nyari-etelmergezes-tunetek-megoldasok

Így fordulhat rémálomba a grillparti – Így előzzük meg a nyári ételmérgezést?

Nem kell ahhoz egzotikus országba utazni, hogy megtapasztaljuk az ételmérgezés gyötrelmeit. Akár a saját otthonunkban is megtörténhet.

Az ételmérgezés gyakrabban történik meg velünk, mint gondoltunk, és sokszor fel se ismerjük, hogy mivel állunk szemben. Akkor fordul elő, ha szennyezett, romlott ételt vagy italt fogyasztunk.

A szennyeződés sokféle lehet, származhat baktériumoktól, vírusoktól, parazitáktól vagy toxinoktól. Az eredmények az enyhe hányingertől akár a súlyos sokkig terjedhetnek, az érintett kórokozótól és az illető egészségi állapotától függően.

Miért van több ételmérgezés nyáron?

A nyári hónapok nem csak az önfeledt fagylaltozásról, sorbet ivásról és főtt kukoricázásról szólnak, mert bizony a meleg idővel nem kívánt társaságot is kaphatunk, és máris megtörténik az ételmérgezés. Mi ennek az oka?

1. Hőmérséklet

A baktériumok imádják a magas hőmérsékletet, mert meleg, nedves környezetben szaporodnak. A nyári hónapok kiváló táptalajt biztosítanak a különböző baktériumok, például a szalmonella, E. coli vagy listeria gyors szaporodásához.

2. Szabadtéri tevékenységek

Érthető okokból alig várjuk, hogy a hosszú téli, tavaszi hónapok után kiszabaduljunk a szabad levegőre, a napfényre. Nyáron egymást érik a piknikek, grillezések és a fesztiválok.

Ezek a programok azonban olykor rossz véget érhetnek, ha nem figyelünk arra, hogy miképp tároljuk és kezeljük a gyorsan romlandó élelmiszereket.

Kis idő is elég, hogy megtörténjen az ételmérgezés.

A hanyag ételkezeléshez tartozik, ha például nem hűtünk valamit megfelelően, ha kint hagyjuk a tejszínes szószt a tűző napon, vagy a kertészkedés után nem mosunk kezet. Sok apróság vezethet tehát a fertőzés kockázatának növekedéséhez.

nyári ételmérgezés tünetek megoldások

Megfelelő hőkezeléssel elkerülhető az ételmérgezés (Fotó: Getty Images)

Az ételmérgezés leggyakrabb okai

A mikrobák – vírusok, baktériumok és paraziták – által okozott fertőzések okozzák a legtöbb ételmérgezést, illetve a káros vegyszerek is okozhatnak ételmérgezést bizonyos esetekben.

A mikrobák bármikor átterjedhetnek az élelmiszerre annak termesztése, betakarítása vagy levágása, feldolgozása, tárolása, szállítása és elkészítése során.

Egyes mikroorganizmusokat pedig a vásárlással visszük haza.

Az alábbi élelmiszerek tartoznak a veszélyeztetett csoportba:

  • friss termékek
  • nyers vagy rosszul főtt hús, baromfi és tojás
  • tejtermékek és gyümölcslevek, amelyeket nem pasztőröztek
  • halak és kagylók
  • olyan ételek, amelyek az elkészítés során emberi kézzel érintkeznek: felvágottak, vágott saláták és gyümölcsök, pékáruk
  • feldolgozott és fogyasztásra kész húsok, például virsli vagy csemegehús
  • nem megfelelően lezárt élelmiszerek.

Az ételmérgezés tünetei

Az ételmérgezés tünetei a fertőzés mértékétől függően változnak, de jó eséllyel gyanakodhatunk, ha az alábbiak valamelyikét tapasztaljuk:

  • hányinger, hányás
  • hasmenés
  • gyomorgörcsök
  • láz, fejfájás
  • izomfájdalom.

A tünetek a fertőzött élelmiszer elfogyasztása után órákon belül jelentkezhetnek, és akár napokig is eltarthatnak.

Hogy lehet kivédeni?

Többféle módon felvehetjük a harcot a nemkívánatos ételmérgezés ellen.

1. Tisztaság

A higiéniát sosem lehet eléggé hangsúlyozni, élelmiszerek esetében pedig még hangsúlyosabb szerepet kap. Mindig mossuk meg a kezünket főzéskor, és ha szükséges, például a kültér miatt, akkor az edényeket is.

nyári ételmérgezés tünetek megoldások

A higiénivál elejét vehetjük a fertőzéseknek (Fotó: Getty Images)

2. Szétválasztás

A keresztfertőzések elkerülése érdekében mindenképpen külön tároljuk a nyers húst, tenger gyümölcseit és tojást a fogyasztásra kész élelmiszerektől.

3. Hőkezelés

Ügyeljünk arra, hogy az ételek ne maradjanak nyersek, ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, inkább használjunk ételhőmérőt.

4. Hűtés

A romlandó élelmiszereket maximum egy órán belül tegyük hűtőbe, de minél hamarabb, annál kisebb a kockázata a fertőzés veszélyének.

Otthoni kezelés

Az esetek nagy részében enyhe lefolyású ételmérgezéssel van dolgunk, amin az otthoni, nyugodt körülmények között tudunk segíteni. A legfontosabb a hidratálás és a pihenés. Segíthetnek a vény nélkül kapható hasmenés vagy émelygés elleni gyógyszerek, de ne kapkodjunk be összevissza mindent.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

Az alábbi tünetek esetén súlyos ételmérgezés állhat fenn, haladéktalanul forduljunk orvoshoz:

  • magas láz
  • gyakori hányás, véres széklet
  • súlyos kiszáradás
  • három napon túl fennálló tünetek
  • homályos látás, izomgyengeség, karok bizsergése.

Érdemes komolyan venni az ételmérgezést, és inkább plusz időt ráfordítani az előkészületekre, hogy a nyári összejövetelek az önfeledt jókedvről és a finom falatokról szóljanak.

Mutatjuk a nyári hidratálás legjobb receptjét!

Kiemelt kép: Getty Images