- Egy nyaralás kevésbé rizikós anyagilag, ha tudatosan tervezünk.
- Mutatunk 6 hatékony spórolós módszert, ami segíthet a felkészülésben, és ami a sima hétköznapok során is jól jöhet.
- A cikk végén eláruljuk, hogy mi az, amire viszont nem éri meg sajnálni a pénz.
Kétségkívül izgalmas folyamat kitalálni, hogy mivel, illetve hol üssük el a szabadidőnket, ugyanakkor okozhat némi fejtörést és álmatlan éjszakát a költségvetés, amivel egy nyaralás jár(hat).
Legyen szó benzinköltségekről vagy repülőjegyekről, a vírushelyzet lecsengése után, az inflációval és megugrott nyaralókedvvel párhuzamosan a szállodák és légitársaságok árai is emelkedésnek indultak, ami extra tervezést igényelhet, ha nem szeretnénk lemondani a külföldi-belföldi nyaralások adta élményről.
Ahhoz viszont, hogy világot lássunk, szerencsére nem szükséges adósságokba hajszolni magunkat, hiszen számos egyszerű módszer létezik, amivel a jelenlegi gazdasági helyzetben is spórolhatunk.
6 spórolós tipp nyaralás előtt
Korántsem mindegy, hogy mi mennyibe kerül – mutatjuk, hogyan érdemes tervezni az anyagiakkal nyaralás előtt, és mi az, amin viszont tényleg nem éri meg spórolni!
1. Tudatos tervezés
Ha kalandvágyó fából faragtak bennünket, természetesen csábító lehet a spontán kiruccanások gondolata, ugyanakkor sokkal rizikósabb anyagilag, ha nem tudjuk, mire is számíthatunk.
Akár tudod, akár nem, hogy mi lesz a célpont, a tudatos tervezés elengedhetetlen része a felkészülésnek. Első lépésként járj utána, hogy mivel közlekednél oda-vissza: autóval, repülővel, busszal vagy vonattal jársz-e jobban, és vedd figyelembe a felfedezni kívánt cél tömegközlekedési lehetőségeit is, ami jóval spórolósabb opció lehet a taxinál és az autóbérlésnél.
Ami a repülővel történő utazást illeti, nehéz megállapítani, hogy mikor foghatjuk ki a legolcsóbb repjegyet. Szakértők szerint 2-3-4 hónappal indulás előtt járhatunk nagyobb szerencsével, és tovább spórolhatunk, ha hétköznapra, például egy keddi napra időzítjük az indulást péntek vagy szombat helyett.
Mostantól a magyarok kedvelt üdülőhelyén is fizetni kell a belépésért – kattints a linkre, és mutatjuk a tudnivalókat!
2. Szálloda vs. apartman
Gyakori vita trágyát képzi, hogy melyikkel járunk jobban: hotelszobával vagy apartmannal? Nos, ebben az esetben minden a nyaraló felek igényeitől függ.
Ha nem szeretnénk időt szánni a főzőcskézésre, és jól esne, ha az ebédet valaki más tenné elénk, természetesen a költségeink is magasabbak lesznek egy szállodai bérléssel.
Ha az olcsóbb szállás a cél, akkor az apartmanok és kiadó lakások valók nekünk, bár ebben az esetben magunknak kell gondoskodnunk a napi étkezésről. Anyagilag legtöbbször mégis jobban járunk – főleg akkor, ha baráti társasággal érkeznénk, hiszen ebben az esetben a költségek is eloszlanak, ami még olcsóbbá teszi a bérlést. Sőt, a kiadásainkon azzal is sokat spórolhatunk, ha a központtól kicsit messzebbi lakásokat, apartmanokat keresünk. Ilyenkor olyan helyet ajánlott foglalni, ahol a közlekedés is könnyedén megoldható a belváros vagy strand felé.
3. Szezonon kívül nemcsak anyagilag járhatunk jól
A koronavírus enyhülésével a népszerű vízparti vidékek és nagyvárosok látogatóinak száma ugrásszerűen megnőtt, amit minden bizonnyal magunk is tapasztalhattunk az elmúlt 2-3 év során, külföldön, belföldön egyaránt.
Ha nem szeretnénk kígyózó sorokat látni a főbb látványosságok bejáratainál, és ha heringpartizni sincs kedvünk a tikkasztó hőségben – amit tökéletesen megértünk –, felejtsük el a június-augusztus közötti nyaralást. Ha tehetjük, foglaljunk inkább szeptemberre vagy októberre.
Ekkor a legtöbb helyen még ugyanolyan remek, strandolós az idő, mint a főszezonban, kevesebb turistát láthatunk a térségben, sőt, még az árak is alacsonyabbak.
Az elmúlt években egyre többször hallunk a mediterrán térségekben pusztító tűzvészekről is. Egy kora őszi úttal annak az esélyét is csökkentjük, hogy egy ilyen természeti katasztrófa rövidítse meg pihenésünket.
4. Nézd át az előfizetéseidet!
A Cristo alkalmazás 2022-es reprezentatív felmérése szerint a magyarok fele akkor sem szünteti meg az előfizetését, ha éppenséggel régóta nem használja azt, amire havonta költ: minden harmadik ember legalább háromféle szolgáltatásra fizet elő, de csupán kétharmaduk érzi úgy, hogy tényleg ki is használja az adott lehetőséget.
A Netflix és társai világában szinte észrevétlenül jelenthet nagy buktatót, ha a ki nem használt szolgáltatásokért is fizetünk. Te is többféle streaming-regisztrációt aktiváltál, de csak egyiket vagy másikat nézed? Vajon tényleg mindent kihasználsz, amire előfizettél? A családi kassza mindenképp meghálálja, ha még most átgondolod a fenti kérdéseket, és lemondod, amire tényleg nincs szükséged.
5. Csomagolás közben is spórolhatunk
Mielőtt fejvesztve nekivágnánk a kiválasztott úti célnak, nem árt szemrevételezni, hogy mi mindenre van szükségünk ahhoz, hogy kényelmesen, biztonságosan és praktikusan teljen a vakáció.
Ha tapasztalt utazó vagy, valószínűleg külön neszeszerben tárolod a nyaralós gyógyszereket, fogkefét, kencéket, smink- és tisztálkodási szereket, hogy pakoláskor már csak elővenni kelljen. Apropó tisztálkodási szerek! Sokan hajlamosak vagyunk erre az alkalomra külön is vásárolni, ami – amennyiben nem hetekre utazunk el – igazából szükségtelen. Legyen szó folyékony sminkcuccokról, tusfürdőről vagy testápolóról, hely és anyagiak szempontjából is jobban járunk, ha kis utazós flakonokba, tégelyekbe töltjük a meglévő termékek szükséges mennyiségét.
Ha pedig valamilyen kellék kellene az úthoz (például egy kempingszék vagy egy bőrönd), kérdezz körbe ismerőseid körében, nem tudná-e valaki kölcsön adni.
6. Bankkártya vagy készpénz?
Ha külföldi kiruccanást tervezünk, nemcsak az éppen aktuális árfolyamokat, de azt is érdemes megnézni, hogy lehet-e egyáltalán kártyával fizetni, és ha lehet, ebben az esetben milyen plusz költségeket számolna fel a bankunk.
A bankkártya használata manapság egyre népszerűbb a turisták körében, és kétségkívül kényelmesebb, rugalmasabb a készpénznél, ugyanakkor sok minden múlik az igényeinken, a bankoktól, az aktuális árfolyamoktól és a pénzváltás különböző díjaitól is, így ennek fényében érdemes átgondolni, hogy az adott országban melyik fizetési móddal járnánk jobban.
Vagy hozz létre saját Revolut-fiókot, és igényelj hozzá kártyát: ez gyakorlatilag egy e-pénztárca, amelynek segítségével a rá feltöltött pénzt rejtett költségek nélkül, középárfolyamon tudjuk bárhol felhasználni.
Amire ne sajnáld a pénzt
Spórolás ide vagy oda, az utasbiztosítás ugyan nem kötelező, de mégsem érdemes sajnálni rá a pénzt. (Azért előtte járj utána, hogy bankkártyádhoz nem tartozik-e utasbiztosítás is). Senki sem szeretné falra festeni az ördögöt, de sajnos a váratlan kellemetlenségekkel is számolnunk kell – különösen akkor, ha külföldön tartózkodunk, és kiváltképp abban az esetben, ha a család legkisebb tagjai is velünk tartanak.
Ha az Európai Unión belül tervezünk nyaralást,
hasznos lehet továbbá az Európai Egészségbiztosítási Kártya kiváltása is,
amivel a magyar egészségbiztosítás terhére vehetjük igénybe az orvosilag szükséges, EU-n belüli külföldi ellátásokat.
Idén nyáron egyedül utaznál? Íme, hogyan csináld biztonságosan!
Kiemelt kép: Getty Images