- Ha nem szeretnéd káros vegyszerekkel szennyezni a környezetet vagy a konyhádat, akkor csinálj magad természetes irtószert.
- A hangyák a kertben hasznosak lehetnek, a lakásban azonban semmi keresnivalójuk sincs.
- Tudtad, hogy kb. 20 kvadrillió hangya él a Földön? (Ez a szám 20 után 24 db nullát jelent.) Elég, ha ebből csak pár száz keseríti meg az életedet.
A kertben még hasznosak is ezek a kis rovarok, hiszen elbánnak a levéltetvekkel, és ők maguk is táplálékul szolgálnak nagyobb rovaroknak. Azonban ha kertes házban élsz, könnyen lehet, hogy a kertből sunyin beköltöznek a konyhádba. Először csak egy magányos hangyát fedezel fel, majd napokon belül megjelenik az egész família.
Ha dühítenek a kis rovarok, akkor először mindenképp egy kíméletes, környezetbarát keverékkel próbáld megfékezni őket. Ha nem foglalkozol a hangyák elszaporodásával, akkor pár héten belül azt veszed majd észre, hogy tényleg mindenhol ott vannak. Ahogy leteszel a pultra egy paradicsomot vagy egy zsömlét, már hemzsegnek is rajta.
A hangyák ellen a leghatásosabb, ha mindig tisztán hagyod a pultot, padlót, felporszívózod a morzsákat és semmiféle ételmaradékot nem hagysz elöl. Vagyis a lehető legnagyobb tisztaságot hagyod a konyhában, kamrában, szekrényekben és az étkezőben.
Ha viszont már megjelentek és a tisztasággal sem tudod leszoktatni őket arról, hogy fel-alá vándoroljanak az otthonodban, akkor a következő 5 házi, csináld magad hangyairtó keverékkel szállj velük szembe!
A vegyszermentes tisztítószerek jolly jokerét is megmutatjuk. Készítsd el házilag ezt is!
Csináld magad: 5 természetes hangyairtó
1. Citromos hangyairtó
A legegyszerűbb és legjobb illatú permetezőszer a citromos víz, amihez 1 rész citromlevet, 3 rész vizet és egy citrom hámozott héját kell összekeverni egy spricnis üvegben. Fújj mindenhova a keverékből, ahol hangyákat látsz, majd vedd ki a citromhéjat a flakonból. A héjat helyezd el a kritikus pontokon (ahol például bejönnek a házba), és hagyd ott, amíg ki nem szárad. A citromhéjban lévő limonén vegyület erős rovarirtó szer – ha csak hozzáér a hangya, elpusztul.
2. Hangyacsapda bórsavból és szódabikarbónából
Amire szükséged lesz: 1 csésze cukor, 1/2 csésze víz, 2 evőkanál bórsav, kis műanyag doboz fedővel (például margarinos doboz), egy csipet szódabikarbóna. Keverd össze egy edényben az összetevőket (kivéve a szódabikarbóna), majd öntsd bele a dobozba. Tedd rá a fedőt, és lyukaszd ki pár helyen. A tetőre szórj egy kis szódabikarbónát, hogy a hangyák megegyék, mert már ez elég lehet, hogy elpusztuljanak, de ha belesétálnak a csapdába, akkor garantáltan végük.
3. Bombabiztos hangyariasztó: bors
A borsban található illóolaj illata taszítja a rovarokat, ezért kétféleképpen is használhatjuk. Szórjunk finomra őrölt borsot azokra a helyekre, ahol sok a hangya, vagy 2-3 csipet borsot keverjünk egy 2 dl vízben. Ezt a keveréket öntsük szórófejes palackba és fujkáljuk a kritikus pontokra.
4. Hangyariasztó cukorral
Ehhez a keverékhez 1 evőkanál porcukorra, 1 evőkanál szódabikarbónára és egy csésze vízre, egy kevés mézre vagy lekvárra lesz szükséged. Utóbbi édes, illatos adalék garantáltan odacsalja a hangyákat. Egy kicsi üvegben tedd ki ezt a keveréket a a konyhapultra és az ajtó mellé (kívülre), meglátod, hamarosan hemzsegni fognak benne a rovarok.
5. Hangyaölő mosogatószerrel
A legegyszerűbb szer, ami tuti nem ártalmas a hangyán kívül másra: keverj össze 2 evőkanál mosogatószert 3 dl vízzel, tedd bele szórófejes palackba, és fújj ki belőle mindenhova, ahol hangyát szoktál látni. A mosogatószer szappantartalma áthatol a hangyák külső vázán, és így mérgezi meg az állatot. Fontos, hogy olyan felületen ne hagyd sokáig ezt a tömény oldatot, ahonnan enni szoktatok, vagy teríts rá abroszt.
Amire érdemes figyelni a DIY irtószerek használatakor:
- A citromos és ecetes csináld magad keverékek kárt okozhatnak bizonyos felületeken, a gránitnak például nem tesz jót. Teszteld egy kis felületen a mixedet, hogy nem marja-e a felületet.
- A bóraxos hangyairtó (mi nem soroltuk fel, de sokan esküsznek a házi bóraxos-cukros hangyairtóra) sajnos más állatokra is káros, ne fújjuk olyan helyre, ahol a kutyusunk, cicánk vagy a rágcsáló kiskedvencünk felnyalhatja. Ezen kívül a gyerekekre is ártalmas lehet, ne hagyjuk elől a bóraxos keveréket, ha kisgyerek van a lakásban. Ugyanígy a tömény ecet is veszélyes.
- Hiába fujkálsz bőszen mindenféle irtószert, ha az ajtókon, ablakokon nem tömöd be a réseket vagy a teraszajtón lyukas a szúnyogháló, mert a hangyák könnyen megtalálják a bejáratot.
Ha már szúnyogháló, tudtad, hogy egyre elterjedtebb a trópusi tigrisszúnyog hazánkban? Ez a rovar terjeszti a veszélyes Dengue-lázat.
Kiemelt kép: Getty Images