Ha ismeretlen eredetű, visszatérő allergiás tüneteid vannak, akkor érdemes a fűszerallergiára gyanakodni. Hasonló jelei vannak, mint bármelyik másik ételintoleranciának.
  • Az ételallergiák közel 2 %-áért a fűszerek a felelősek.
  • Ha bizonyos ételek után beduzzad a nyelv, kipirosodik a száj környéke, bizseregnek az ajkak, viszketni kezdünk vagy emésztési problémák adódnak, akkor mindenképp jelezzük orvosnak a tünetet, és kérjünk allergiavizsgálatot.
  • A fűszerallergia azért nagyon nehezen észrevehető, mert sok ételen fel sem tüntetik ezeket az adalékokat allergénként, sőt éttermekben sem feltétlenül látható az étlapon a figyelmezetés a fűszerkeverékekről.

A fűszerallergia nagyon rejtélyes és nehezen diagnosztizálható, mert allergizáló ételek esetén mindig az egyik fő összetevőre gyanakszunk: például lisztre (glutén), tejre, olajos magokra, tojásra. A sokpaneles allergiatesztek sem is tartalmaznak fűszereket, csak akkor derül ki, hogy a fűszer a ludas, ha kifejezetten egy-egy fűszert nézetünk az allergiateszten, és kimutatható a pozitív reakció.

Milyen tünetet okoz a fűszerallergia?

Amennyiben az elfogyasztott étel tartalmazza az allergént, úgy a panaszok jellemzően a gyomor- és bélrendszert érintik – hasmenés, hasfájás, puffadás jelentkezhet –, de gyakran bőrkiütést is okoznak.

fűszerallergia

A fűszerallergia jele gyakran a kiütés és viszketés (Fotó: Getty Images)

Ha például olyan kozmetikumot használunk, amiben illatanyagként jelen van az allergén, akkor szintén jelentkezhetnek különféle tünetek. Krémekben, kozmetikumokban található allergének, bőrrel való érintkezés útján csalánkiütést, ekcémát, belélegezve orrfolyást, légzési nehézséget idézhetnek elő.

Fűszerallergiát leggyakrabban a fahéj, a vanília, a fokhagyma, a fekete bors, a kakukkfű, a kömény, a fűszerpaprika, mustármag és a koriander idéz elő.

Allergia vagy sem? A szezonális allergiáknak lehetnek szokatlan tünetei.

 

A fűszerallergia diagnózisát nehezíti, hogy a betegek sokszor maguk sem gondolnak arra, hogy panaszaikat az ízesítéshez vagy illatanyagként használt növények okozzák. Becslések szerint azonban az ételallergiák közel 2%-áért a fűszerek a felelősek.

Nem árt, ha óvatosan választunk kozmetikumokat, sok esetben ugyanis épp a természetesnek vélt natúr vagy gyógynövényeket tartalmazó termékekkel ártunk a legtöbbet magunknak.

A kozmetikumok, fogkrémek mellett a gyógyhatású készítmények is panaszokat okozhatnak.

A nyírfapollen és a fekete üröm például rendszeres összetevői a gyulladásos folyamatok csökkentésére használatos gyógykészítményeknek, azonban mindkét növény igen erős allergén is egyben. Amennyiben az allergiavizsgálat során bebizonyosodik, hogy a tüneteket valóban valamelyik fűszer okozza, a kezelés egyetlen módja az allergén kerülése.

Mindent érdemes kipróbálni az allergia a tüneteinek enyhítésére. Íme néhány természetes antihisztamin allergia ellen.

Kiemelt kép: Getty Images