fáradtság vashiány

A vashiány komoly bajt okozhat, ha nem ismered fel időben

Gyakori fejfájás és állandó fáradtság a vashiány gyakori jele, de miről ismerhetjük fel és mivel kezelhetjük hatékonyan a vashiányt? Mutatjuk a legmeglepőbb, legritkább jeleket is.

Általában akkor gyanakodnak az emberek vashiányra, ha tartós fáradtsággal küzdenek, sápadtak és feltűnően karikás a szemük. Mindezek persze tényleg a vashiány tünetei lehetnek, ugyanakkor más hiányra is utalhatnak, ráadásul a fáradtság már akkor jelentkezik, ha nagy a deficit a szervezetben.

A vasnak központi szerepe van az élettani folyamatokban. Elengedhetetlen a vérképzéshez, a szívünk és izmaink megfelelő működéséhez, a fertőzésekkel és betegségekkel szembeni ellenálló képességünkhöz. A vas felel a fizikális és mentális energiaszintünk fenntartásáért, azaz a vas nélkülözhetetlen.

Másfél milliárd ember érintett

A vashiány nagyon gyakori, minden harmadik embert érinti a földön.

Európában minden harmadik menstruáló nő, négy várandós közül három, illetve a kisgyermekek közel fele vashiányos.

A vashiányból kezeletlenül kialakuló vashiányos vérszegénység pedig a fejlett iparosodott országok lakosságának 2-4 százalékát is érinti.

Egy európai felmérés szerint a leggyakoribb panaszok a vashiányos betegek

  • 79 %-ánál a tartós fáradtság,
  • 38 %-ánál a sápadtság,
  • 30 %-ánál a koncentrálóképesség csökkenése.

Vashiányban a tartós fáradtságon kívül sokféle tünet jelentkezhet, ezeket szedtük most össze, de nem árt tudni, hogy ezek a jelek már akkor jelentkeznek, ha súlyos a hiány.

Ezek a legfontosabb nyomelemek, amelyekre a szervezetednek feltétlenül szüksége van.

vashiány jelei vérszegényseg

Szédülés, remegés, szívdobogás-érzés is lehet az alacsony vas tünete (Fotó: Getty Images)

A vashiány tünetei

Sokan tapasztalnak fejfájást, halláscsökkenést, légszomjat, memóriazavart, csökkent libidót. Olyan kellemetlen elváltozásokat észrevehetünk magunkon, mint az ajkak berepedése, fekélyek a szájban, sérülékennyé váló bőr, töredezett köröm, hajhullás. Furcsa szokások is jelentkezhetnek, mint a hideg intolerancia, nyugtalanláb-szindróma, jég szopogatása, sóvárgás ehetetlen dolgok után.

A vashiány több okból is kialakulhat, és nemcsak nőket érinthet.

A vashiány leginkább a nőket érintő hiánybetegség, de valójában mindkét nemnél és kortól függetlenül kialakulhat, ha

  • Fokozott a vasvesztés: menstruációs vérzés, egyéb krónikus vérvesztés (például bélfekély okozta vérzés)
  • Nem kielégítő a vasfelszívódás: vérzéssel, gyulladással, vagy felszívódási zavarral járó, hosszan tartó, krónikus betegségek
  • Megnő a vasigény: bizonyos életszakaszok – várandósok, kisgyermekek és serdülőkor, tartós és erőteljes fizikai megterhelés
  • Kevés a vasbevitel: önszántukból (vegetáriánus vagy vegán étrendet követők, fogyókúrázók), vagy krónikus betegség miatt diétázók

A vashiány jelentősen befolyásolja az életminőséget, a teljesítőképességet, és kezeletlenül a szervezet összeomlásához vezethet.

A vashiány következményei személyenként eltérőek, de mindenképpen gyengébbé tesz bennünket, súlyosbítja a krónikus betegségeket, növeli a megbetegedések és halálozások arányát, kisgyermekeknél jelentősen rontja a szellemi és a mozgásfejlődést is. Tartósan kezeletlen vashiányban pedig a vasraktárak lassacskán kiürülnek, ami vashiányos vérszegénységhez vezet, mely életet veszélyeztető, azonnali beavatkozást igénylő állapot.

Előzd meg, vagy pótold a vasat!

Az emberek átlagosan 9 hónapot várnak a vashiányos tünetek jelentkezését követően, míg végül orvoshoz fordulnak. Pedig a tünetek felismerésével az időben elkezdett, kiegyensúlyozott, vasban gazdag táplálkozás önmagában vagy szájon át történő vaspótlással kiegészítve sikerrel járhat. Ezek sikertelensége esetén pedig intravénás (injekciós vagy infúziós) vasterápiával a vashiány és az anémia orvosi segítséggel sikeresen kezelhető.

Megfelelő, változatos étkezéssel is feltöthetjük a vasraktárainkat: hetente legalább kétszer együnk májat, tojást vagy sovány vörös húst. Naponta fogyasszunk vasban gazdag növényekből: bab- és borsóféléket, céklát, valamint zöld leveles zöldségeket, mint a spenót vagy a sóska.

Anyatejből csodaszer vashiány pótlására

Az anyatejben is megtalálható laktoferrin segít a vaspótlásban, hiszen elősegíti a vas hasznosulását. A laktoferrin, az egyik első multifunkcionális tápanyag, amelyet születésünk után kapunk az anyatejből, de a testünk kis mennyiségben egész életünkben termeli. Most ezt a többfunkciós fehérjét étrend-kiegészítőként pótolhatjuk, hiszen a szakemberek szerint remek immunerősítő és vírusellenes képességei vannak és a bélflórát is egyensúlyban tartja.

Tudtad, hogy káros is lehet, ha nem jól szeded a D-vitamint?

Kiemelt kép: Getty Images