- Még az olyan egyszerű alapanyagok főzésére és tárolására is érdemes odafigyelni, mint a rizs.
- Utánajártunk, hogy mit jelent az úgynevezett sültrizs-szindróma, milyen tünetek kísérhetik, és kikre jelent igazán nagy veszélyt.
- Megmutatjuk, hogyan előzhetjük meg a bajt!
Az úgynevezett sültrizs-szindróma a talajban és növényekben természetes módon is megtalálható Bacillus cereus által okozott ételmérgezésre utal. A baktériumtípus hőálló toxinokat, spórákat hoz létre, amelyek különösen káros, hányást és hasmenést okozó méreganyagokat bocsátanak ki, és amelyek súlyosabb esetben akut májelégtelenséget és halált is okozhatnak.
Maga a sültrizs-szindróma azokról a korábban dokumentált éttermi fertőzéses esetekről kapta a nevét, amelyek olyan főtt fehér rizzsel kapcsolatosak, amit nem hűtöttek le, és amiből pár órával később sült rizses ételeket készítettek.
A bélfertőzés általában tehát akkor jelentkezhet, ha a szennyezett élelmiszert nem megfelelően hűtjük, és hosszabb ideig szobahőmérsékleten tároljuk. Ez tökéletes környezetet teremt a spórák elszaporodásához.
Az USDA (United States Department of Agriculture, az Amerikai Egyesült Államok földművelésügyi minisztériuma) szerint a Bacillus cereus a száraz, keményítőtartalmú ételekben fordulhat elő, és általában a környezetből, a betakarítás során, illetve keresztszennyeződés útján kerül az élelmiszerbe.
Bizonyos élelmiszerek hamarabb megromlanak, attól függően, mi kerül melléjük a kamrában. A linkre kattintva elolvashatod, milyen ételeket ne tárolj együtt!
Bár a fertőzést leggyakrabban a rizzsel társítják, valójában tésztához, burgonyához, péksüteményekhez, sushihoz és sajthoz is kapcsolódhat, tekintve, hogy a Bacillus cereus keresztszennyezés útján más ételeket is megfertőzhet.
A sültrizs-szindróma tünetei
Sültrizs-szindróma esetén a lappangási idő nagyon rövid, és a tünetek általában a szennyezett élelmiszer elfogyasztása után 1-6 órán belül jelentkezhetnek
- hányás,
- hasmenés,
- hasi fájdalom és
- görcsök formájában.
Bár a betegség kellemetlen, egészséges szervezet és jól működő immunrendszer esetén nagyon hamar, akár 24 órán belül is elmúlhat (sok pihenés és megfelelő folyadékbevitel mellett). Azoknál viszont, akik valamilyen alapbetegséggel vagy immunhiányos állapottal küzdenek, nagyobb valószínűséggel lehet súlyosabb a fertőzés lefolyása is, így minden esetben érdemes komolyan venni az ételek tárolására vonatkozó biztonsági előírásokat!
Így előzhetjük meg a sültrizs-szindrómát
Az ételmérgezés kockázata akkor a legnagyobb, ha a frissen főzött rizs több mint egy órán át szobahőmérsékleten maradt. Ha a rizst azonnal elfogyasztjuk, akkor a baktériumok nem okoznak gondot, ha viszont órákig hűtés nélkül áll az étel,
a Bacillus cereus spórái szaporodni kezdenek, és akkor sem pusztulnak el, ha később újra felmelegítjük az ételt.
Mit tehetünk hát a megelőzés érdekében?
- A megelőzés érdekében lehetőleg csak annyi rizst főzzünk le, amennyi biztosan elfogy!
- Ha mégis marad, a rizst röviddel a főzés után tegyük hűtőszekrénybe (és ugyanígy járjunk el más ételekkel, például tésztafélékkel és húsokkal is)!
- Soha ne tegyünk forró ételt a hűtőbe!
- Minden ételt alaposan főzzünk meg, a főzővizet pedig mindenképp forraljuk fel a rizzsel együtt párolás előtt!
- Minden esetben mossunk kezet a konyhai teendők előtt, közben és után!
- A maradékot porciózzuk ki kisebb edényekbe, hogy hamarabb kihűljön!
- Legyen szó rizsről vagy más élelmiszerről, ne fogyasszunk el olyan maradékot, ami több mint 3 napja a hűtőben áll!
- A főtt rizst egyszer újra lehet melegíteni, ha előtte megfelelően hűtöttük és tároltuk. Többször újramelegíteni a Bacillus cereus esetleges elszaporodása miatt nem ajánlott.
A linkre kattintva elolvashatod, hogy a tartós élelmiszereket, konzerveket a minőségmegőrzési idő lejárta után mennyi ideig fogyaszthatod el veszélytelenül.
Kiemelt kép: Getty Images