patkány kenyér

Japán: patkánymaradványok voltak a kenyérben

A terméket visszahívták.
  • Az élelmiszeripari gyártócégek világszerte szigorú szabályok szerint működnek.
  • Elvben nem kerülhet szennyeződés a csomagolt élelmiszerekbe.
  • A gyakorlatban nagyon is gyakran elfordul élelmiszerbiztonsági hiba.

Egy nagy japán élelmiszeripari cég több mint 100 000 csomagot hívott vissza egy népszerű szeletelt fehér kenyérből, miután egyes kenyerekben állati maradványokat (később kiderült, patkányt) találtak. Ázsia második leggazdagabb országának renoméja hosszú évtizedekig szinte makulátlan volt, ha élelmiszerbiztonságról esett szó, és a japán gyárak többnyire kiemelt figyelmet fordítanak az exporttermékekre is. Az utóbbi időszakban mégis rendkívül kellemetlen incidensek történetek. 

Patkány a kenyérben

Az érintett cég szerdán azt közölte, megvizsgálja, hogyan kerültek „egy kis állat” részei két csomag szeletelt kenyérbe. Hozzátették, hogy eddig senki sem betegedett meg a termék fogyasztása után. A cég később a CNN-nek megerősítette, hogy a maradványok valóban egy patkánytól származtak. A vállalat közleménye szerint az oda nem illő részeket a nyugat-tokiói prefektúrában található gyár fehér „chojuku” kenyérében találták meg.

Ez a fermentációs eljárással készült kenyér, extra rágós textúrájáról ismert…

„Visszahívjuk az összes terméket, amelyet ugyanazon a gyári soron gyártottak, és a szóban forgó sort időközben le is állítjuk, hogy megállapítsuk, mi történhetett és ellenintézkedéseket hajtsunk végre” –  áll a közleményben, mely arra is kitér, hogy a visszahívás mintegy 104 ezer csomagot érint. Ez a típusú kenyér sok japán számára mindennapos fogyasztási cikk, amit viszont nem értékesítenek a tengerentúlon, mondta a vállalat szóvivője a CNN-nek. 

Élelmiszerbotrányok Japánban

Az 1920-ban, most érintett cég a pékáruk egyik legnagyobb beszállítója, amely országszerte 12 gyárban több mint 3700 alkalmazottat foglalkoztat. A visszahívás nem az egyetlen élelmiszeripari incidens, amely az elmúlt években Japánt sújtotta. Márciusban a japán egészségügyi hatóságok elrendelték három, egy nagy gyógyszergyártó által gyártott étrend-kiegészítő visszavonását, miután azok több felhasználó halálát okozták és amelyek miatt több mint 100 embert kórházba szállítottak. Tavaly augusztusban két esetben is csótányokat találtak a Tokiótól északra fekvő Saitama város egyik kisboltjában árult rizsgolyókban. Az ország híres marhahúsos rizses tálait és szusit árusító gyorsétteremláncainak némelyikében szintén előfordultak olyan a közvélemény által „élelmiszer-terrorizmusnak” nevezett bakik, amelyek során az éttermek újrahasználták az eldobható evőpálcikákat, és nem mosogatták el megfelelően a szójaszószos edényeket sem. 

A fehér kenyér mostani, patkányszennyezés miatti visszahívása a közösségi médiában kommentek egész áradatát zúdította a cégre. Egy érintett vásárló az X-en ezt írta: „Éppen azon gondolkodtam, hogy lefagyasszam-e, ami nem fogyott el. Ez volt a kedvenc kenyerem. Egészen eddig.” Mások arról meséltek, hogy nagyon megijedtek, mert a kenyérből gyerekeiknek is adtak. Megint mások szarkasztikusan célozgattak a cég reklámfilmjének a mostani patkányüggyel való összecsengésére. A hónapokkal ezelőtt megjelent 15 másodperces reklámfilm valóban nem jól öregedett: a filmben egy család izgatottan beszél arról, hogy mennyire szeretik a jó pirítóst reggelire, főleg az olyat, amibe a gyártó „semmi oda nem illőt nem tesz”… 

Élelmiszerbiztonság itthon

Idehaza a Nébih rukkol elő időről-időre hátborzongató felvételekkel, melyeket munkatársaik olyan éttermekben gyártóüzemekben forgattak, amelyeket nem sokkal később bezártak. A horrorfilmbe illő jelenetek  nézők egy részét végképp meggyőzik arról, a legjobban akkor járnak, ha biztos helyről szerzett alapanyagokból otthon, maguknak készítik el, amit csak lehet. 

Érdekel, melyek azok az ételek, amiket az élelmiszerbiztonsági szakemberek soha nem rendelnek étteremben? 

Kiemelt kép: Getty Images