- Bizakodnak a kutatók: oltás segíthet a gyerekek ekcémás fellángolásának kezelésében.
- A tünetek sokak életét megkeseríthetik, ráadásul nincs univerzális megoldás.
- Lényegében az egész külvilág triggerként működhet, de odafigyeléssel kordában tarthatjuk.
Kipirosodott, viszkető bőr, apró hólyagok, elvakart sebek, gyulladás, hámlás és a nyomában járó frusztráltság. Világszerte milliók életét keseríti meg az ekcéma, vagy más szóval atópiás dermatitisz, a leggyakoribb, bőr gyulladásával járó betegség.
Ez az állapot meggyengíti a bőr védőfunkcióját, ami azért felel, hogy a bőr megőrizze a nedvességét, miközben megvédi a külső káros elemektől. Az ekcéma tünetei enyhíthetők, de gyógymód egyelőre nincsen.
Az újszülötteket se kíméli
Felnőttként is nehéz elviselni a bőrbetegséget, de a gyermekeknek talán még nehezebb, hiszen a kicsik nem értik, miért viszketnek ennyire, amitől egyre nyűgösebbek lesznek. A tünetek sokszor annyira súlyosak, hogy napközben is le kell takarni az érintett felületet.
Akár már újszülött korban is megjelenhet az ekcéma, így a csecsemőkre különösen oda kell figyelni, hogy ne vakarják el a bőrt önkéntelenül.
Remélhetőleg hamarosan fellélegezhetnek a szülők: az írországi Trinity College Dublin szakértői a JCI Insight folyóiratban megjelenő friss tanulmányukban azt állítják, hogy egy „testreszabott vakcina” hatásosan enyhítheti a baktériumok által kiváltott ekcémát gyermekeknél.
A kutatók új sejtcélpontokat azonosítottak egy lehetséges vakcina számára, miután alaposabban megértették, hogyan működik az immunválasz a közönséges staphylococcus aureusbacterium által okozott ekcéma esetén.
„Valóban szükség van új lehetőségekre a gyermekek ekcémás fellángolásának kezelésére és megelőzésére” – mondta Julianne Clowry, bőrgyógyász tanácsadó, a Trinity vendégkutatója és a tanulmány vezető szerzője. „A jelenlegi stratégiák korlátozottan sikeresek, és még ha enyhülést is nyújtanak, a hatások rövid távúak, mivel a tünetek gyakran visszatérnek.”
A bőrgyógyász hozzátette: habár egyes esetekben szükség van antibiotikumokra, az antimikrobiális rezisztencia által okozott növekvő problémák miatt a tudósok próbálnak alternatívákat kínálni. A kutatók szerint a lefolytatott vizsgálat eredményei jó kiindulópontot adnak a célzott terápiák kifejlesztéséhez.
Ételallergia is állhat az ekcéma hátterében. Mire figyeljünk a gyerekeknél?
Az ekcéma tünetei
Az ekcémás bőr nem biztos, hogy mindenkin egyformán könnyedén felismerhető, és gyakran összekeverik más bőrbetegségekkel, ezért érdemes alaposan kivizsgáltatni az érintett testrészeket, hiszen az ekcémának is többféle típusa van. Jellegzetes tünetek:
- száraz bőr
- viszkető bőr
- bőrkiütés
- dudorok a bőrön
- vastag, bőrkeményedésszerű foltok
- hámló vagy kérges bőr
- duzzanat
A bőrtónus is befolyásolhatja az ekcéma küllemét, sötétebb bőrszínnél lilásabb vagy barnásabb lehet a folt, világosabb bőrnél pedig inkább rózsaszín vagy vöröses. A tünetek felbukkanása változatos: megjelenhet egyszerre az összes vagy csak néhány.
Hol jelenik meg az ekcéma?
Talán helyesebb a kérdést úgy feltenni, hogy hol nem. Nincs általános térkép az ekcéma megjelenésére, mert a gyerekek egy részénél például a végtaghajlatokban jelenik meg, mások pedig felnőttként élik át az első viszketést a fejbőrön.
A leggyakoribb testrészek:
- végtagok és azok hajlatai
- nyak
- talp
- arc, jellemzően az orcák, fülek, ajkak környéke
- ritkábban ugyan, de mindkét nemnél feltűnhet a nemi szervek környékén is
Az ekcéma kiváltó okai
A rossz hír, hogy gyakorlatilag bármi okozhat ekcémás kiütést, a jó hír, hogy egyes esetekben némi változtatással meg lehet szüntetni a kiváltó okot, például ha parfümmentes öblítőre váltunk. Érdemes azzal is tisztában lenni, hogy más tényezők triggerelnek gyerekkorban, és mások felnőttként.
1. Környezeti tényezők
Lakókörnyezetünk, mindennapi életterünk az egyik legalapvetőbb ekcéma trigger. Már az évszakok változása is okozhat fellángolást. Gyakran előfordul, hogy a téli hónapokban az ekcéma markánsabban jelenik meg a bőrön, míg nyáron visszahúzódik. Másokat ugyanakkor a hőség és a verejtékezés irritál, és a napfényre is igaz, hogy valakinek enyhíti, valakinek pedig súlyosbítja a tüneteit. A levegő minősége, a por vagy a háziállatok szőre is kiváltó ok lehet.
2. A bűnös a gardróbban vagy a fürdőben rejtőzhet
Az ekcémás bőr ősellenségei lehetnek a különféle anyagok, mint például a gyapjú vagy a szintetikus darabok, a nejlon vagy poliészter. Érdemes puha, kényelmes ruhákat viselni, lehetőleg pamutból vagy selyemből, de lehetőleg természetes alapanyagokból.
Mindez persze kevés, ha a mosási szokásaink állnak a kivörösödött, viszkető bőr hátterében: az illatanyagok gyakran okoznak ugyanis ekcémás tüneteket. A hipoallergén formulával nem tévedhetünk, egy próbát mindenképpen megér.
S ha már a fürdőszobában vagyunk, további szokásoktól is elköszönhetünk vagy bevezethetünk újakat.
Felejtsük el a forró fürdőt, helyette langyos, enyhén meleg zuhany javasolt.
Tartózkodjunk az illatanyagoktól a fürdőtermékekben is, tusolás után pedig alkalmazzunk hidratáló krémeket.
3. A konyhában is lehet kutakodni
Felnőtteknél az ekcémát kiváltó élelmiszerek azonosítása bonyolult, mivel nincs olyan univerzális lista, ami mindenkire érvényes lenne. Általánosan elmondható, hogy célszerű kerülni azokat az ételeket, amelyek gyulladást okozhatnak: cukros ételek, egyszerű szénhidrátok, tejtermékek, feldolgozott élelmiszerek.
4. Stressz
A rossz mentális állapot durva fellángolásokat okozhat, nem véletlenül lesz a bőrgyógyász első kérdése az, hogy mennyire stresszes az illető mostanság. A stressz gyulladásos választ indít el a szervezetben, ami belobbantja az állapotot.
A gének is szerepet játszhatnak az ekcéma megjelenésében, a családi kórtörténet általában jó előrejelző lehet.
Illetve a túlműködő immunrendszer is okozhatja, amikor a legkisebb, ártatlannak tűnő triggert is úgy kezeli, mintha idegen behatoló, mondjuk egy vírus lenne.
Aktiválódik a szervezet természetes védelmi rendszere, ami gyulladást idéz elő, és kezdődik elölről az őrjítő viszketés.
Az ekcéma kezelése
Az ekcémás bőr kezelése azért rendkívül nehéz, mert bizonyos befolyásoló tényezőket, mint a genetika, nem tudunk kontrollálni. Mivel szinte bármi kiválthatja, először magunk körül nézzünk szét: változtassunk a fürdőszobai, mosási rutinunkon, válogassuk át a ruhákat, kerüljük a nem kívánatos ételeket, italokat.
Az egyedi kiváltó ok tehát egyedi kezelést igényel, ezért mindenképpen menjünk el egy bőrgyógyászhoz: segíthetnek a lokálisan alkalmazott szerek, gyulladáscsökkentők, antihisztamin tabletták, fényterápia, különféle hidratáló krémek, amelyekről a szakember tud bővebb felvilágosítást adni.
Nagyon sok múlik rajtunk, ezért figyeljünk minden apró részletre, hiszen az ekcéma élethosszig tartó állapot is lehet. A szerencsésebbek kinövik, de sokaknál felnőttkorban jelenik meg először.
Meglepődnél, mi minden lehet még felelős az ekcéma kialakulásáért.
Kiemelt kép: Getty Images