A most 67 éves brit színésznő a magánéletében sem tudta elkerülni a sorozat hatásait. A hatévnyi sorozat és a két film folyamatos, megfeszített munkát jelentett. Cattrall egy interjúban úgy fogalmazott erről a karrierje szempontjából fontos időszakról, hogy az utolsó házassága rá is ment, illetve a gyerekvállalás esélyét is elszalasztotta emiatt. A színésznő második férjével, Mark Levinsonnal 1998 és 2004 között élt New Yorkban.
Cattrall megfogalmazása szerint az vezetett a váláshoz, hogy ő sosem volt otthon, és a férje magányosnak érezte magát.
Sorozatbeli szereplőtársával, Sarah Jessica Parkerrel is igen rossz lett a viszonya. 2018-ban tört ki a nyilvános botrány, amikor Parker az Instagramon nyilvánított részvétet a testvérét elvesztő Cattrallnak. Ő pedig ezen a ponton már indulatosan mesélt arról, hogy ők ketten soha nem voltak barátnők, csupán kollégák, és ez nem is fog változni soha.
Innentől kezdve már együtt dolgozni sem tudtak. Ebben az évben forgatták volna az új sorozatot, de ez végül Cattrall feltételei miatt nem valósult meg, s végül a 2021-es És egyszer csak… sorozatba is csak egy rövidke szerep erejéig ugrott be. Sokan ekkor kiáltották ki követelőző dívának, pedig csak arról volt szó, hogy Cattrall be akarta fejezni ezt a fejezetet az életében és elkezdeni egy másikat.
A színésznő a botrányok mögött
Kim Victoria Cattrall azonban jóval több, mint egy botrányhős férfifaló. Bár a rajongók ezt nehezen választják szét, de ő nem Samantha, hanem egy kiváló színésznő, aki maximálisan hiteles volt a szexi karakterben.
Miközben nálunk az 1956-os forradalom dúlt, addig a Cattrall-család bővült, és skót szülőktől megszületett Kim Cattrall Liverpoolban. Édesanyja titkárnő volt, édesapja építőmérnök, ráadásul mindketten hittek abban, hogy lányuk bármit elérhet, amit csak akar.
A fiatal Cattrall Kanada és Anglia után 1974-ben New Yorkba költözött, már reménybeli színésznőként. Az American Academy Dramatico Arts elvégzése után a vancouveri színházban figyeltek fel rá. Innen már a Broadway-re, illetve Princeton és Chicago színházaiba vezetett az útja.
Cattrall a férfi rendezők világában
Cattrall karrierje még jóval a MeToo-mozgalom előtt virágzott. Ma már elképzelhetetlennek tűnő dolgok estek meg vele. Egy rendező egyszer azt mondta neki (évekkel azután, hogy hirtelen kirúgták egy tévés pilotból), hogy azért bocsátották el, mert nem érte el, hogy a férfinak erekciója legyen tőle.
Otto Preminger rendező sem volt túl kedves a Rózsabimbó című film forgatásakor, 1975-ben. Ez volt Cattrall élete első filmje, még csak tizenkilenc éves volt. A rendező ráförmedt, hogy Marilyn Monroe-ra emlékezteti, inkább a tehetségtelensége, mint a külseje miatt. Cattrall szó szerint elrohant a helyszínről.
Úton a hírnév felé
1984-ben a Rendőrakadémia egyik főszereplőjeként figyeltek fel rá sokan, és innentől kezdve mindenki ismerte a nevét. Az 1987-es, Próbababa című filmet már ismert színésznőként vállalta el, de a világtérképre egyértelműen Samantha Jones megformálása helyezte fel.
Cattrall imádta a szerepet és a sorozatot is, úgy fogalmazott, nagyon sok szempontból áldás volt, de a második mozifilm után elege lett belőle. Nem értette, hogy miért nem cserélik le egyszerűen egy másik színésznőre (ahogy kérte), ahelyett, hogy megpróbálnák megfélemlíteni.
Kim Cattrall élete a sorozat után
A színésznő nem házas és a 19 órás munkanapok miatt a családalapításról is lemondott. Randizni viszont randizott, nem is akárkikkel. Rövid ideig járt Pierre Trudeau volt kanadai miniszterelnökkel (emiatt egy alkalommal Justin Trudeau anyjának nézték), Daniel Benzali brazil-amerikai színésszel, Gerald Casale amerikai zenésszel, Bernard-Henri Lévy francia közéleti értelmiségivel és Alexander Siddig brit-szudáni színésszel. Cattrall 2016 óta van együtt a BBC munkatársával, Russell Thomasszal.
Ezekben a filmekben láthatjuk
A színésznő Samantha szerepét örökre maga mögött hagyta. Viszont volt egy izgalmas szereplése a Lisa Kudrow gyártásvezetésével forgatott Mit gondolsz, ki vagy? című amerikai televíziós sorozatban, ahol a gyökereit derítették fel, önmagát játszotta a 2022-es New York: World’s Richest City (magyarul Piszkosul gazdagok) dokumentumfilmben, de szerepelt az Így jártam apátokkal sorozatban is.
Legutóbb 2023-ban, az Ürömapám című vígjátékban és a Ragyogj, ha mersz című tévés produkciókban láthattuk. Több könyvet is írt, közülük három magyar nyelven is megjelent (Az örömszerzés – A női orgazmus művészete, a Szexuális intelligencia, és a Légy igazi nő!).
Tragédiák árnyékában
Bár a sorozatban ő játszotta a legmagabiztosabb karaktert, valódi életében sokkal bizonytalanabb személyiség, először is romantikus és monogám, mindig is az volt, másrészt fiatalkorában bizonytalan volt: első válása után például sokáig nem hitt abban, hogy újra boldog lehet egy párkapcsolatban. Szakmai téren kiválóan menedzseli magát, de a magánéletében óvatosabb. Két komoly személyes tragédia is érte, apja Alzheimer-kórban hunyt el, pár évre rá pedig öccse, Chris 55 évesen saját kezével vetett véget életének.
Testvére halála rendkívüli módon megrázta és felkavarta, megváltoztatta az egész életét.
A gyász és az élet törékenységének megtapasztalása azonban jó irányba formálta Cattrall személyiségét: úgy nyilatkozott, hogy a történtek után nem akar soha többé olyan helyzetben tölteni akár csak egy órát is, ahol nem érzi jól magát. Meg akarja választani, hogy kivel tölti az idejét a magánéletében és szakmailag is, mert nem tudhatja, mennyi ideje van hátra. Szeretné, ha úgy emlékeznének rá, mint valakire, aki szórakoztató és őszinte volt. Mi azért hozzátennénk azt is, hogy zseniális színésznő, aki hírnevét arra is használta, hogy segítsen a nők szexuális felszabadításában.
Ha jobban beleásnád magad a Szex és New Yorkhoz kapcsolódó botrányba, itt olvass tovább!
Kiemelt kép: Getty Images/Frank Micelotta