- Mindannyian szép hajkoronáról álmodunk, de gondos ápolás mellett is kialakulhat hajkorpa.
- A korpás haj hátterében 5 meglepő ok is állhat.
- Hogyan vegyük fel a harcot a korpásodással szemben?
Mindannyian gyönyörű, ragyogó, rugalmas és dús, korpamentes hajról álmodozunk. Ennek érdekében hajlandóak vagyunk extra törődést és pénzt áldozni minden olyan praktikára és csodaszerre, ami azt ígéri, hogy filmsztárokat megszégyenítő hajkoronánk lehet általa. Frizuránk állapotát azonban nemcsak a különféle kezelési módok befolyásolják, hanem egészségünk is. Ezért érdemes a hajápolást is belülről, azaz a helyes táplálkozással kezdeni.
De ha ezt sikerül tartanunk, akkor is úgy érezhetjük, hogy a végeredmény nem tökéletes. Ahány ember, annyiféle hajbaj. Van, akinek túl gyorsan zsírosodik, másnak mindenféle balzsam és pakolás ellenére is száraz a haja – esetleg korpásodásra hajlamos a fejbőre. Utóbbi talán a legbosszantóbb mind közül. De mégis mi okozhatja a gyors és szűnni nem akaró korpásodást?
Ez az 5 ok állhat a korpás haj hátterében
A korpásodás nem fertőző és nem fájdalmas, mégis kellemetlen. Összegyűjtöttük, milyen kiváltó okok állhatnak a korpás haj mögött.
1. Száraz bőr
Ahogyan a kezünkön található bőr szárazsága esetén hámlani kezdenek a sejtek, úgy a fejbőrünk is küzdhet ilyen gonddal. Hogy korpásodásunkat valójában száraz bőrünk okozza, azt általában elárulja, ha
a hidegebb hónapokban a probléma felerősödni látszik.
Ekkor megoldást jelenthet egy hidratáló hatású sampon használata. Számos változat elérhető már a boltokban és a patikákban, így ezek között érdemes megkeresni azt, amelyik számunkra a legideálisabb. Fontos, hogy száraz bőr esetén semmiképpen se válasszunk olyan sampont, amelyet zsírosodó hajra készítettek, ez ugyanis csak fokozhatja a korpásodást.
2. Nem megfelelő samponozás
Az is előfordulhat, hogy azért látszik korpásnak a hajunk, mert mosáskor nem tisztítjuk meg eléggé. Ilyen esetben a fejbőrön és a hajtöveken felhalmozódik az olaj, ami aztán könnyedén „megköti” a hajunkra szálló koszt. Ennek jelei általában szemmel láthatóak. De pánikra semmi ok, ez nem azt jelenti, hogy nem ügyelünk eléggé a személyes higiéniánkra!
Tudod, mit jelent a 60/180-szabály a hajmosásban? Így lesz a legalaposabb a hajtisztítás!
Az is megeshet, hogy csak az általunk használt sampon nem megfelelő számunkra. Ahogyan az előző pontban is leírtuk: mindig a fejbőrünk számára ideális sampont válasszuk! Míg száraz bőr esetén a hidratáló készítmények lesznek a nyerők, addig zsírosodó haj esetén épp, hogy ezeket érdemes elkerülni. A patikában bizonyára találunk majd olyan sampont, ami képes alaposan megtisztítani fejbőrünket a felesleges faggyútól, még makulátlanabb eredmény érdekében tegyünk próbát fejbőrradírral és fejbőrmasszírozó eszközzel is!
3. Allergia
Minden szervezet más és más. Ahogyan a bevezetőben írtuk, az egészséges fejbőr is a táplálkozással kezdődik. Ahogyan a tápcsatornánk, úgy a bőrünk is közvetlenül érintkezik az azt esetleg irritáló anyagokkal, ezért nagyon fontos, hogy észrevegyük, ha valamilyen összetevőre érzékenyen reagál fejbőrünk. Amennyiben
viszketést vagy fájdalmat érzünk hajápolás után, valamint hajunk is korpásodik,
vizsgáljuk meg az alkalmazott termékek összetevőit! Próbáljuk meg kihagyásos módszerrel megállapítani, melyik kence lehet a bűnös, és azt száműzzük a piperéből azon nyomban!
4. Gombafertőzés
Elég rosszul hangzik, de amennyiben sikerül megállapítani a diagnózist, el is kezdődhet a hatékony problémamegoldás. Ha arra gyanakszunk, hogy gombás fertőzés okozza a kellemetlen tüneteket, előbb kérjük orvos segítségét a probléma gyökerének azonosításában!
Amennyiben kiderül, hogy a korpásodást valóban a fejbőrünkön élő gombák okozzák, többféle megoldás közül választhatunk. Lehet, hogy gyógyszert kapunk rá, de az is megeshet, hogy egy gyógysampon elegendőnek bizonyul.
5. Egyéb egészségi probléma
Számos szervi gond és betegség okozhat bőrtüneteket, ezért érdemes orvosi vizsgálatot kérni, amennyiben az előző tippek nem bizonyulnak hatékonynak. Gyakori lehet a korpásodás például szeborreás dermatitisz esetén, ami egy krónikus, a test faggyúmirigyeit érintő betegség. Jellemző tünete a bőr kipirosodása is, fontos azonban megkülönböztetni az ekcémától, a pikkelysömörtől vagy egy „mezei” allergiás reakciótól.
Diagnózist csak a bőrgyógyász szakorvos állíthat fel, ezért mielőbb kérjük az ő segítségét! Gombafertőzés esetén hamar enyhíthetik a tüneteket a kátrányos samponok, de egyáltalán nem mindegy, ezek közül melyiket választjuk. Ebben fog segíteni a bőrgyógyász.
Érdekel a hajápolás? Próbáld ki ezt az 5 természetes hajpakolást!
Kiemelt kép: Getty Images