koreai nő

Idősebb nőket tilt ki egy koreai fitneszterem

Botrányos viselkedésük miatt kell menniük...

Egy dél-koreai edzőterem bejáratánál kihelyezett tábla szerint a létesítménybe a jövőben csak „kulturált és elegáns” nők léphetnek be, viszont az úgynevezett ajummáknak tilos lesz használniuk az edzőtermet. A szóban forgó, a Szöulhoz közeli Incshon városában található edzőterem eljárása kapcsán újra fellángolt az idősebb nőkkel szembeni diszkriminációval kapcsolatos társadalmi vita az országban. 

Ajummák

Az ajumma egy a koreai nyelvben használt kifejezés az „idősebb”, jellemzően a 30-as éveik végén járó nőkre, ugyanakkor egyben pejoratív megnevezés is, amely mindenféle durvának vagy ellenszenvesnek tartott viselkedést jelöl, és így némiképp az amerikai Karen jelentéstartalmával rímel.

Az ajummákat kitiltani szándékozó edzőterem tulajdonosa nyilvánosan is kiállt döntése mellett, és elmondta, hogy cégét jelentős kár érte korábban az ajummák fegyelmezetlen viselkedése miatt. 

„Néhány idősebb női ügyfél akár egy-két órát is eltöltött az öltözőben, itt mosták ki a szennyesüket, miközben ellopták a törölközőket, szappanokat, sőt a hajszárítót is” – fogalmazott az edzőtermes egy a dél-koreai Yonhap hírügynökségnek adott televíziós interjúban. Később kifejtette azt is, hogy az ajummák nemcsak a cég tulajdonát nem tartották tiszteletben, de a többi vendéggel szemben is ellenségesen viselkedtek. „Ezek a vendégeink edzés helyett inkább csak ücsörögtek a teremben, miközben megjegyzéseket tettek az ott edző többi nő testére”– mondta. Néhány fiatalabb nő állítólag ki is lépett az edzőteremből az ilyen megjegyzések miatt, amelyek felzaklatták őket, vagy amiktől kényelmetlenül érezték magukat.

Dél-Koreában nagyon fontos a makulátlan külső (Fotó: Getty Images)

Generációs viselkedésproblémák

Bár most épp ez az edzőterem került a fókuszba, az elmúlt időszakban dél-koreai vállalkozások egész sora kapott komoly kritikát, amiért kitiltották a gyerekeket vagy épp az idősebbeket bizonyos nyilvános helyekről. Ezeknek az intézkedéseknek egy részét az egyes problémásnak minősített korcsoportok iránti növekvő intolerancia bizonyítékának tekinteti a közvélemény. Az edzőtermet mindeközben azért is bírálták, mert a kifogásolt viselkedést kifejezetten bizonyos korú nőkkel hozza összefüggésbe.

„Mégis hogy a fenébe vált az ajumma a rossz ügyfél szinonimájává?” – tette fel a kérdését a hírek alatt kommentelő. 

„Aki dolgozott valaha a szolgáltatóiparban, pontosan tudja, hogy nem csak az idősebb nők viselkedése lehet problémás” – mondta egy másik.

Egy harmadik hozzászóló egyenesen begyöpösödött társadalmi normák megnyilatkozásának nevezte a lépést.

Nem az életkorról van szó

Az edzőterem később igyekezett elhatárolni az ajummákat a nem kívánatos ügyfelektől, kifejtve, hogy a hangsúly semmiképpen nem a nők életkorán van. „Azokról a személyekről beszélünk, akik életkortól függetlenül szeretik az ingyenes dolgokat, akik a saját pénzükkel fukarok, de mások pénzével igen bőkezűen bánnak ” – mondta el a teremvezető.

Az edzőterem tulajdonosa azt is kifejtette, hogy minden valószínűség szerint vannak más üzlettulajdonosok is, akik osztják az ő véleményét, csak nem szólaltak meg.

„Nem arról van szó, hogy gyűlöletkeltő megjegyzést akartunk volna tenni az idősebb nők, vagy általában a nők ellen. Azt gondolom, hogy itt azzal van a probléma, aki nem hajlandó megérteni, amit mondunk” – jelentette ki az üzletember. A tiltás egyébként nemcsak negatív reakciókat váltott ki, jócskán érkeztek az erről szóló híradások alatt a támogató hozzászólások is, amelyek megerősítették, hogy bizony elharapódzott ez az igen kellemetlen viselkedési forma.

„Ezek a nők rettentő idegesítőek, és nemcsak az edzőteremben. Az éttermekben kávézókban is éppen ilyen vállalhatatlanul viselkednek, főleg, ha a gyerekeik is velük vannak” – jegyezte meg valaki, és sokan mások is csatlakoztak hozzá, kifejtve, hogy a harmincas-negyvenes nők egy része, főleg, ha gyerekeikkel együtt jelennek meg, mindenhol magukra vonják a rosszalló tekinteteket.

Dél-Koreában épp átalakulóban vannak a nőkkel kapcsolatos társadalmi elvárások. (Fotó: Getty Images)

Nők Dél-Koreában

A mostani eset ugyanakkor nemcsak egyes nők botrányos viselkedésére hívja fel a figyelmet, de arra is, hogy a dél-koreai társadalomban a nőknek még ma is küzdeniük kell azért, hogy a férfiakéval megegyező elbánásban részesüljenek, és hogy a társadalom ne bélyegezze meg őket például azért, amilyen frizurát választanak, vagy amilyen párkapcsolatban élnek. Sokak szerint a férfiak hasonló viselkedését nem ítéli el a közvélemény, vagy ha esetileg bírálja is, nem terjeszti ki férfiak egy egész generációjára.

A kommentátorok egy része arra mutat rá, hogy méltánytalan csak a nőket kiemelni, hiszen a férfiak egy jó része is vállalhatatlanul viselkedik a nyilvános terekben. „Az idősebb férfiak sokszor szintén botrányosan viselkednek” –  mondta Park Sang-hee pszichológus professzor a JTBC televíziós csatornának adott interjújában. Az idősebb dél-koreai férfiak is az ingyenes dolgok megszállottjai, és az ehhez kapcsolódó bárdolatlan viselkedés egyáltalán nem csak a nőkre jellemző”– tette helyre a dolgot.

Ebben a korábbi cikkünkben a magyar és a dél-koreai kultúra hasonlóságairól írtunk.

Kiemelt kép: Getty Images

Szeretnél találkozni a Nők Lapja újságíróival és szakértőivel? Szeretettel várunk a Példakép Díj átadóján! Jegyek már kaphatók

Nők Lapja Példakép Díj