Korábban mindig azt gondoltam, a külön ágyban, esetleg külön szobában alvó párok tagjai mindig idős emberek. Kapcsolatuk már kihűlt, horkol az egyik, krákog a másik, miért is forgolódnának egymás mellett éjjelente. Aztán már a harmincas éveimben megtapasztaltam, milyen jó néha kivenni egy „éjszakai szabit”, vagyis külön szobába költözni, majd édesen, jól, zavartalanul aludni. Egyedül.
Az angolszász kultúrában el is nevezték a kapcsolati különalvás intézményét sleep divorce-nak (szó szerint alvási válásnak), de ezt a kifejezést sokan megbélyegzőnek, pejoratívnak tartják, mert igencsak sötét jövőt, egyenesen a kapcsolat megszűnését vetíti előre. Vajon a rosszmájúaknak ezúttal igazuk lesz?
Mikor lehet indokolt a különalvás?
Mindenekelőtt lássuk, szakértők szerint mikor lehet jó ötlet a különalvás. Ezekben az esetekben talán jobb külön hálni:
- Ha különböző időpontban fekszünk le esténként: egyikünk bagoly típus, a másik azonban időben szeret(ne) elaludni, és természetesen mindig megébred, amikor a bagoly mellé repül hajnali kettőkor.
- Az egyikünk vaksötét szobában szeret aludni, míg a másik örül, ha a beszűrődő napsugarak ébresztik.
- Legyen az nyugtalan láb szindróma, álmatlanság, vagy csak sok-sok forgolódás, a nyugodtabb felet sok minden megzavarhatja a békés alvásban.
- Amikor az egyik fél azt szereti, ha télen lefagy az orra is, míg a másik huszonöt fokban alszik a legjobban.
- Ha az egyik fél diagnózisa alvási apnoe, a legjobb megoldás a különalvás lehet. Nem elég, hogy az apnoe-ban szenvedő emberek többsége hangosan horkol, de némi hangja a betegség súlyosabb formáinak kezelésére való gépnek is van, így sokan már utóbbi elől menekülnek külön szobába.
- Épp elég ok, ha valamelyik fél éber alvó, vagyis a legkisebb zajra felébred, és utána órákig nem tud visszaaludni.
- Továbbá: Vajon törvényszerű, hogy életünk párja ugyanolyan keménységű matracon szeret aludni mint mi?
Figyelem! A kisgyerekes években „mindent lehet”!
Fontos azt is látni, hogy kevés olyan pár van, aki a kisgyerekes években ne vonulna külön szobába. „Ma én kelek a gyerekhez és te alszol, holnap pedig fordítva” – hangzik el a mondat percenként valahol a világban. Ez így rendjén is van, de arra azért érdemes odafigyelni, hogy mivel a kisgyermekes évek amúgy sem az intimitás aranykorát hozzák el, ne hagyjuk, hogy rendszerré váljon a külön alvás! Ha a gyerek már át tudja aludni az éjszakát, és a párunk mellett is normális pihenés várható, ne felejtsünk el visszamászni a hitvesi ágyba!
Jót is tehet a párkapcsolatnak a különalvás
Az alvási nehezítettség és a kialvatlanságból adódó feszültség még egy erős párkapcsolatot is megtépázhat, ezért is fontos, hogy – még mielőtt a kapcsolat túlontúl megromlik, engedjünk a kísértésnek és – adjunk egy esélyt a különalvásnak.
Az alvás és a kapcsolati dinamika közötti összefüggésekre már 2014-ben rámutatott a Social Psychological and Personality Science folyóirat egyik tanulmánya, mely szerint már az egyik partner rossz éjszakai alvása is fokozott konfliktusokhoz vezethet. A kutatásban
a nyugtalanabb éjszakákat követően a párok több vitáról számoltak be, és észrevehetően csökkent a pozitív interakciók száma is.
Mindkét partner csökkent empatikus képességet mutatott, ami megnehezítette egymás érzéseinek megértését és az ezekre való ráhangolódást. Ez arra utal, hogy még az időnként jelentkező alvászavarok is súlyosabb vitákká fokozhatják a kisebb nézeteltéréseket, akár veszélybe sodorva ezzel a kapcsolatot is.
Krónikus alváshiány esetén pedig hosszú távú egészségi szövődményekkel is számolnunk kell, beleértve a magas vérnyomást, a szívrohamot és az immunrendszer csökkent működését is. Mivel az alvásminőség hat pszichés állóképességünkre is, nem csoda, hogy a jobban alvó emberek kevésbé hajlamosak a depresszióra, a szorongásra, a kiégésre.
Néha a külön szobában való alvás valódi pszichés wellness-élményként hat, és emlékeztet minket az egyedül, önmagunkkal töltött idő fontosságára. Ennek hiányában ugyanis nehezen tudunk önmagunkhoz újra közelebb kerülni, vagy akár csak a személyiségünkben lezajlott változásokat lekövetni. Sokan külön hálószobába vonulva tudnak visszatérni olyan szokásaikhoz, amikről párkapcsolatban élve teljesen megfeledkeztek: újra olvasnak vagy zenét hallgatnak lefekvés előtt.
A különalvás veszélyei
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a tartós különalvás el is távolíthatja egymástól a párokat, ha nincs meg a kellő törekvés ennek kivédésére. Elmaradnak már az éjszakába nyúló esti beszélgetések, nincsenek lefekvés után elhangzó hálószobatitkok, és bizony megeshet, hogy a szexuális együttlétek száma is megritkul, mivel nincs már esti összebújás, kiskifliben alvás, ölelkezés sem.
Segíthet viszont, ha a külön hálószobába vonulás elé beépítünk egy közös esti rituálét, ami lehetőséget ad, hogy egymásra hangolódjunk, miközben biztosítja, hogy mindketten lelkileg felkészülten vághassunk bele a pihenésbe. A rituálé végeztével mindenki nyugodtabban vonulhat vissza hálóhelyiségébe, tudván, hogy sikerült egy kis minőségi időt együtt töltenünk.
Hétvégi randi az ágyban
Ahogy a hét közben áldás tud lenni a külön hálószoba, úgy dobhatja fel a hétvégét az együttalvás. Ilyenkor úgysem kell napközben annyit teljesítenünk, és reggel is tovább alhatunk, így a rosszabb minőségű éjszakai alvás sem viseli meg a szervezetet annyira.
A különalvás ténye tehát önmagában nem minősíti a kapcsolatot; pusztán azt jelzi, hogy a pár tagjainak alvásigénye, és az ehhez tartozó szükségleteik nincsenek összhangban. És ez így teljesen rendben van. Talán ha nem lenne ennyi, a különalvást övező stigma, félreértés és szégyenérzet, több kapcsolatban felmerülne ez az opció – akár megakadályozva ezzel a teljes összeomlást. De
ez a megoldás is csak akkor működhet, ha mindkét fél számára ugyanolyan kényelmes, elfogadható és vonzó.
Persze az is tudvalevő, hogy nem mindenki engedheti meg magának, hogy egy plusz szobát tartson fenn második számú hálófülkének, de mivel a Covid óta úgyis egyre többen számolnak otthoni dolgozószobával, ez a helyiség könnyedén tartalék hálószobává avanzsálhat…
Együtt- vagy különalvás esetén is jól jön néhány pihenést segítő tipp.
Kiemelt kép: Getty Images