- Az Alzheimer-kór világszerte körülbelül 18 millió embert érinthet.
- Az orvosok még mindig nem jöttek rá, pontosan mi okozza ezt a betegséget, és egyelőre gyógyítani sem tudják.
- Azt azonban, úgy tűnik, sikerült megállapítani, hogy melyik szülő örökíti tovább nagyobb eséllyel az Alzheimer-kór kialakulására való hajlamot a gyerekeknek.
Kutatók egy csoportja egy Alzheimer-kór megelőzését célzó vizsgálat során összesen 4400 65 és 85 év közötti olyan felnőtt kórtörténetét nézte át, akinek valamilyen memóriazavara és problémamegoldási nehézségei voltak. A tudósok előbb arról kérdezték az alanyokat, hogy a szüleik nagyjából mikor kezdték elveszíteni emlékeiket. Ezután arra is rákérdeztek, hogy szüleiket valaha hivatalosan diagnosztizálták-e, vagy boncolás kimondta-e az Alzheimer-kórt.
A válaszok összehasonlításakor és a vizsgálatban részt vevők amiloid-szintjének (az Alzheimer-kórral összefüggésbe hozható fehérjék mennyiségének) mérésekor a kutatók azt találták, hogy az anyai ágon bármely életkorban előfordult memóriazavar, az apai ágon pedig a korán kezdődő memóriazavar az agyban magasabb amiloid-szinttel járt együtt (tünetmentes alanyoknál is). Az eredmények szerint tehát
egyetlen olyan eset volt, ami nem járt együtt a kóros fehérjék magasabb szintjével: az, ha a vizsgált alany édesapja, de ő is csak idősebb korában észlelt memóriakárosodást.
Az eredményeket a Jama Neurology című folyóiratban tették közzé a kutatók.
A tudósok leírták, hogy eredményeik alapján megállapítható:
az Alzheimer-kór nagyobb valószínűséggel öröklődik anyai ágon.
De azt is sikerült feltárni, hogy azon alanyok szervezetében, akiknél akár mindkettő, akár csak anyai ágon előfordult Alzheimer-kór a családban, szintén magasabb az amiloid szintje. Ez azért is fontos eredmény, mert ennek tudatában a jövőben még nagyobb figyelem hárulhat a diagnosztikában az anyák kórtörténetére.
Pláne, mivel a vizsgálatból – ahogyan arról fentebb is szó esett – kiderült: nem számít különösebben, hogy az édesanyánál csak később, vagy már egészen korán jelennek meg a tünetek. Amennyiben bármikor felbukkantak az élete során, gyermekei szervezetében valószínűleg magasabb lesz az amiloidok szintje. A tanulmány szerzői szerint az eredmények azért is kulcsfontosságúak, mert az Alzheimer-kór általában is gyakrabban fordul elő nőknél. A kutatók bíznak benne, hogy a jövőben további fontos felfedezéseket tehetnek ebben a témában.
Szerencsére van néhány dolog, amivel valamelyest csökkenthetjük az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát: például, ha felhagyunk az orrpiszkálással.
Kiemelt kép: Getty Images