Ha gyermekünk közvetlen környezetében fejtetvesség jelentkezett, vizsgáljuk át alaposan a hajas fejbőrét. Sajnos a világos hajban elég nehezen észrevehető ez az apró parazita, de ha világos helyen, természetes fényű helységben vizsgáljuk a fejet, könnyen megtaláljuk az apró rovarokat és a petéjüket.
Ha jó alaposan megnézzük a hajtövet, akkor megtalálhatjuk a fejtetű serkéit (vagyis petéket) is: ezek a miniatűr ovális fehér tojások rá vannak tapadva a hajszálra. A fejtetű ugyanis a petéket közvetlenül a haj tövére helyezi. Ha távolról nézzük, azt is hihetnénk, hogy korpás a gyermek haja, de ez már erős fertőzöttség esetén néz így ki.
A tetveket viszont nagyon nehéz megtalálni, mert érzékelik a mozgást, és könnyedén elbújnak előlünk, rettentő gyorsak. Előcsalogatásukhoz egy nagyon sűrű fogazatú fésű szükséges, amit a gyógyszertárban lehet beszerezni.
A fejtetvesség megszüntetése melós: minden egyes fejtetűt és serkét (petét) egyesével el kell távolítani a hajszálakról.
Ha a családban valaki fertőzött fejtetűvel, akkor minden közös párnát, díszpárnát, ágyban lévő plüsst érdemes ecetes vízzel kimosni magas hőfokon. Mindenféle fejfedőt mossunk ki (baseball sapka, napkalap stb.). Érdemes legalább egyszer akkor is a családban mindenki haját lekezelni tetűirtóval, ha elsőre nem találtunk a fejbőrünkön tetveket és nem viszket a fejbőrünk.
A fejtetvességet sokkal könnyebb megelőzni, mint utólag kiirtani a vérszívót!
A tetűirtó samponokban van már olyan hatóanyag, ami pár napig távoltartja a rovarokat a fejtől, de lehet kapni kifejezetten megelőzésre hajpermetet. A megelőzésre való szerek is kb. 2-3 napig fejtik ki a hatásukat, utána meg kell ismételni a kezelést, hogy hatásos legyen.
Mitől viszkethet a fejbőr? Nem csak fejtetű lehet az oka, nézzük, hogy még mitől viszkethet!
Így szabadul meg a fejtetűtől!
- Bár aprólékos, bogarászós feladat a fejtetvek kiirtása, mégis ez az egyetlen hatékony módja, hogy megszabaduljunk tőlük. Kézzel, körömmel kell lehúzni minden egyes petét, ha hatékonyak szeretnénk lenni.
- Ha nehezen észrevehetőek a kis rovarpeték (serkék), akkor fújjuk át a gyerek haját meleg hajszárítóval! A meleg levegőtől megváltozik a serkék fénytörése, csillogóvá és nagyon jól láthatóvá válnak a fényben.
- Az eltávolított tetveket és serkéket biztonság kedvéért nyomjuk össze körömmel, hiszen ezek a paraziták igazi túlélők, a hajból kikerülve akár három napig is életben maradhatnak.
- Ha megvagyunk ezzel a művelettel, akkor jöhet valamilyen patikában vásárolt tetűirtó sampon, oldat, gél vagy pakolás. Mindenképpen kérjük ki a gyógyszerész véleményét a vásárlás előtt, ő segíthet abban, hogy a leghatékonyabb szert választhassuk.
- A végleges serkementesítés érdekében a kezelés után még legalább egy hétig naponta keféljük át sűrű fésűvel a hajat, az időközben megnőtt serkék eltávolítása céljából.
- A tetűirtó kezelés után a hosszú hajat érdemes hajvasalóval is kisimítani, ez a meleg hő, kiszárítja a serkéket, az élő állatot megöli.
- A fejtetű elleni szerekkel 3-5 naponta érdemes megismételni a kezelést, amíg a rovarok teljesen el nem tűnnek, és akár még hetekig át kell nézni a hajat, hogy a maradék, addig jól elbújó serkéket lehúzzuk.
Nyáron nem csak a fejtetű okoz problémát, gondoljunk csak a kullancsokra, veszélyes szúnyogokra. Így kezeld a vérszívók csípéseit!
Kiemelt kép: Getty Images