Szereted a rukkolát? Sokféleképpen használod? Vagy már a kérdést sem érted, mert eddig mindig zavaró kellemetlenségnek tekintetted, ha díszítésként, vagy pizzádra pakolva találkoztál vele? Idehaza, bár egyre népszerűbb, még mindig kicsit mostohán kezelt növény a rukkola, és a legtöbben nem is használjuk ki a benne rejlő lehetőségeket.
Pedig ebből a (zsengén legalábbis), csak enyhén csípős, mégis gazdag aromájú levelesből számtalan különlegesen izgalmas ételeket készíthetünk. Ma három izgalmas, rukkolára hangolt receptet hozunk.
1. Kolbászos, aszalt paradicsomos fusilli rukkolával
Hozzávalók 4 személyre:
- 1 fej vöröshagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 2 evőkanál olívaolaj
- 15 dkg füstölt kolbász
- 8 dkg aszalt paradicsom
- 40 dkg paradicsomszósz
- só
- frissen őrölt bors
- 2 evőkanál kapribogyó
- 50 dkg fusilli (orsótészta)
- 5 dkg rukkola
A vöröshagymát és a fokhagymát finomra vágjuk, az olajon megpároljuk. A kolbászt vékonyan felkarikázzuk, félbevágjuk, a hagymás alaphoz adjuk, megpirítjuk. A felcsíkozott aszalt paradicsomot a paradicsomszósszal együtt a kolbászos részhez keverjük. Sózzuk, borsozzuk, a kapribogyóval ízesítjük, 10 percig főzzük. A tésztát lobogó, sós vízben kifőzzük, leszűrjük, összeforgatjuk a raguval. Rukkolával kínáljuk.
2. Kéksajtos, tojásos, újburgonyás rukkolasaláta
Hozzávalók 4 személyre:
- 6-8 tojás
- 20 dkg főtt császárszalonna
- 30 dkg parázsburgonya vagy újburgonya
- olívaolaj
- só
- bors
- 15 dkg rukkola
- 1 csokor zsenge retek
- 1-1 csokor petrezselyem és snidling
- 1 teáskanál mustár
- 1 nagy citrom leve
- 25 dkg kéksajt
A tojást 7-8 perc alatt megfőzzük, hogy a közepe kicsit lágy maradjon. A császárszalonnát felkockázzuk, serpenyőben megpirítjuk. A megmosott burgonyát félbevágjuk, olívaolajjal meglocsoljuk, sózzuk, borsozzuk, majd sütőpapírral bélelt tepsiben 180 ºC-os sütőben 20-25 perc alatt készre sütjük.
A rukkolát megmossuk, lecsepegtetjük, salátástálba helyezzük. Hozzáadjuk a vékony szeletekre vágott retket, a finomra vágott petrezselymet és snidlinget. A dresszinghez összekeverjük a mustárt, a citromlevet és 1 dl olívaolajat, sózzuk, borsozzuk. Meglocsoljuk a salátát, hozzáadjuk a megpucolt, félbevágott tojásokat, a sült szalonnát és burgonyát. Végül rátépkedjük a kéksajtot, így tálaljuk.
3. Rukkolás, újhagymás, tojáskrémes szendvics retekkel
Hozzávalók 8 kisebb szendvicshez:
- 8 főtt tojás
- 1 evőkanál mustár
- 10 dkg tejföl
- só
- 2 marék rukkola
- 2 szál újhagyma
- 8 kisebb szelet kenyér
- 8 darab hónapos retek
A tojásokat villával krémesre törjük a mustárral, a tejföllel és sóval, elkeverjük. A megmosott, megszárított rukkolát és a megpucolt újhagymát apróra vágjuk, majd a tojáskrémbe keverjük. A kenyeret felszeleteljük, megkenjük a krémmel, megpakoljuk a szeletelt retekkel.
Miért együnk rukkolát?
Nemcsak azért, mert finom, kellemesen pikáns ízű, de azért is, mert nagyon egészséges! A borsmustárnak is nevezett rukkola a káposztafélék családjába tartozó növényfaj, mely a Földközi-tenger térségében őshonos, de Európa más részein és a világ számos táján is elterjedt.
A rukkolának kifejezetten magas a vitamin- (A, B2, B5, C és K), valamint ásványianyag (kalcium, vas, magnézium, foszfor, kálium, mangán, szilícium) tartalma, hatására csökken a gyomorsav, így akár az emésztőrendszer fekélyei ellen is hatékony lehet. Szabályozza a vér koleszterin-, és cukorszintjét, elősegíti a tüdő működését, gyorsítja a sebgyógyulást. A rukkolamagvak illóolajtartalma serkenti az emésztést, védi a nyirokrendszert és a csontokat.
Ma már itthon is egyre többször termesztik, így a csomagolt, messziről érkezett verziók helyett keressük a hazai, piacon fellelhető, esetleg közvetlenül a termelőtől rendelhető rukkolát.
A múlt heti hétvégi gasztróban rebarbarás recepteket mutattunk.
Kiemelt kép: Getty Images