emberre terjed madárinfluenza

Aggódnak a szakértők: egyre közelebb kerül a madárinfluenza az emberhez

A H5N1 madárinfluenza az elmúlt évtizedekben sosem jutott ilyen messzire eredeti madár gazdáitól.

Megrázta a tejipart, és világszerte készenlétbe helyezte az egészségügyi szakembereket a tengerentúlról érkező járvány híre. Először március végén mutatták ki a H5N1-et szarvasmarhák között, és az elmúlt hetekben sem mutatott lassulást a járvány  terjedése, eddig kilenc államban bukkant fel a tehénállomány soraiban.

Habár a vírus nem tud csak úgy átugrani tehénről emberre, áprilisban egy texasi mezőgazdasági dolgozó madárinfluenza-tesztje pozitív lett. A kutatók legelőször arra voltak kíváncsiak, hogy a vírus egyáltalán hogyan volt képes megfertőzni a teheneket.

Milyen betegség a madárinfluenza?

A madárinfluenza az influenza A csoportba tartozik, amely a négy influenzatípus egyike, és az egyetlen, amelyről ismert, hogy influenzajárványt okoz.

Elsősorban a madarakat érinti, a madárinfluenza egyes törzsei azonban más állatokat is fertőzhetnek, illetve az embert is.

A madárinfluenzának is vannak altípusai, ezek közül három – a H5N1, H5N6 és H7N9 – emberekben is megbetegedést okoz.
A madárinfluenza első és legismertebb altípusa a H5N1, amelyet először 1996-ban azonosítottak házilag tartott libákban a dél-kínai Guangdong tartományban. Ez a madárinfluenza azon altípusa, amely jelenleg a madarakat és szarvasmarhákat fertőzi az Egyesült Államokban.

Új vírusgazdák tűntek fel

A magas patogenitású H5N1 madárinfluenza elsősorban a madárpopulációra korlátozódik, az utóbbi időben azonban egyre több emlős is megfertőződött, ami arra utal, hogy a vírus elkezdett alkalmazkodni, és egyre közelebb kerül ahhoz, hogy emberi kórokozóvá váljon.

emberre terjed madárinfluenza

Kizárólag pasztörizált tej fogyasztását javasolják a szakértők (Fotó: Getty Images)

A kereskedelmi forgalomban lévő baromfiállományokat már megtizedelték a madárinfluenza vírusok, és a sertéseket is alaposan megfigyelték, mivel róluk ismert, hogy elkapják a vírust. A tehén azonban eddig nem szerepelt a potenciális vírusgazdák listáján.

Most kiderült, hogy a tehenek ugyanazokkal a receptorokkal rendelkeznek, mint az emberek és a madarak.

A tudósok attól tartanak, hogy a tehenek lesznek az új gazdatestek, amelyek segítenek megtanulni a vírusnak, hogyan terjedjen jobban az emberek között.

Ezt egyelőre nem tudni biztosan, a tehéntej azonban a figyelem középpontjába került. 

Biztonságos a tehéntej fogyasztása?

Az Egyesült Államok Gyógyszer- és Élelmiszerfelügyelete a begyűjtött tejminták vizsgálata után közölte: a pasztőrözött tejminták 20%-ában megtalálták a madárinfluenza vírus maradványait. A pasztörizálás eljárása során pusztulnak el a kórokozók, például a H5N1, ami hátramarad, azok a vírus nem fertőző, inaktív maradványai.

A felügyelet biztosra akart menni, ezért külön vizsgálatnak vetették alá ezeket a DNS és fehérjedarabkákat, a tesztek azonban negatív eredményt adtak, ami azt jelenti, hogy a pasztőrözött tejben nincs bizonyíték élő H5N1 madárinfluenza-vírusra.

„A pasztőrözés egyenlő a biztonsággal” – mondta Michael Payne, élelmiszerbiztonsági szakértő a BBC-nek, aki rendszeresen nyilatkozik arról, hogy milyen veszélyeket hordoz a nyers tehéntej fogyasztása. Szerinte olyasmit fogyasztani, amiről tudni lehet, hogy egy emberre is potenciálisan veszélyes vírust tartalmaz, szembe megy a józan ésszel, és leginkább az orosz ruletthez lehetne hasonlítani.

emberre terjed madárinfluenza

Járványügyi szakértők figyelemre intenek a madárinfluenzával kapcsolatban (Fotó: Getty Images)

Kell-e aggódnia a többi országnak?

Bár az Egyesült Államok határain kívül eddig még nem igazoltak madárinfluenza-esetet teheneknél, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) arra figyelmeztetett, hogy fennáll a veszély: a vándormadarak mozgása révén nemzetközileg is elterjed a vírus.

„A vándormadarak által világszerte terjesztett vírus miatt minden bizonnyal fennáll annak a veszélye, hogy más országokban is megfertőződnek a tehenek” – mondta Wenqing Zhang, a WHO globális influenzaprogramjának vezetője az április végén Genfben tartott sajtótájékoztatón.

Aggodalmát fejezte ki Jeremy Farrar, az Egészségügyi Világszervezet vezető kutatója is, aki szerint óriási kockázatról van szó: a H5N1 1997 óta bár csak szórványosan okozott humán megbetegedéseket,

az ember nem rendelkezik természetes immunitással a kórokozóval szemben, ezért a fertőzés halálozási aránya igen magas, 52 százalékos.

Az adatok nyomon követése és megosztása kulcsfontosságú az esetleges járványkitörésekkel kapcsolatban. „Távol vagyunk az emberi világjárványtól – közölte Rowland Kao, az Edinburgh-i Egyetem professzora. – De egy lépéssel közelebb kerültünk hozzá.”

A világjárvány után így élünk együtt a vírusokkal. 

Kiemelt kép: Getty Images