- A 14 éves Harris Wolobah még 2023 őszén hunyt el, de csak most kerültek nyilvánosságra a tragédiával kapcsolatos orvosszakértői vélemények.
- A fiút, aki az úgynevezett one chip challenge-ben vett részt, szívroham és légzési elégtelenség vitte el.
- A kihívásban a világ legerősebb paprikáival fűszerezett csipszet kellett enni.
A massachusettsi orvosszakértői hivatal most csütörtökön szívrohamot jelölt meg halálokként egy még tavaly ősszel elhunyt 14 éves fiúnál, aki halála előtt részt vett a csípős csipsz kihívás (hot chip challenge) néven világszerte elterjedt internetes trendben. A kihívás lényege, hogy az abban résztvevők elfogyasztanak egyetlen szem külön csomagolt, a világ legerősebb fűszerpaprikáival fűszerezett csipszet, ami után meghatározott ideig nem ehetnek és nem ihatnak, a reakcióikat pedig videóra kell venniük.
Halálos kihívás
A tragikus kimenetelű kihívás halálos áldozata, a 14 éves Harris Wolobah veleszületett szívbetegséggel élt, de nem tudta, hogy az általa kipróbált csipsz is hatással lehet az állapotára. A fiú egy amerikai gyártó ultracsípős tortillacsipszét kóstolta meg: ez az (egyébként koporsó formájú dobozban árult) Carolina Reaper, illetve Naga Viper paprikával fűszerezett rágcsa egyenként csomagolt, és a gyártó gumikesztyűt is tett mellé, hogy csipsz maró bevonata ne érintkezzen a bőrrel, amikor valaki elfogyasztja azt.
A orvosszakértői hivatal csütörtökön megerősítette a CNN-nek, hogy Wolobah szív- és légzéselégtelenségben halt meg, miután magas kapszaicin-tartalmú élelmiszert fogyasztott. A kapszaicin a csípős paprikákban természetesen előforduló vegyi anyag, mely felel azok csípősségéért. A Carolina Reaper az úgynevezett Scoville-skálán, amely a különféle paprikák csípősségét méri, az első helyen áll, a másik, a csipsznél felhasznált paprika, a Naga Viper egy kicsit kevésbé csípős, de még így is nagyságrendekkel erősebb, mint például a sokunk számára már túlzó jalapeño. A csípős csipszet gyártó cég a fiú szeptemberi halálát követően azonnal visszahívta a boltokból a terméket. „A One Chip Challenge kizárólag felnőtteknek készült, egyértelmű és szembetűnő címkézéssel, amely kiemeli, hogy a termék nem gyerekeknek, illetve nem a csípős ételekre érzékeny vagy alapbetegségben szenvedő személyeknek készült” – mondta el a cég szóvivője csütörtökön a CNN-nek. Ugyanakkor rövid netes keresgélés után
könnyen rálelhetünk a dobozra, ami, bár valóban halálfejet ábrázol, összehasonlítva például a halloween-cukorkák jellegzetes dekorelemeivel, egyáltalán nem tűnik olyasminek, ami csak felnőttek érdeklődését kelti fel.
Felnőtteket is igénybe vesz a kihívás
A one chip challenge kapcsán egyébként több, elsősorban kamaszkorú kipróbálót kellett már orvosnak ellátni: az Egyesült Államokban volt olyan eset, amikor egy gyereket az iskolából szállítottak kórházba, így később a kihívást az egész iskola területén betiltották. Ezek az extra erős paprikák emellett az egészséges felnőttek testét is megviselik, hiszen megemelik a pulzust, szapora légzést és verejtékezést okoznak, a kínzó érzésről nem is beszélve. Bár egyénenként eltér, ki mennyire bírja a csípőset, az ilyen erős paprika fogyasztása mindenki számára kihívás, gyerekekre, és a hatóanyagra érzékenyebb emberek számára kifejezetten veszélyes is. „Mivel az utóbbi időben egyre több hírt kaptunk arról, hogy megszaporodtak a one chip challenge-dzsel kapcsolatos problémák (elsősorban olyán esetekben, amikor az emberek nem vették tudomásul, hogy a challenge egészséges felnőtt embereknek készült), noha termékünk megfelelt az élelmiszerbiztonsági előírásoknak, óvatosságból 2023 szeptemberében levettük azt a polcokról, a One Chip Challenge-et pedig megszüntettük” – mondta el a gyártó. A vállalat honlapján azt írja, hogy a termék el nem fogyasztott zacskóinak árát a fogyasztóknak visszatéríti.
Kihívások ellen
Az elmúlt 10 évben egymást érik a különféle internetes kihívások, melyek között az egészen ártatlanoktól, a kifejezetten veszélyesekig számtalan csábítja kipróbálásra a fiatalokat. Pszichológusok egész sora elemezte, vajon mit kapnak a gyerekek ezektől a legtöbbször teljesen értelmetlen kihívásoktól, és valószínűsítik, hogy egyrészt unaloműzőként tekintenek rájuk, másrészt olcsó sikerélményt/dicsőséget várnak tőlük, míg az esetleges veszélyeket nem mérik fel. Bár gyerekeinket az online tér minden veszélyétől megvédeni nem tudjuk, beszélgetéssel, az ilyen és ehhez hasonló esetek közös otthoni feldolgozásával legalább valamennyire felvértezhetjük őket a rájuk leselkedő veszélyek ellen.
Olvasd el ezt a korábbi cikkünket, amiben részletesen írtunk a netes kihívások természetéről.
Kiemelt kép: Getty Images