cukorbetegseg-muanyag-palack

Növelheti a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát, ha műanyag palackból iszunk

Sok más kór mellett a cukorbetegség kockázatát is növelheti, ha műanyagba csomagolt élelmiszert fogyasztunk.

Számos tanulmány figyelmeztetett már minket arra, milyen egészségi veszélyekkel járhat, ha túl gyakran fogyasztunk műanyagban tárolt élelmiszert. Most még egy tétellel bővült a lista. Egy kutatás ugyanis arra jutott, hogy a műanyag palack egyik kémiai összetevője a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának magasabb kockázatát is okozhatja.

Cukorbetegség és a műanyag palack

A Diabetes című folyóiratban közzétett tanulmány szerzői közvetlen bizonyítékot találtak arra vonatkozóan, hogy az élelmiszer- és italcsomagolások gyártásához használt BpA (biszfenol A) vegyi anyag csökkentheti a szervezet cukor-anyagcseréjét szabályozó inzulin iránti érzékenységet. Az eredményeket az Amerikai Diabétesz Szövetség 2024-es tudományos konferenciáján fogják bemutatni a tudósok. Közben pedig felszólítani készülnek az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynökségét az élelmiszer-csomagolásokban és palackokban található BpA elfogadható határértékeinek felülvizsgálatára.

cukorbetegseg-muanyag-palack

Lassan mindent elborítanak a műanyag palackok (Fotó: Pexels)

Korábbi tanulmányok már kimutatták, hogy a BpA hormonális zavarokat okozhat az emberi testben, és azt is régóta sejtették a tudósok, hogy a BpA valamilyen módon összefüggésben áll a cukorbetegség kialakulásával. De egyetlen korábbi tanulmány sem vizsgálta konkrétan azt, hogy a vegyi anyag embereknek történő beadása miként hathat a szervezetükre. „Eredményeink elsőként szolgáltatnak bizonyítékot arra, hogy a BpA beadása növelheti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát” – áll a Kaliforniai Egyetem tudósainak közleményében. 

A vizsgálat keretében a kutatók véletlenszerűen választottak ki 40 egészséges felnőttet, akiknek aztán vagy placebót, vagy testsúlykilogrammonként körülbelül 50 mikrogramm BpA-t adagoltak naponta. (Ez az a BpA-dózis, amit az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége jelenleg hivatalosan is biztonságosnak minősít.) Ezután a tudósok arra lettek figyelmesek, hogy

azok az alanyok, akik BpA-t kaptak, már csupán 4 nappal később is kevésbé reagáltak az inzulinra,

míg a placebocsoport tagjainál ezt a változást nem észlelték. „Ezek az eredmények azt sugallják, hogy talán újra kellene gondolni, mekkora is az a biztonságos dózis” – hangsúlyozzák a tudósok. Szerintük az orvosoknak is figyelmeztetniük kellene a betegeiket a műanyagba csomagolt ételek fogyasztásának potenciális veszélyeiről.

Nem elég, hogy műanyag, még a napon is hagytad?

Ha mindez nem lenne elég, egy másik, az Eco-Environment & Health című folyóiratban nemrég megjelent tanulmány szerint a napfénynek kitett műanyag palackokból további káros vegyi anyagok is felszabadulhatnak. Ezek aztán a bennük tárolt folyadékba, majd azon keresztül az ember szervezetébe kerülve szintén komoly károkat okozhatnak. A kutatás megállapította, hogy

a napfénynek kitett műanyag palackokból rákkeltő illékony szerves vegyületek szabadultak fel.

Nagyon fontos tehát, hogy pláne ne igyuk meg azokat a műanyag palackba zárt italokat, amiket a kánikulában a napon felejtettünk. Persze, a legjobb nyilván az lenne, ha egy az egyben el tudnánk kerülni, hogy műanyagba csomagolt ételeket és italokat fogyasszunk.

Mi lehet a megoldás?

A kutatók szerint az élelmiszeriparnak át kellene állnia a más anyagokból készült csomagolásokra, de a fogyasztókat is nagyobb tudatosságra intik. Bár a műanyag csomagolások és palackok mindenütt jelen vannak az életünkben, egyre több kutatás bizonyítja, hogy egészségünk érdekében ezen mielőbb változtatnunk kellene. El kell döntsük, mi fontosabb számunkra: a kényelem vagy az egészség?

Korábban írtunk már róla, hogy miért lehet még káros az egyszer használatos műanyag palack vagy pohár gyakori használata.

Kiemelt kép: Getty Images