Fogyasszuk bátran az ezeket tartalmazó élelmiszereket!
  • Szellemi hanyatlásunk hatvanas éveink közepén felgyorsul.
  • A szellemi hanyatlás üteme megfelelő táplálkozással lassítható.
  • Úgy néz ki, ehhez is a mediterrán diéta tápanyagai jelentik a kulcsot.

Az öregedés biológiai folyamatainak megértése segíthet abban, hogy hosszabb életet éljünk, és minél tovább egészségesebbek is maradjunk. Egyre több a bizonyíték például arra, hogy a táplálkozás jelentős szerepet játszik a szellemi hanyatlásban, vagy épp ellenkezőleg, a frissesség megőrzésében, és minden egyes új tanulmány segít abban, hogy még több betekintést nyerjünk abba, hogy agyunk milyen szorosan kapcsolódik a test minden más részéhez és funkciójához. Egy új tanulmány most összekapcsolja agyunk öregedésének sebességét az étrendünkben található tápanyagokkal.

Agy és étrend

Az Illinois-i Egyetem és a Nebraska-Lincoln Egyetem kutatói összesen 100, 65 és 75 év közötti önkéntest vizsgáltak meg. Agyműködési adataikat összevetették a táplálékbevitelükkel, és kapcsolatot kerestek bizonyos étrendek, és az agy lassabb öregedése között. Jelentős eltéréseket találtak az agy öregedésének tempójában attól függően, hogy az egyes vizsgálati személyek étrendjét milyen tápanyag-összetétel jellemezte. Megállapították, hogy a lassabb szellemi hanyatlás azoknak az egyéneknek az esetében volt megfigyelhető, akik az egyébként is kiemelkedően egészségesnek tekintett mediterrán étrendet folytatták.

A mediterrán étrend zöldségbe és gyümölcsben további jó zsírsavakban gazdag változatos étrend aminek számos egészségvédő hatását kimutatták már, és aminek működését a mediterrán vidék egyes országaiban tapasztalható kiemelkedően hosszú élettartam is igazolni látszik. A mostani kutatás azért is jelentős, mert a kutatók nem támaszkodtak egyszerűen arra, hogy a vizsgálat résztvevői beszámoljanak étrendjükről, ehelyett vérmintákat elemeztek, hogy tápanyag-biomarkereket keressenek bennük, azaz szilárd tudományos bizonyítékot arra, hogy ezek az idős emberek pontosan mit ettek és mit ittak.

gyerekkori agydaganat herpesz vakcina

Étrendünkkel is vigyázhatunk agyunkra (Fotó: Getty Images)

Jótékony étrend

Az azonosított jótékony tápanyagokat jelző biomarkerek között ott voltak a zsírsavakat, például a halakban és az olívaolajban található zsírsavakat jelző markerek, valamint az olyan antioxidánsokat jelzők, mint a spenótban és a mandulában található E-vitaminét mutatók, továbbá a karotinoidokat, azaz a sárgarépában és a sütőtökben található növényi pigmenteket jelzők is, amelyekről korábban megállapították, hogy csökkentik a gyulladást a szervezetben, és védik a sejteket a károsodástól. Egy másik jótékony biomarker, amelyet a kutatásban a lassabb öregedéssel hoztak összefüggésbe, a kolin volt, amelyet nagy koncentrációban tartalmaz a tojássárgája, a belsőségek és a nyers szójabab. A kutatók az agyi öregedést MRI-agyszkenneléssel és kognitív értékelésekkel egyaránt értékelték, ez lehetővé tette számukra, hogy szilárdabb képet alkossanak az e tényezők közötti kapcsolatról. 

„Egyszerre vizsgáltuk az agy szerkezetét, működését és anyagcseréjét, és ezzel közvetlen kapcsolatot mutatunk ki ezen agyi tulajdonságok és a lassabb szellemi hanyatlás között” – mondták el a kutatók.

Az étrend kutatásának jövője

Bár ez a kutatás nem elég átfogó ahhoz, hogy bizonyítsa az étrend és az agy fittsége közti ok-okozati összefüggéseket, hasonló következtetésekre jutott egy 2023-as tanulmány is, amely 12 éven keresztül követte az abban résztvevőket, és szintén összefüggést talált a mediterrán étrend és a lassabb kognitív hanyatlás között. Következő lépésként a kutatócsoport jelentős időintervallumon átívelő klinikai vizsgálatokat szeretne lefolytatni, hogy kiderüljön, hogyan befolyásolhatja az étrend és a táplálkozás az agy öregedését. Lehetséges, hogy étkezésünk egyszerű finomításai segíthetnek csökkenteni az olyan neurodegeneratív betegségek kockázatát, mint például az Alzheimer-kór.

Te vajon felismernéd a szellemi hanyatlás korai jeleit?

Kiemelt kép: Getty Images