- A méhnyakrákot szinte mindig a HPV okozza, és ez az egyetlen ráktípus, amelyet meg lehet előzni, mégsem csökken előfordulása.
- Gyakori tévhit a HPV-vel kapcsolatban, hogy szexuális úton terjed: ez nem így van, így gyerekeink is könnyedén elkaphatják.
- Egyre inkább bebizonyosodik, hogy nemcsak a hüvely, de a bélrendszer mikrobiomja is szerepet játszhat a fertőzés legyőzésében.
A becslések szerint a Föld lakosságának 80%-a életében legalább egyszer megfertőződik HPV-vel. A humán papillómavírusnak 200 ismert variánsa van, azon belül a legkockázatosabb vírustörzsei, a 16-os és 18-as felelős a méhnyakrákos esetek 70 százalékáért. De nem csak méhnyakrákot okoz:
Magyarországon évente mintegy 5500 ember veszíti életét HPV-vel összefüggésbe hozható megbetegedések, például a méhnyakrák, a kolorektális és szájüregi, valamint a garatot érintő daganatok miatt. Ebből 1500 a méhnyakrák, ami miatt közel ötszázan veszítik el életüket évente.
A méhnyakrák így az egyik leggyakoribb daganatos megbetegedés a nők körében. Pedig
a betegség szinte teljes mértékben megelőzhető lenne,
az előfordulását azonban az oltási és szűrőprogramok ellenére sem sikerült radikálisan csökkenteni az utóbbi évtizedekben.
Számos korábbi tanulmány kimutatta, hogy a HPV elleni oltás rendkívül hatékony a méhnyakrák megelőzésében. A Journal of the National Cancer Institute című folyóiratban idén közzétett tanulmány volt viszont az első, amely egy országos (Skócia) kohorszot hosszú éveken keresztül figyelt meg, és egyáltalán nem talált méhnyakrákos esetet azoknál a vizsgált, 1988–1996 között született nőknél, akiket 12 és 13 éves koruk között teljes mértékben beoltottak a HPV ellen.
Szűrővizsgálat szégyen nélkül
Mint írtuk, a népesség 80%-át érinti, mégis ma is erős stigma övezi a pozitív HPV diagnózist, ami tovább nehezíti a hatékony kezelést és megelőzést. Ebben hatalmas szerepe van annak, hogy továbbra is tabu a női egészség és a szexualitás.
„Tudatosság és prevenció helyett már csak tünetek esetén fordulnak orvoshoz az érintettek,
és nem szívesen beszélnek a mindennapi életüket befolyásoló egészségügyi problémákról sem” – mesélte Dobó-Nagy Fanni a LIB Women’s Store, vagyis az ország első, főként nőkre specializálódott szexshopjának alapítója a SYNLAB nemrég tartott sajtótájékoztatóján, ahol a HPV és a bél mikrobiomja közötti kapcsolatról, illetve öndiagnosztikai eszközökről volt szó.
Pedig egy diagnózis életet is menthet, nem hiába hangsúlyozzuk mi is a különféle szűrővizsgálatok szükségességét.
Arról, hogy milyen fantasztikus a bélrendszer, ebben a korábbi cikkünkben olvashatsz.
Otthoni HPV-tesztek
Semmi szégyellnivaló nincs az emberi testben vagy betegségeiben, mégis sokan idegenkednek a nőgyógyászati vizsgálattól, részben korábbi traumák vagy rossz élmények miatt. Számukra már elérhetőek önmintavételes HPV-tesztek is, amit otthonuk magányában tudnak elvégezni.
Ezek természetesen nem váltják ki a rendszeres nőgyógyászati és citológiai vizsgálatokat, de nagy szerepet játszhatnak a fertőzés időben történő felismerésében és a vírustörzsek tipizálásában. A kifejezetten nőknek való teszttel a hüvelyi flórából kell mintát venni: ez egyszerűen használható, és 14 magas kockázatú HPV-fertőzés kimutatására alkalmas.
Nem kell tőle tartanunk, hogy rosszul vennénk kenetet, majdnem 100%-ban elronthatatlan ugyanis, amennyiben követjük a használati útmutatót. Ha valaki ettől is idegenkedik,
létezik vizeletmintát vizsgáló teszt is, amely nők és férfiak számára egyaránt javasolt.
Nagyon fontos, hogy pozitív diagnózis esetén mindenképpen szakorvoshoz kell fordulni!
Hogy jön a mikrobiom a méhnyakrákhoz és a HPV-hez?
Bármennyire is jól ismeri a tudomány az emberi test működését, máig számtalan feltérképezendő terület van. Nem véletlenül hallunk mostanában rengeteget a mikrobiomról, legyen szó a bőr- és a nőgyógyászati problémákon át az étkezésig és az immunrendszerünk működéséig.
A mikrobiom az emberi testben élő mikroorganizmusok alkotta ökológiai rendszer, mikrobák, mikrobioták összessége, amelyek velünk, bennünk, rajtunk élnek, táplálnak, védenek, valamint időnként ki is használnak minket.
Hogy mennyire védenek, az csak az elmúlt időben kezdett kirajzolódni.
Ma már világosan látjuk, hogy az egészséges bél és mikrobiomja a mentális és fizikai jóllétünkben is óriási szerepet játszik, hiszen ez gyakorlatilag a második „agyunk”: az enterális idegrendszer ugyanis a bélrendszerünkben található több száz millió idegsejttel működik, emellett folyamatos, kétirányú kapcsolatot tart fenn az agyunkkal.
Természetesen a hüvelynek is külön mikrobiomja van, sajátos összetétellel (nyilvánvalóan másfajta organizmusok közössége él a bőrön, mint a belekben vagy a hüvelyben).
A hüvelyi mikroflóra egyensúlyának hiánya bizonyítottan jelentős hatással van a méhnyakrák előfordulására és kialakulására,
ezért van, hogy noha a HPV-fertőzésre konkrét gyógyszer nincs, gyakran ajánlanak a hüvely természetes flórájának részét képező lactobacillus készítményeket a szakemberek a fertőzés mértékének és annak visszatérésének csökkentése érdekében.
A bélrendszerünknek itt is szerepe van
A vizsgálatok korábban tehát nagyrészt a méhnyak- és hüvelyi mikrobiomra összpontosítottak; azonban a mikrobiom-szekvenálás és a fejlett bioinformatikai technológiák előretörésével egyre több bizonyíték van arra, hogy a bél mikrobiomja is kölcsönhatásba léphet és jelentősen befolyásolhatja a terápiás választ nőgyógyászati rákok esetében.
„Természetes szövetségest találtunk egy lactobacillus formájában. Az elmúlt 10 évben 116 kutatás erősítette meg, hogy a bélflórával szoros összefüggésben álló, egészséges hüvelyi baktériumflóra nem csak a bakteriális, hanem a gombás és egyes vírusos fertőzések kockázatát is jelentősen csökkenti. Ezek közé tartozik a HPV-fertőzés is” – mondta Szász Máté, biológus, a SYNLAB sport és prevenció szakmai igazgatója a már említett, a témában szervezett kerekasztal beszélgetésen. Ezen rajta kívül Póda Tamás, a SYNLAB kereskedelmi és marketingigazgatója, Kovács Virág, a SYNLAB vezető dietetikusa, Dr. Stefanovits Ágnes, szülész-nőgyógyász, klinikai onkológus, Dobó-Nagy Fanni és Jani-Téglásy Lili, a LIB Women’s Store alapítói vettek részt és osztották meg tapasztalataikat.
A pontos molekuláris mechanizmus egészében még nem tisztázott, az azonban az orvosi szakmában megerősített tény, hogy legalább négy mechanizmus játszik szerepet a védelemben.
A folyamat fordítva is hat: a megváltozott hüvelyi biom fokozza a vírusfertőzés kockázatát, és maga a vírusfertőzés is megváltoztatja a hüvelyi biomot, fokozva több más kórokozó megtelepedését.
„Bizonyos baktériumfajták a szöveteken áthatolva képesek más testüregekbe is eljutni, így magyarázható, hogy a hüvelyi biom stabil forrása, a bélflóra a szükséges beavatkozási pont.
Az optimális mikrobiom segíthet tehát a vírusfertőzés elkerülésében vagy legyőzésében” – magyarázta Dr. Stefanovits Ágnes, szülész-nőgyógyász, klinikai onkológus.
A szakemberek szerint a megfelelő dietetikai terápiával a HPV elimináció sebessége sokszorozható. 3 hónap leforgása alatt, dietoterápia nélkül 7,7%-kal, dietoterápiával viszont 25%-kal nőtt az elimináció mértéke. A vírus gyorsabb legyőzése pedig csökkenti a daganat kockázatát.
Így támogathatjuk a bélflórát a HPV leküzdésében
„A hüvely biom vizsgálata a HPV vizsgálathoz hasonlóan önmintavételes teszttel is történhet. Az ezt követő baktérium-genetikai analízis segít a védő hatású baktériumok megtelepedését támogató étrend kialakításában, a megfelelő specifikus probiotikumok meghatározásában” – mesélte Kovács Virág dietetikus.
A szakértő felhívta a figyelmet arra is, hogy a megfelelő mikrobiom összetétel egyénenként változik, de vannak jellemző mintázatok a felborult, vírusfertőzéseknek fokozottabban kitett bélflórában, és
vannak olyan élelmiszerek is, amelyek elkerülésével nem foghatunk mellé.
A zsírbevitel csökkentése, az ultrafeldolgozott vagy tartósítószerrel kezelt élelmiszerek kizárása, az akrilamid (ez egy olyan vegyület, ami a keményítőtartalmú élelmiszerekben képződik, ha magas hőmérsékleten sütjük őket, így a sültkrumpliban és a különféle chipsekben, de még a kávéban is található) bevitel csökkentése, a vörös húsok és finomított szénhidrátok mérséklése mind segíthet az optimális étrend kialakításában.
Miközben bizonyos speciális mikrotápanyagok, a karotinoidok, a likopin, az E-vitamin, az omega-3 zsírsavak, a flavonoidok, növényi enzimek, fitoösztrogének és rostok támogatóan hatnak a mikrobiomra.
Arról, hogy bélrendszered egészséges-e, több jel is árulkodik.
Kiemelt kép: Canva