Český Krumlov – A Moldva varázslatos vize
Budapestről vonat + busz kombinációval (Linzig vonattal, onnan busszal) hat óra húsz perc alatt elérhető a festői Český Krumlov, Csehország egyik legbájosabb városa, amely olyan, hogy ha az ember nem látná a saját szemével, talán el sem hinné, hogy ilyen létezik. Ez a Dél-Csehországban található gyöngyszem nemcsak a turisták kedvelt célpontja, hanem a művészetek és történelem szerelmeseinek is igazi paradicsom.
Talán nem meglepő, hogy ez a tündéri város tele van legendákkal tündérekről, boszorkányokról és vízimanókról. A Krumlovot átszelő Moldvában varázslatos lények egész sora lakott régebben. Minden vízimalomra külön csodalény vigyázott: annak a halásznak, aki tisztelettudóan kért a manótól igazgyöngyöt, mindig adott is. A Moldva vize tehát varázslatos, de ha valaki mégsem abból akarna inni, annak tanácsos beülni egy folyóparti sörkertbe, ahol a kihagyhatatlan helyi specialitás – a vepřo knedlo zelo, azaz a káposztával és knédlivel felszolgált szaftos sertéssült – mellé érkező pohár hideg helyi sör egészen biztosan a kedvére lesz.
A város utcái keskenyek és kanyargósak, macskaköves burkolatukon sétálva visszarepülhetünk az időben. Az óváros 1992 óta az UNESCO világörökség része, ami nem is csoda, hiszen minden sarkon újabb és újabb építészeti csodákra bukkanhatunk. És hogy miért van itt egy osztrák festőnek, Egon Schielének állandó kiállítása, és egy róla elnevezett művészeti központ is? Nos, azért, mert itt született a mindössze huszonnyolc évet élt festőzseninek az édesanyja. Schiele maga is sokszor járt Krumlovban, mely hatás az alkotásaiban is visszaköszön.
Bled – Megkondul a kívánságharang
Szlovénia gyöngyszeme, Bled annyira szép, hogy olyan csak a mesében létezik. Nem csoda, hogy Európa egyik legnépszerűbb turistalátványossága lett, amire időről időre ki kell tenni a „megtelt” táblát. De ez ne tántorítsa el a magyar utazót, aki Budapesten felpattanhat egy EuroCity vonatra, amellyel kényelmesen eljut a szlovén fővárosba, Ljubljanába, ahol átszállva egy helyi érdekű járatra, máris Bledbe ér. Legismertebb látványossága a Bledi-tó, melynek közepén egy kis sziget található, a sziget közepén pedig egy templom áll. A szigetre a hagyományos bledi pletna csónakkal lehet eljutni, ez körülbelül olyan, mint egy velencei gondola, amelyre napfénytetőt szereltek. A szigetre érve kilencvenkilenc lépcsőn kell felmászni, hogy megkongathassuk a templom harangját. A legenda szerint a környék úrnőjének, Polyxénának annyira hiányzott a férje – aki rejtélyes körülmények között tűnt el, amihez a rossznyelvek szerint neki is köze volt –, hogy beolvasztotta összes aranyát és ezüstjét, hogy egy lélekharangot állítson a templomba a férje emlékére. Ha ezt a harangot valaki megkongatja, annak teljesül a legnagyobb kívánsága. Ha valakinek ez a híres bledi krémes lenne, annak nem is kell messzire mennie, mert a hangulatos tóparti kávézók bármelyikében megkóstolhatja. Ez az édes finomság, mely ropogós tésztarétegekből és lágy vaníliakrémmel készül, egyszerűen mennyei. Bledben járva nem szabad kihagyni a várat. Ez a középkori erőd a tó fölé magasodik, és lélegzetelállító kilátást nyújt az egész környékre. Rengeteg túraútvonal és bicikliút vezet a hegyekbe, erdőkbe és a környező kis falvakba. Kerékpárt lehet helyben is bérelni, de fél óra alatt vonattal is elérhető a Vintgar-szurdok, ahol a Radovna-folyó kék vize zuhatagok és sziklaszirtek között tör utat magának – ez a látvány garantáltan elállítja a lélegzetünket!