Nem érdemes rettegni, de nem árt az óvatosság.
  • A nyár a zsebtolvajoknak is főszezon, érdemes lelkiekben felkészülni.
  • Nyaraláskor könnyebben válunk zsebtolvaj áldozatává: gondtalanabbak és figyelmetlenebbek lehetünk, illetve vannak helyek, ahol többen specializálódtak erre a tevékenységre.
  • Némi odafigyeléssel csökken a kockázata, hogy épp minket zsebeljenek ki.

Végre itt a nyár. Aki egészségileg és anyagilag is megteheti, na meg el is tud szabadulni, az elkövetkező néhány hétben hosszabb-rövidebb időre útra kel, és otthonától, na meg a hétköznapoktól távolabb keres pihenési lehetőséget. Sokan választanak maguknak külföldi úti célt, és utaznak olyan desztinációra, ahol nincsenek igazán tisztában a helyi viszonyokkal.

Ám miközben semmi sem tölt úgy fel, mint egy jól sikerült nyaralás, kevés dolog olyan elkeserítő, mint amikor az ember épp nyaralásán lesz zsebtolvajok áldozata. Pedig ennek az esélye igen nagy: a laza, bámészkodó, óvatlan külföldi turista, aki nem ismeri a helyi viszonyokat, könnyen esik áldozatul, ha nem figyel. 

Mit tehetünk, hogy ne bennünket pécézzenek ki, amikor külföldön nyaralunk?

1. Zsebesek ellen: biztonságos város

Ha szeretnénk magunkat biztonságban érezni a nyaraláskor, nem árt, ha előzetesen tájékozódunk az úti célunkon érvényes helyi viszonyokról és arról, a helyi lakók, a turisták vagy épp a hatóságok mennyire tartják őket biztonságosnak. Ma már számtalan internetes fórumon kérhetjük ki helyiek, vagy korábban helyben turistáskodók véleményét, és ennek alapján dönthetünk úti célunk eseteges megváltoztatásáról, vagy arról, hogy elővigyázatosabbak legyünk, ha kissé kockázatosabb helyre utazunk.

Ha Európában utaznánk, a szakértők Reykjavíkot, Zürichet, Bécset és Helsinkit javasolják azoknak, akik biztonságra vágynak, mert

a statisztikák szerint ezekben a városokban alacsony a bűnözési ráta, és hatékonyan működik a rendőrség is.

Ha nem bánod, hogy a nyár nem strandon vagy antik romok mellett ér, érdemes felkeresned ezeket  a sok látnivalóval kecsegtető városokat.

Így óvd az otthonodat betörés ellen, amíg nyaralni vagy!

Viszont személyes tapasztaltaimmal hadd védjem meg a mediterrán régiót is: hosszú évek óta Olaszországban és Szicíliában nyaralunk, és rossz hír ide vagy oda, soha nem esett semmilyen bántódásunk, igaz, elővigyázatosságból például sosem szálltunk az utcán leintett taxiba, és nem mászkáltunk nagy összegű készpénzzel vagy értéktárgyakkal sem.

bécs legélhetőbb városok lista 2023

Bécs nemrég a legélhetőbb városok listájára is felkerült (Fotó: Getty Images)

2. Zsebesek ellen: figyelni a veszélyes helyeken

Egy zsebes bárhol lecsaphat, de jellemzően olyan helyeken támad, ahol nagy a tömeg és/vagy az egyszeri turista épp bámészkodik, vagy csak arra figyel, mi finomat eszik, iszik. Ha szeretnénk elkerülni, hogy zsebesek áldozatai legyünk, figyeljünk különösen oda a tömegközlekedési eszközökön, ahol táskánkat tartsuk mindig magunk előtt, zárt állapotban, és ahova ne szálljunk fel zsebből kikandikáló mobillal vagy tárcával.

Figyeljünk a turistalátványosságok közelében is:

ne itt vegyük fel legszebb ékszereinket, és rögzítsük valahogy magunkhoz a mobilunkat, amit két fotózás közt pikkpakk kikapnak a zsebből vagy akár a kezünkből.

Legyünk résen a szórakozóhelyen is, mert egy-két ital után könnyen kihasználhatják lankadó éberségünket. És persze figyeljünk a strandon is. Inkább le se vigyük, ami értékes, vagy tegyük be a strandos széfbe a holmit.

És végül: figyeljünk nagyon az éttermekben és kávézókban is, ahol is gyakori, hogy a szék támlájára akasztott táskát lovasítják meg, miközben mi épp italunkat élvezzük.

Ezek lesznek a munkaszüneti napok 2024-ben, így duplázhatod meg a szabadságodat idén

A zsebesek is készen állnak, csak nem ilyen cukik (Fotó: Canva)

3. Zsebesek ellen: észlelni a jeleket

Bár sok zsebes szakmája több danos mestere, a gyakorlott utazó könnyen felismeri, ha valaki tisztességtelen szándékkal őgyeleg körülötte. Nem olyan rég futottak be nagy karriert egy olasz nő videói, melyekben hangos Vigyázat, zsebtolvaj!” felkiáltással buktatta le a zsebeseket, akikről ránézésre nem sütött, hogy rosszban sántikálnak, gyanús viselkedésük azonban rögtön elárulta őket.

 

Mivel ilyen beépített, pláne önkéntes jelzőrendszer sajnos nincs ott minden nevezetességnél, próbálunk meg mi odafigyelni a jelekre!

Ha például valaki túlságosan közel áll meg hozzánk, különösen egy olyan helyzetben, ahol erre nincs nyilvánvaló ok, legyünk óvatosak. Éppen így gyanús, ha valaki túlságosan érdeklődve stíröli az ember táskáját, nyakláncát: könnyen lehet, hogy az adandó alkalomra vár csak.

Jó tudni azt is, hogy

a zsebtolvajok gyakran dolgoznak párban vagy csoportban, és úgy játszanak össze, hogy míg az egyikre figyelsz, a másik lovasítja meg a holmidat.

Ha valaki úgy jön neked vagy lök meg, hogy az nem a tömegből vagy araszolásból eredő kényszer, bármilyen kedvesen is kér bocsánatot, kapj a zsebedhez, mert lehet, hogy lökés közben elemelt valamit.

4. Zsebesek ellen: általános körültekintés

Száz százalékos garancia persze nincs arra, hogy nem találnak meg minket a rossz szándékú ügyeskedők, néhány tipp azonban segíthet, hogy ne mi legyünk az első ötlet, amikor egy nagyobb kupac turista között keresik a leggyengébb láncszemet.

  • Kerüljük az olyan ruházatot és kiegészítőket, amelyek túlzottan felhívják ránk a figyelmet: az egyszerűbb, kevésbé feltűnő, hovatovább szerényebb öltözet segíthet abban, hogy kevésbé tűnjünk fel nekik.
  • Próbáljunk meg csak annyi pénzt magunknál tartani, amennyire szükségünk lesz az adott napon. A bankkártyákat és más értékeket tartsuk a szálláshelyen.
  • A különféle pénzövekből, rejtett zsebekből és nyakba akasztható pénztárcákból kisebb eséllyel lovasítják meg észrevétlenül a pénzünket, érdemes azt ilyesmibe pakolni a sima tárca helyett. 
  • Az alkoholfogyasztás csökkentheti az éberséget, és sebezhetőbbé is tehet. Próbáljunk meg már csak ezért is mértékkel fogyasztani, különösen, ha egyedül és/vagy ismeretlen környezetben vagyunk.
  • Mielőtt elindulnánk, informálódjunk úti célunk biztonsági helyzetéről. Kerüljük el legalább a rossz hírű környékeket. 
  • Győződjünk meg róla, hogy a szálláshelyünk is biztonságos. Használjunk zárható széfet az értékeink tárolására, és mindig zárjuk be az ajtót és az ablakokat, amikor elmegyünk.
  • Ne posztoljunk ki mindent a közösségi médiába a nyaralásunkról, és főleg ne adjunk pontos leírást arról, hogy hol, meddig leszünk. Ezzel annak az esélyét is csökkenthetjük, hogy otthonunkba törjenek be, amíg mi nem vagyon ott.
velence utazás turizmus nyaralás

Ki törődik ilyenkor a táskájával? (Fotó: Getty Images)

Mit tegyük, ha kirabolnak külföldön?

Akármennyire is felkészült az ember, nem biztos, hogy ki tudja védeni, hogy megrövidítsék, viszont nagyon fontos, hogy ilyen helyzetben is jól reagáljunk a helyzetre.

  • Könnyű azt mondani, de mégis azt javasoljuk, hogy próbálj meg nyugodt maradni, és ne ess pánikba. Ez segít tisztán gondolkodni és megfelelő döntéseket hozni.
  • A lehető leghamarabb jelentsd a rablást a helyi rendőrségnek. Kérj egy jegyzőkönyvi másolatot a bejelentésről, mert ez szükséges lehet a biztosítási igényed érvényesítéséhez vagy a konzulátuson való eljáráshoz.
  • Ha elveszítetted az útleveledet vagy más fontos dokumentumaidat, lépj kapcsolatba a helyi magyar nagykövetségével vagy konzulátusával. Ők segítenek az ideiglenes úti okmányok beszerzésében és további tanácsot is adhatnak.
  • Ha a bankkártyáidat is ellopták, azonnal értesítsd a bankodat, hogy letilthassák a kártyákat és megakadályozzák a további visszaéléseket.
  • Ha rendelkezel utazási biztosítással, értesítsd a biztosítót a rablásról/tolvajlásról, és kövesd az utasításokat a kártérítési igény benyújtásához. Ehhez szükséged lesz a rendőrségi jegyzőkönyvre és a biztosítási kötvényre is.
  • Ha nem beszéled a helyi nyelvet, kérj segítséget a környezetedben lévő helyiektől vagy más turistáktól.
  • A rablás után figyeld a bankszámláidat és egyéb pénzügyeidet, hogy időben észrevedd, ha valaki megpróbál visszaélni az adataiddal.

Most akkor rettegjünk?

Természetesen ne. Egy nyaralás akkor élvezetes igazán, ha az ember önfeledten tud kikapcsolódni. Mivel ráadásul a zsebtolvajok többsége sajnos nem kimondott zsebtolvaj mezben közlekedik (értsd: sokszor kifejezetten jó megjelenésű, ápolt illetőkről van szó), azzal, ha folyamatosan a lehetséges zsebtolvajokat fürkésszük, ha attól félünk, baj lesz, nem megyünk semmire.

Azzal viszont, ha a fenti óvintézkedéseket megtesszük, és leginkább nem mászkálunk pénztárcától és mobiltól duzzadó zsebbel, jó eséllyel megússzuk a kellemetlenséget. Fontos, hogy minderre belföldi nyaraláskor is ugyanúgy figyeljünk: ha a nyelvet beszélve könnyebb is időben intézkedni, a Balaton partján nyaralva sem esik jól az embernek, ha csak pénztárcája hűlt helyét leli a zsebében.

Kiemelt kép: Getty Images