A kismedencei gyulladás sok nő számára okoz problémákat. Az időben elkezdett kezelés fontos a teljes gyógyuláshoz, hogy a komoly szövődményeket megelőzzük. Milyen tünetekkel forduljunk orvoshoz? Milyen orvosi és szelíd gyógymódok segíthetnek? Utánajártunk. 

A kismedencei gyulladás kialakulásáért 85 százalékban a nemi úton terjedő baktériumok, míg 15 százalékban a bélből származó baktériumok vagy légúti kórokozók a felelősek, amelyek megtelepednek a hüvelyben. A legveszélyeztetettebb korosztály a 15 és 25 év közötti, szexuálisan aktív nők. 35 éves kor felett, a fiatalabb korosztályhoz képest a hölgyek már csak egyhetedénél fordul elő a probléma, de esetenként érintheti a nemi életet még nem élő serdülőket és az idősebb korosztályt is.

A kismedencei gyulladás tünetei

„A kismedencei gyulladás a női belső nemi szervek akut vagy szubklinikai, azaz panaszmentes vagy enyhe panaszokat okozó fertőzését jelenti – magyarázza dr. Prosszer Mária szülész-nőgyógyász szakorvos. –

Érintheti a méhet, a petevezetőket, a petefészkeket, de ráterjedhet a környező szervekre és szövetekre is.

Így kialakulhat méhnyálkahártya-, petevezető-, petefészek- vagy hashártyagyulladás, ritkán perihepatitisz, vagyis a májat borító hashártya gyulladása, súlyos esetben pedig a petevezetőket és a petefészket érintő, akár az életet is veszélyeztető tályog. A kismedencei gyulladás leggyakoribb tünete a különböző erősségű és karakterű, általában kétoldali alhasi fájdalom, amely gyakran a menstruáció alatt vagy közvetlenül utána kezdődik.

A betegek egyharmadánál jelentkezik rendellenes vérzés,

ami lehet menzeszek közötti, szexuális aktus utáni vagy a megszokottnál bőségesebb, menzesz formájában jelentkező vérzés is. Vérzészavar vagy a méhnyak fertőzésének egyéb tünete esetén a nemi úton terjedő fertőzések kizárására érdemes STD-tesztet végezni, mivel a chlamydia és a gonorrhoea fertőzésért felelős baktérium gyakran okoz méhnyakgyulladást. Ilyenkor a hüvelyi, fölszálló fertőzések ellen működő védelmi mechanizmust is megbontja a kórokozó, amely később kismedencei gyulladáshoz vezethet. A kismedencei gyulladás tüneteként előfordulhat a húgyúti fertőzésre is jellemző gyakori vizelési inger vagy a rendellenes hüvelyi folyás. Orvosi vizsgálatnál klasszikus tünet, ha a méhnyak mozgatásakor, illetve a hasfalon át a kismedencei szervekre gyakorolt nyomás során a méh vagy a petefészkek fölött a beteg erős kismedencei fájdalmat, érzékenységet jelez. De az is előfordul, hogy a páciens alig észrevehető, könnyen múló fájdalmat érez, amelylyel orvoshoz sem fordul, és csak később derül ki, a gyulladás okozta szövődmény.”

kismedencei gyulladás

Mindig érdemes a tartós alhasi fájdalom miatt kikérni az orvos véleményét (Fotó: Getty Images)

Kezeljük időben a gyulladást!

Mivel a kismedencei gyulladás polimikróbás, vagyis többbaktériumos fertőzésnek tekintendő, a kezelés széles spektrumú antibiotikumkúrából áll, ami lefedi az összes szóba jöhető kórokozót.

„A szövődmények elkerülése végett fontos minél hamarabb elkezdeni az antibiotikumos kezelést, ami a jelen állás szerint egy izomba adott antibiotikuminjekció és két, szájon át szedhető antibiotikum kombinációja, figyelembe véve a páciens esetleges antibiotikumérzékenységét – folytatja dr. Prosszer Mária. –

Súlyos fertőzés esetén kórházi felvételre és intravénásan adott antibiotikumra is szükség lehet.

A kismedencei gyulladás csak test szerte ható, a célszöveteket elérő antibiotikumokkal kezelhető, hüvelyi készítményekkel nem, mert a hüvely a külső nemi szervekhez tartozik, a kismedencei gyulladás viszont a belső női nemi szerveket érinti. Néhány esetben a panaszok fennmaradhatnak, mert a kórokozó nem volt érzékeny az adott antibiotikumra, vagy a páciens újrafertőződött. A krónikus kismedencei gyulladás egy ritkán előforduló baktériumok (tuberculosis, actinomycosis) által okozott, alacsony lázzal, fogyással és alhasi fájdalommal társuló kórkép.  Kismedencei gyulladás esetén gyakori szövődmény a hat hónapon túl fennálló, krónikus kismedencei fájdalom, de a betegség a petevezetők hegesedésével, elzáródásával is járhat,

ami méhen kívüli terhességhez, meddőséghez is vezethet.

Bár az eredmények nem egyértelműek, a betegséget a petefészekrákkal is összefüggésbe hozták. Minél többször és súlyosabb tünetekkel fordul elő a páciensnél kismedencei gyulladás, annál nagyobb az esélye annak, hogy a későbbiekben szövődmény alakuljon ki. A szexuális aktivitás mellett hajlamosító tényező lehet a gyakori partnercsere, a fertőzött partner vagy korábbi nemi úton terjedő kórokozóval történt fertőzés is. Megfelelő óvszerhasználattal viszont a nemi úton terjedő fertőzések jelentős hányada kivédhető.”

6 eset, amikor az alhasi görcs nagy problémát jelez, például gyulladást.

Alternatív gyógymódok

A gyógyulást alternatív módszerekkel is segíthetjük. Az akupunktúrás kezeléséről Giller Myriam orvos, akupunktőr mesélt. „Ha az anamnézis során szervi elváltozást nem találunk, de a panaszok nem szűnnek, lelki okok állhatnak a betegség hátterében – magyarázza. – Sokszor kiderül, hogy az illető magánéleti, párkapcsolati problémával küzd. Ilyen esetben megkérdezem, hogyan viszonyul a nőiségéhez, elfogadja-e önmagát kívül-belül, mennyire éli meg a párkapcsolatban a női szerepet, tudja-e az érdekeit képviselni, és nem csak egy szerepet játszik, hogy megfeleljen a párjának. A kellemetlen panaszok miatt gyakran nem élnek nemi életet a párok, de sokszor már előtte sem volt harmonikus a szexuális életük.

Egy páciensem krónikus felfázással küzdött, kiderült, hogy az évek során kikopott az intimitás a kapcsolatukból,

többé nem látta a párjával a közös jövőt. Miután szakítottak, elmúltak a tünetei. A nem kielégítő szexuális élet vagy annak hiánya is előidézheti, hogy nehezen szűnnek meg a páciens kismedencei panaszai. Ez egyfajta segélykiáltás is lehet, hogy végre foglalkozzunk a nőiségünkkel, és éljük meg azt a maga teljességében.

Az akupunktúrás kezeléssel a kismedence harmóniáját próbálom helyreállítani a kismedencei külső pontok, például a vese és a húgyhólyag meridiánpontjainak összehangolásával. Ilyenkor az akupunktúrás tűk a szeméremdomb fölötti területre kerülnek. Egyes meridiánokban energiatöbblet, míg másokban energiahiány van. Ezek összehangolásán keresztül szüntethetjük meg a panaszokat.

Az akupunktúra gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító és nyugtatja a vegetatív idegrendszert, ezáltal oldja a szorongást.

Kismedencei panaszokra általában tíz kezelés ajánlott. A tünetek enyhülése után fontos a belső harmónia megtalálása. A kezelés során próbáljunk lelassulni, gondoljuk végig, az életünk mely területén kellene változtatni. Ha úgy érezzük, kérjük pszichológus segítségét. A testi tünetek lelki diszharmóniát jelenthetnek, ezért a belső egyensúly elérése elengedhetetlen a teljes gyógyuláshoz.”

A hasfájás 8 típusa – Mire utalhat a görcs?

A természet ereje

A hüvelyflóra egyensúlyának felbomlása gyakori fertőzéshez, gyulladásos megbetegedésekhez vezethet. Kiegészítő kezelésként, a természetben előforduló gyógynövények az immunrendszert megtámogatva segíthetik a gyógyulást.

  • Tőzegáfonya: nőgyógyászati fertőzések esetén megakadályozza a baktériumok megtelepedését a húgyhólyag falán. Emellett erős gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatással rendelkezik.
  • Körömvirág: a bakteriális eredetű hüvelyi fertőzés kezelésében segíthet a körömvirágos ülőfürdő, amely gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően enyhítheti a panaszokat.
  • Cickafarkfű: a gyógynövény flavonoidokban, cseranyagokban gazdag, gyulladáscsökkentő és baktériumölő hatású, így a belőle készült ülőfürdő hatékony kiegészítése lehet a gyulladásos panaszok kezelésének.
  • Teafa: illóolaja elpusztítja a bakteriális kórokozókat, helyreállítva ezzel a hüvely természetes flóráját.

Kismedencei gyulladás.Fotó: Unsplash

Együnk gyulladáscsökkentő ételeket!

  • Ómega-3 zsírsav tartalmú élelmiszerek: halak (például lazac, hering, makréla, tonhal), illetve olajos magvak (például lenmag, kendermag) és a belőlük készült olajok.
  • Kurkuma: erős gyulladásgátló hatású fűszer. Az arachidonsavak ellen hat, megakadályozva ezzel a gyulladáskeltő vegyületek keletkezését. A sejtek védelmében napi fél teáskanál fogyasztása javasolt, akár tea formájában is.
  • Propolisz: a méhek a propoliszt a kaptár védelmére és fertőtlenítésére használják. Fogyasztásával jótékony tulajdonságait az ember is élvezheti. Gyulladáscsökkentő hatása miatt kifejezetten ajánlott belső gyulladások esetén.
  • Szelén: a szelén részt vesz testünkben a prosztaglandinok termelésében, amelyek kontrollálják a gyulladásokat. Magas szeléntartalmú ételek például a tenger gyümölcsei, marhahús, grépfrút, kivi, szeder, brokkoli, káposzta.

A fájdalom a kismedencében több problémára is utalhat, például endometriózisra.

Kiemelt kép: Getty Images, a cikk a Nők Lapja Egészség 2022. június-júliusi számában jelent meg.