koromgomba ellen

Az elváltozás, ami egész nyárra elcsúfítja a lábat: ezt tehetjük ellene

Már majdnem itt nyár, az üzletek polcai roskadoznak a szandáloktól, nyitott orrú cipőktől. Csakhogy akinek körömgombája van, az inkább a patikában áll sorba, hogy tegyen végre valamit a körmét elcsúfító fertőzés ellen.

A gombák nagyon könnyen támadják meg a lábunkat: a meleg, befülledő, izzadó felület gyakran érintkezik olyan területekkel, ahol kórokozók lapulnak, gondoljunk csak a strandra vagy az uszodára. A bőrt hólyagossá, viszketővé tevő gomba könnyen átterjed a körömre is, jellemzően a nagylábujjéra.

Csakhogy míg a bőrön kialakult fertőzést maximum egy hét alatt kikezeljük krémekkel, ecsetelőkkel, a körömgomba ennél sokkal makacsabb jószág. Hónapokba telhet, mire eredményt érünk el, pláne akkor, ha házilag próbáljuk megoldani a problémát.

A körömgomba ellen nem jó minden házi szer

Míg a legtöbben még a bőrt érintő gombához sem vesznek a patikában kenőcsöt, hanem megoldják szaliciles-ecetes pamacsolással, a házi megoldások körömgombánál nem sokat érnek. Csepegtethetjük teafaolajjal, reszelgethetjük, a fertőzés nem megy sehová. Az érintett köröm (vagy körmök) csúnyán besárgul, morzsalékossá, töredezetté válik és megvastagszik.

Persze le lehet lakkozni, akkor kevésbé feltűnő, de ezzel a gyógyulást is hátráltatjuk.

A körömgomba ráadásul fertőző, azaz egyrészt az egészséges körmeink is veszélyben vannak a lábainkon és a kezeinken egyaránt, másrészt a családon belül bárkinek átadhatjuk, nem is beszélve a nyilvános fürdőkről és strandokról. Érdemes hát megszabadulni tőle egyszer s mindenkorra.

koromgomba ellen

A körömgomba ellen nem segít a színes lakk (Kép: Getty Images)

Lassú gyógyulás

Csakhogy ez valóban nem egyszerű. A házi megoldásokba beleunó egyszeri ember általában elzarándokol a gyógyszertárba, és kér a körmére ecsetelőt. Ma már elég sokféle termék közül választhatunk, van, amelyik nem is igényli a köröm folyamatos reszelgetését. Csakhogy

egyik készítmény sem ad gyors eredményt,

hetekbe, hónapokba telik, mire legalább valami látszatja kezd lenni a több ezer forintos kiadásnak. Addig pedig csak telik a május, jön a június, és a beteg lábak tovább szomorkodhatnak a zárt cipőkben, még jobban befülledve. Akkor mit tehetünk? Azt, amit a legelején kellett volna: forduljunk bőrgyógyászhoz.

Lehet, hogy ki sem találnád, hol szaporodhat el otthonunkban a gomba!

Miért van szükség szakemberre?

A dermatológus tisztában van vele, hogyan működik a körömgomba, hogyan eszi be magát a fertőzés, és mi az, amivel teljeskörű gyógyulást lehet elérni. A házi megoldások sokszor nemcsak azért sikertelenek, mert túl hamar feladjuk az ecsetelgetést, de azért is, mert sokféle gomba létezik.

A szakértő képes meghatározni azt a fajtát, amivel nekünk dolgunk van, és célzottan azt pusztíthatja el.

Így a pénztárcánk sem sínyli meg annyira a sokszor hiábavaló vásárolgatást, és a gyógyulás is a lehető leghamarabb érkezik el (ám így is hónapokig fog tartani, ez egy ilyen műfaj). A krónikus betegséggel küzdők, például cukorbetegek mindenképpen menjenek orvoshoz, hiszen akadnak olyan gombaellenes készítmények, amelyek nem alkalmazhatók mindenkinél!

A lehető legrosszabb eset

Ha az orvos által előírt terápia nem használ, mert a körömgomba annyira ragaszkodik hozzánk, akkor sem kell kétségbeesnünk. Szájon át is szedhetünk gombaölő hatású gyógyszert, ez mindenképpen hatásos, ha pedig minden kötél szakad, érzéstelenítésben, fájdalom nélkül egyszerűen el is távolíthatják a fertőzött körmöt. Persze ilyenkor a sebet kezelni kell, és meg kell várni, mire az új köröm visszanő, de az már garantáltan egészséges lesz.

Kik hajlamosak körömgombára?

A megsárgult, láthatóan beteg köröm minket, nőket zavar a legjobban. Ennek ellenére nem nálunk a leggyakoribb, hanem a férfiak körében. Az életkor is befolyásoló tényező, minél idősebb valaki, annál kisebb erővel küzd a szervezete a gomba támadása ellen.
A dohányzás, a rendszeres alkoholfogyasztás, különböző, immunrendszert gyengítő betegségek, kezelések is esélyesebbé tesznek a fertőzésre. A cukorbetegek eleve lábgombásodásra hajlamosak, illetve azok, akik gyakran töltenek időt uszodában vagy strandon, szintén fogékonyabbak lehetnek.

Így kerülhetjük el a körömgombát

A megelőzésben sokat segít, ha odafigyelünk a higiéniára, minden gombás fertőzést azonnal és helyesen kezelünk, figyelünk körmeink épségére, tisztaságára, csakis a saját körömollónkat használjuk (azt rendszeresen fertőtlenítjük), illetve ha felhagyunk káros szenvedélyeinkkel.
Arra is figyeljünk oda, hogy ne izzadjon bele a lábunk a cipőbe, nyáron hordjunk szellős, könnyű lábbeliket, és a sportolásnál is válasszunk légáteresztő anyagú cipőt, illetve zoknit. A strandon, uszodában mindig viseljünk papucsot, amit rendszeresen fertőtlenítünk, és soha ne használjuk más törülközőjét, ne viseljük más zokniját, mert így is terjedhet a fertőzés.

Testünk hihetetlen egy találmány, sokféleképpen jelezhet. Összeszedtünk 8 esetet, amikor azzal „hívja fel figyelmünket”, hogy megváltozik a vizeletünk színe.

Kiemelt kép: Getty Images