A legjobb, ha békén hagyjuk az ezüstös fényű szálacskákat, ha pedig mégis nagyon zavarnának, inkább tőből vágjuk le azt a néhány szálat. Szintén fals hiedelem, hogy az ősz hajat kevésbé kell ápolni, mert már úgysincs színe. 

ősz haj öregedés őszülés

Fotó: Unsplash

Épp ellenkezőleg: a melanin nélküli szálak általában durvább tapintásúak, fénytelenek, szárazabbak és sérülékenyebbek. Ehhez valószínűleg a korral járó hormonváltozások és a kollagénszint csökkenése is hozzájárulnak. A haj ápolásához fontos, hogy tápláló samponokat, pakolásokat, balzsamokat használjunk, és ha hőhatásnak tesszük ki, akkor előtte mindig vigyünk fel rá hővédő készítményt.

Jó szolgálatot tehetnek a regeneráló hajolajak is, amiket mindig csak a haj hosszának alsó kétharmadába masszírozzuk be, a töveket hagyjuk ki.

Amennyiben hamvasító sampont használunk a sárgás tónusok „kiütésére”, mindig pontosan olvassuk el a hatóidőt, nehogy túl sokáig hagyjuk fent a hajunkon.

Kulcsfontosságú kataláz

Fejbőrmasszázs 3 percben

Elképesztő mennyiségű feszültséget tárolunk a fejbőrünkben. Folyamatosan feszítjük, ami rossz hatással van a keringésre, a tápanyag- és oxigénellátásra is, ez pedig az őszülést is felgyorsíthatja. Ezért ne csak hajmosáskor, hanem rendszeresen masszírozzuk át a fejünket.

– Ujjbegyeinkkel finoman haladjunk végig a tarkótól a halántékig és a homlokig.
– A fejbőrön számtalan idegvégződés van, és több meridián (energiapálya) is halad, melyek a masszázzsal „kényeztethetők”. Fülünk cimpája is összeköttetésben áll a fejünkkel, a hajas fejbőrrel, ezért a fülcimpát is érdemes kicsit átmasszírozni. 
– Mindezt végezhetjük akár este, tévézés közben is.
– Sőt, már azzal is sokat teszünk, ha néha tudatosan ellazítjuk a fejbőrünket.

„Az őszülés biológiai-kémiai hátterét vizsgálva a bradfordi egyetem tudósai arra jutottak, hogy akkor kezdünk el őszülni, ha a hajhagymákban és a szőrtüszőkben kritikus szint alá csökken a kataláz enzim mennyisége – mondja a hajgyógyász. – Ez az enzim felelős a hajszálakban természetes úton keletkező hidrogén-peroxid vízre és oxigénre való lebontásáért, így az nem tudja kifehéríteni a hajunkat. Ezért ha nincs elegendő a katalázból, a hajunk deresedésnek indul.

Ez az enzim tulajdonképpen antioxidáns, az ember minden sejtje tartalmazza, így az egész szervezetre hatással van. Szerencsére étrend-kiegészítővel pótolható, melynek hatására nemcsak természetes fényét és színét nyeri vissza a hajunk, hanem dússágát is, sőt a közérzetünk is javulhat. Hajgyógyászati állapotfelmérő vizsgálat során ugyanúgy, ahogy a vitamin- és ásványianyag-szintet, a kataláz enzim hiányát is felmérjük.”

Kapcsolódó: 5 frizura, amely különösen jól mutat ősz hajból

A cikk a Nők Lapja Egészség 2022. februári számában jelent meg.
Szöveg: Jaksa Petra; Kiemelt kép: Unsplash