halálos gombafertőzés candida auris

Az eddig ártatlannak tűnő gombafertőzés mára halálos lett

Vannak kellemetlenséget okozó gombák, ez azonban gyógyíthatatlan betegségeket okoz.
  • 15 éve fedezték fel a kutatók a gyógyszerekre rezisztens, halálos gombafajtát, a Candida aurist.
  • Az első, elszigetelt esetek miatt először nem aggódtak az orvosok, most viszont már 3 földrészen van jelen a halálos betegséget okozó gombafertőzés.
  • Ez a gomba ott okoz betegséget, ahol bekerül a szervezetbe. Először egy japán nő fülében azonosították ezt a gombafajtát, innen a neve, ugyanis a latin auris fület felent.

Ahogy mostanában sok, az emberiséget veszélyeztető hatásnál és betegségnél kiderült, az éghajlatváltozás a felelős, úgy a halálos gombafertőzésért is a klímaváltozást okolhatjuk. A gombák ugyanis remekül érzik magukat a minél melegebb éghajlaton, és szinte minden szélsőséget túlélnek, alkalmazkodnak.

Ez akár jó is lehetne, hiszen ha minden kihal a Földön, ehető gombák még valószínűleg akkor is lesznek, de fertőzések esetén messze nem ilyen pozitív a helyzet.

A candida élesztőgomba jelen van a szervezetünkben, évezredekig semmi komoly problémát nem okozott nekünk, most azonban olyan erőssé, ellenállóvá vált ez a válfaja, hogy a szervezetünk nem tudja legyőzni.

A Candida auris attól függően, hol kerül be a szervezetbe, hatalmas rombolást végez. 

Megállítható a halálos gombafertőzés?

Arturo Casadevall, a Johns Hopkins University kutatója a What if Fungi Win? (magyarul: Mi van, ha a gombák győznek?) című, 2024-ben megjelent könyvében e halálos gombafertőzés felemelkedését vizsgálja. A kutató szerint ez lehet az első olyan gombafajta, amely az éghajlatváltozás következtében alakult ki.

Vannak kevésbé veszélyes, de azért sok kellemetlenséget okozó gombafertőzések is – ilyen például a körömgomba, ami rengeteg embert érint.

halálos gombafertőzés candida auris

Így néz ki mikroszkóp alatt a Candida auris. A tüdőben és az agyban is pusztít a halálos gombafertőzés. (Fotó: Getty Images)

A Candida auris „sikertörténete” egészen 2009-ig nyúlik vissza, akkor azonosították először. Egy japán kórház orvosai egy új gombafajt azonosítottak, amelyet egy 70 éves beteg külső hallójáratában találtak. Candida aurisnak nevezték el, a latin auris fület jelent.

Eleinte nem volt világos, hogy mennyire kell aggódni az új felfedezés miatt, ha egyáltalán kell aggódni. Évente sok új gombafajt regisztrálnak a betegeknél, de ezek túlnyomó többségéről kiderül, hogy csak elszigetelt esetek, és semmi olyat következményük nincs, ami miatt pánikba kellene esni. Ilyen például a hajkorpásodást vagy lábviszketést okozó gombafajták.

Eleinte a Candida auris sem tűnt veszélyesnek, hiszen egy élesztőgomba, amelyhez hasonlóak eddig is a környezetünkben és bennünk éltek. Majd meglepő módon 2012 és 2015 között orvosok Dél-Afrikában, Venezuelában és az indiai szubkontinensen egyszerre számoltak be olyan betegek kezeléséről, akikről kiderült, hogy Candida auris fertőzésben szenvedtek. Így kötötték össze, hogy valószínűleg a gombafertőzés okozza az életveszélyes állapotot. 

Milyen tüneteket okoz a gombafertőzés?

A fent említett Candida auris-fertőzőttek nem érintkeztek egymással, az estek egymástól függetlenül jelentek meg 3 különböző kontinensen, és mindegyik gomba genetikailag különbözött a többitől. Tehát nem a globalizáció (uatzás) miatt jelent meg 3 kontinensen, hanem csak hasonló közegben fejlődtek. Közös bennük, hogy ellenállnak a gyógyszeres kezelésnek, és minden második-harmadik fertőzött, kórházi beteg haldoklott.

A kórházba kerülő, lázas, súlyos állapotú betegeknél nem tudják rögtön azonosítani a gombafertőzést. Először mindig bakteriális fertőzésre gyanakodnak és azt kezelik.

A további vérvizsgálat által kiderül, hogy a betegek vérében magas a fehérjeszám, ami a gyulladást jele. Csak ezek után derül ki, hogy milyen mikroba okozza a betegséget a páciensnél.

Mindegyik mást tud

A tünetek a gombafajtól függően változnak. A Cryptococcus neoformans általában az agyat érinti, és szörnyű, elviselhetetlen fejfájást okoz. Az Aspergillus általában a tüdőt támadja meg, ami azt jelenti, hogy a betegek köhögnek, légszomjuk van, majd a mellkasröntgen-felvételek tüdőgyulladásra hasonlító képet mutatnak.

A betegséget okozó gombák belélegezhetők vagy vágásokon, sebeken keresztül a véráramba kerülhetnek. A fertőzések a kórházban hanyagul használt infúziós vezetékek és katéterek révén terjedhetnek. A leggyakoribb tünetek a láz, rossz közérzet, levertség, gyengeség.

Azokban a kórházakban, ahol a Candida aurist azonosították, főként az immunhiányos betegek között terjedt annak ellenére, hogy az invazív gombák esetében a személyről személyre való terjedés nagyon ritka.

Az orvosok rájöttek, hogy ez a gombafertőzés megtelepszik a bőrön és ott elkezd szaporodni. Heteig képes bármilyen felületen megmaradni.

Ellenáll a legerősebb kórházi fertőtlenítő szereknek is. A beteg halála után, takarítás, szellőztetés és fertőtlenítés után is találtak még gombasprórákat a kórházi szobákban.

A WHO a legveszélyesebbek közé sorolja

Tizenöt évvel a gomba felfedezése után az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ma már a Candida aurist az emberre legkritikusabban veszélyes gombák egyikének tartja.  Az Annals of Internal Medicine című szaklapban közzétett 2023-as CDC-tanulmány szerint a gombafertőzés klinikai eseteinek száma az Egyesült Államokban minden évben nőtt: 2019-ben 44%-os, 2021-ben 95%-os növekedést jegyeztek be.

Az nem lehet tudni, összesen hány ember halálát okozta a veszélyes gombafertőzés, hiszen sok esetben valószínűleg nem is vették észre, hogy a beteg Candida aurisszal fertőzött.

Az utóbbi egy évben a TBC-s betegek száma is nőtt, mert a fertőzést okozó egyik baktériumtörzs szintén ellenállóvá vált a gyógyszerekre.

Kiemelt kép: Getty Images