kullancs

Egy új kullancsfaj is felütötte a fejét hazánkban – Így védekezhetünk ellenük

A kullancscsípés több mint kellemetlen: emberre és állatra is veszélyt jelentő vírusokat, illetve olyan kevésbé ismert betegségeket is hordozhatnak, mint a babéziózis, humán granulocytás anaplasmosis, monocytás ehrlichiosis, nyúlpestis, tibola és a krími-kongói vérzéses láz. A fertőzés kockázata több tényezőtől is függ, beleértve a kullancs fajtáját és a bőrünk alatt eltöltött időtartamát is.
  • A kullancsokkal évről évre érdemes körültekintően eljárni.
  • Idén különösen ajánlott résen lennünk, hiszen a krími-kongói vérzéses lázat terjesztő Hyalomma kullancsok kis számban ugyan, de hazánkban is megjelentek.
  • Mutatjuk, miként csökkenthetjük a kullancscsípések kockázatát!

A tavasz korán kezdődött idén is, ami a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont kullancsfigyelő programja szerint egy új vérszívófaj, a Magyarországtól délre őshonos Hyalomma kullancsok terjedését is elhozta hazánkba. Bár viszonylag kicsi az esélye egy esetleges találkozásnak, ahogyan a többi, hazánkban őshonos kullancs, úgy a Hyalomma kullancsok jelenlétét is nagyon komolyan kell vennünk, hiszen az igencsak ritka, akár 30%-os halálozási aránnyal járó krími-kongói vérzéses láz (CCHF) vírusát is hordozhatják, ami emberről emberre is terjedő betegség, és ami ellen jelenleg nincs védőoltás.

A vírust hordozó kullancsok eddig szórványosan voltak jelen a térségben, a vándormadarak segítségével azonban könnyedén megjelenhetnek ott is, ahol korábban nem, az egyre melegedő klíma hatására pedig nagyobb eséllyel maradhatnak életképesek a kevésbé otthonos éghajlatokon, például hazánkban is. (Az idei szezonban talált példányok azonosításáról és a biztonságos beküldés módjáról a kullancsfigyelo.hu weboldalon érdeklődhetünk.)

Egyébként nemcsak újfajta kullancs, de újfajta szúnyog is jelen van Európában: a tigrisszúnyogokról és a velük kapcsolatos tudnivalókról is írtunk már korábban.

A megelőzés életmentő lehet: erről a kullancs okozta betegségről alig hallani, pedig gyógyíthatatlan.

5 módszer, amivel távol tarthatod a kullancsokat

Ha biztosra szeretnénk menni, és kullancsmentesen élveznénk a nyarat, elengedhetetlen az óvintézkedés. Mutatjuk, mire figyelj nemcsak a kirándulások, de a hétköznapok során is!

1. Nézzünk szét a saját házunk táján is!

Bár a kullancsok elsősorban a füves, erdős területeket kedvelik, akkor is résen kell lennünk, ha a kertünkben vagy a városok parkjaiban sétálunk. A kellemetlen vérszívókkal sűrű, nedves környezetben nagyobb eséllyel találkozhatunk, ezért még a legnagyobb kánikula beállta előtt érdemes rövidre nyírni a füvet, eltávolítani a fákról, bokrokról lehullott növényi törmelékeket, és ritkítani a nagyon sűrű növényzetet.

Külön jó hír, hogy a kullancsok nem kedvelik az erősebb aromákat, így könnyedén távol tarthatjuk őket, ha hagymafélékkel, rozmaringgal, körömvirággal, cickafarkkal és citromfűvel is gazdagítjuk a kertet.  

 

 

Korábbi cikkünkben néhány egyszerű tereprendezési technikát is mutattunk, amelyekkel tovább gátolhatjuk a kullancsok elterjedését:

  • gyakori fűnyírás, gereblyézés és locsolás
  • kb. 90 cm széles faforgácsból vagy kavicsból álló akadály a pázsit, az erdős területek, valamint a teraszok köré
  • tartsuk távol a játszóeszközöket, homokozót az udvar szélétől
  • távolítsunk el minden olyan régi bútort és egyéb szemetet az udvarból, ahol elrejtőzhetnek a kullancsok.

2. Naponta ellenőrizzük magunkat!

Ha gyakran tartózkodunk a szabadban, naponta ellenőrizzük magunkat, illetve családtagjainkat és háziállatainkat! A kicsi, de annál bosszantóbb és veszélyesebb pókfélék azonnal a test melegebb területei felé indulnak, ezért

elsőként ellenőrizzük a szőrösebb bőrfelületeket, a derekat, a hónaljat, a nyakat és a láb hátsó részét!

3. Viselj világos színű ruhákat!

Bár a hosszú ujjú pólók és nadrágok viselése nem túl kényelmes nyáron, ha azonban hosszasabb hegyi túrára indulunk, sokat segíthetnek a kullancsok elleni védelemben – különösen akkor, ha a nadrágszárakat a zoknidba húzod, ami ellehetetleníti az alulról támadó vérszívókat.

kullancs, Hyalomma kullancs

Így néz ki a Hyalomma kullancs (fotó: Getty Images)

De megértjük, ha nincs kedved túlöltözni. Ebben az esetben viselj inkább világos színű ruhákat, amelyeken szinte azonnal láthatóvá válnak az apró, sötét színű ízeltlábúak! De ne feledkezz meg a kullancsriasztó spray-k és permetek használatától sem, melyeket nemcsak a bőrön, de a ruházaton is érdemes bevetnünk. (A címkén lévő utasításokat minden esetben olvasd el!)

4. A ruhák tisztítása

Ha aggódsz a kullancsok jelenléte miatt, dobd a ruháidat a szárítógépbe! A kullancsok könnyen kiszáradnak, így mosás előtt érdemesebb inkább magas hőfokon, 10 percen keresztül, szárítógépben szárítani a ruháinkat. Így elkerülhetjük, hogy az ízeltlábúak tovább kússzanak a lakásban.

5. Irány a zuhany!

Nemrég értél haza egy kiadós túráról vagy sétáról? Ne várj sokat a zuhanyzással! Tanulmányok kimutatták, hogy a fertőzött kullancsok nem terjesztik a Lyme-kórt a vérszívást követő első 24 órában, a hazaérkezéstől számított két órán belüli zuhanyzással pedig könnyedén lesöpörhetjük magunkról azokat a vérszívókat, amelyek még nem fúrták be magukat a bőrfelszín alá.

Ha megtörtént a baj: a linkre kattintva mutatjuk, hogyan kell helyesen eltávolítani a kullancsot, és mi a teendő, ha beszakadt a feje. 

Kiemelt kép: Unsplash