ágynemű tisztítás

Ilyen sűrűn kellene új paplant és párnát venni

Nemcsak az ágynemű tisztasága a fontos, hanem az is, hogy a belevaló is rendbe legyen. De milyen gyakran kell lecserélni a párnát, paplant, matracot és a huzatokat?
  • A pihentető éjszakai alvás az egyik legfontosabb, az egészségünket befolyásoló tényező.
  • Ahhoz, hogy ki tudjuk pihenni magunkat, a jó minőségű és friss ágynemű is fontos.
  • Ebben a cikkben arról írunk, mikor kell lecserélni a párnát, paplant, matracot és a huzatokat, és hogyan őrizhetjük meg őket frissen minél tovább.

Nincs is jobb érzés, mint este, megfürödve egy friss, ropogós, illatos és kényelmes ágyba csusszanni, nem igaz? Ehhez a csodás komforthoz nemcsak az kell, hogy ágyneműink huzatát rendszeresen: leginkább heti, de legfeljebb kétheti rendszerességgel cseréljük (a témáról korábban több alkalommal is írtunk), de az is, hogy időről időre vizsgáljuk felül, nem érett-e meg a cserére a huzatba bújtatott paplan, a párna, vagy maga a matrac is. 

Figyelembe véve, hogy életünk során csaknem 30 évet töltünk az ágyban, fontos, hogy tegyünk meg mindent a lehető legnagyobb alvási komfortért, és kezeljük kiemelt ügyként azt is, hogy ágyneműnk milyen állapotban van. Lássuk, milyen gyakran érdemes újat venni paplanból, párnából, huzatokból vagy éppen matracból ahhoz, hogy mindig meglegyen a kellő komfort.

1. Ágynemű cseréje: huzatok

Szakértők szerint (és azzal számolva, hogy nem egyetlen szettet mos, szárít és húz fel újra az ember) körülbelül 2-3 év egy paplan- vagy párnahuzat szavatossága. A rendszeres használat során az ágynemű ugyanis kopni, bolyhosodni és foszlani kezd, és ilyenkor már egyszerűen nem jó érzés alábújni.

Ha huzataid már nem kellően puhák, ellenben kopottak, itt-ott kicsit elvékonyodott az anyaguk, esetleg ki is lyukadtak, itt az ideje, hogy megválj tőlük, és új szettet szerezz be. Ha legközelebbi szetted kicsit drágább, de magasabb minőségű, például tiszta pamut lesz,

lehet, hogy mélyebben a zsebedbe kell nyúlnod, de minőségi huzatok élettartama akár egy évvel is hosszabb lehet, mint a gyöngébb kiadásoké.

2. Ágynemű cseréje: párna

Egy kényelmes párna a jó alvás egyik legfontosabb feltétele, ezért szakértők szerint 1-2 évente érdemes felülvizsgálni, nincs-e új darabra szükségünk ebből a felszerelésből. Bár minden párna más, és (mint ahogy a huzatok esetében) a magasabb minőségű, természetes anyagból készült darabok drágábbak és tartósabbak is, általános szabály, hogy néhány évente csere szükséges, mert nemcsak a párnaügyi higiéniát nehéz fenntartani, de

a sok fekvéstől el is deformálódik a párna, ami jelentősen megnehezíti a pihentető alvást.

Ha rendszeresen nyak- és vállfájdalmakkal ébredsz, ha párnád szemmel láthatóan egyenetlennek tűnik, és már nem olyan kényelmes, vagy ha hiába cseréled rendszeresen a huzatát, maga a párna nehéz, állott szagot áraszt, ideje lecserélni. Ha szeretnéd következő párnád élettartamát meghosszabbítani, vegyél párnavédő huzatot, ez ugyanis megakadályozza, hogy ha éjjel például megizzadsz, a verejték a párnába szivárogjon.

bőrproblémák párna tisztítás

Fontos, hogy párnánk kényelmes legyen (Fotó: Getty Images)

3. Ágynemű cseréje: paplan

A jó minőségű és jó állapotú paplan szintén alapfeltétele a minőségi alvásnak, szerencsére azonban valamivel hosszabb szavatossági ideje van, mint egy párnának.

Szakértők szerint körülbelül 5 évente érdemes elgondolkodni egy új paplan beszerzésén.

És hogy mi mehet tönkre egy paplanban?

Nos leginkább is annak töltete, mely az idő előrehaladtával szabálytalan csomókban állhat össze. Ez nemcsak kényelmetlen, de ha a bennlévő töltet összetömörödik, kevesebb levegőt tud benntartani, ezért egy idő után kevésbé is lesz meleg, rosszul szigetel majd. Ha úgy látod, hogy paplanod itt-ott ellaposodott, máshol pedig csomóban áll benne a töltet, ha kopni kezd, vagy a mosás ellenére is megmarad nehéz szaga, itt az ideje, hogy cserélj!

Paplanod élettartamát meghosszabbíthatod, ha rendszeresen kiteszed szellőzni, nyáridőben akár hosszabb ideig is napoztatod. A napnak fertőtlenítő hatása is van, az pedig, ha a szabad levegőn átszellőzik a paplan, szintén jót tesz neki.

Ne várjuk meg, hogy ellaposodjon, cseréljük a paplant is bizonyos időközönként (Fotó: Getty Images)

4. Ágynemű cseréje: matrac

Ha valami, hát matracunk minősége, és annak állapota alapjaiban határozza meg az alvásunk minőségét: matracügyben nem érdemes spórolni, és 6-8 évente érdemes felülvizsgálni annak állapotát. Ha egyik vagy másik oldalon túlságosan kifeküdtük, azaz olyan mélyedés alakult ki benne, ami akkor sem ugrik vissza, ha nem fekszünk rajta, ha rugós matracok rugói kezdik kitolni a szövetet, ha a matrac zajos lesz, ha kényelmetlennek érezzük, az annak a jele lehet, hogy ideje lecserélni a matracot.

Ahogyan az is, ha reggelente úgy ébredünk, mint akit alaposan megrágtak, majd kiköptek… Annak érdekében, hogy a lehető legtöbbet hozd ki matracából, használj matracvédőt, és a matracot három-hat havonta forgasd át, hogy egyenletesen kopjon ki. 

Így lesz hosszú életű az ágynemű

A magas minőségű ágynemű mindig megtérül, ezért elsősorban arra biztatunk, hogy válogass a minőségi termékek közül. Ha a huzataidról van szó, alaposan nézd meg a címkén az anyagösszetételt, a szövés módját, és

keresd a pamutszatén vagy pamutperkál alapanyagokat, illetve azokat, amiknél már tapintással is érezni, hogy sűrűbb szövésűek,

így vélhetően lassabban kopnak majd el. Ha nagyobb beruházásról, párnáról, paplanról és pláne matracról van szó, mindenképpen olyan helyen vásárolj, ahol az adott terméket ki tudod próbálni, és ahol pénzvisszafizetési garanciát is adnak arra az esetre, ha valamiért alvás közben mégsem válna be az adott termék.

Így tisztítsd az ágyneműdet

Ha azt szeretnéd, hogy huzataid a lehető legtovább megőrizzék szépségüket, mosásukkor és tisztításukkor mindig kövesd a gyártó utasításait, és használj megfelelő tisztítószert is az ágyneműhöz. Ha magáról a paplanról és a párnáról van szó, talán még fontosabb, hogy alaposan kövessük a címke utasításait, mert a paplanok és párnák egy része csak vegytisztítással vagy speciális eszközzel tisztítható. A valódi tolltöltetű párnát vagy paplant tilos a mosógépbe dobni, mert azonnal tönkremennek, ami (figyelembe véve borsos árukat) bizonyára kellemetlenül fog érinteni.

Ha paplanod és párnád otthon mosható, akkor arra figyelj, hogy megfelelő hőmérsékleten tisztítsd, és mindig gondoskodj arról, hogy alaposan meg is száradjon a holmi, mert ha nedvesség marad benne, az penészesedést és hosszú távon egészségkárosodást okozhat. 

Matracaid tisztításával kapcsolatban pedig: legyen matracvédőd, amit rendszeresen és a címkének megfelelően mosol, és ha van gőztisztítód, néhány havonta menj vele végig a matracon.

Gondoltad volna, hogy a britek harmada csak évi egyszer mos ágyneműt?

Kiemel kép: Getty Images