- Az új tablettával az ébredések száma éjjelenként a felére csökkenthető.
- A horkolás és az alvási apnoe szívproblémákhoz, magas vérnyomáshoz vezethet.
- Az új gyógyszerrel az erős horkolással küzdőkön tudnának segíteni, a szer a légzőizmokra fejt ki kedvező hatást.
A légzés- és az az alvászavar komoly keringési betegségekhez vezet, így a gyógyszer nagy segítség lehet ezek megelőzésében. Korábban mi is írtunk róla, hogy a horkolást és az alvási apnoét összefüggésbe hozták komoly szívbetegségekkel. Az alvási apnoe okozta horkolás miatt felületessé válik az alvás, ami többek között tartós kimerültséghez és magas vérnyomáshoz vezethet.
Alvási apnoénak nevezzük, ha valaki alvás közben 10 másodpercig nem vesz levegőt. A légzéskimaradások hosszú távon pedig nagy pusztítást végeznek a szervezetben. Az alvási apnoe a legtöbb szervünkre hatással van, ugyanis a szünetek miatt nem megfelelő keringés.
A légzéskimaradás hosszú távon növeli a stresszhormonok termelődését, így a szervezetünk úgy érzékeli, hogy folyamatos nyomás alatt van, amit nem tud kezelni, és regenerálódni sem képes.
Horkol a párod? Akkor mutatunk 5 hatásos módszert a horkolás ellen!
Ígéretes eredmények a horkolás csökkentésében
Az új szer már tesztelés alatt van, és egyelőre úgy űnik, hogy a kísérletben részt vevő horkoló pacienseknél a felére csökkent a légzéskimaradások száma a gyógyszer hatására.
A horkolást eddig tablettával még nem kezelték soha, így a kísérletben használt új szer lehet az első horkolás elleni gyógyhatású készítmény a világon. A gyógyszert az erős horkolásra fejlesztették ki, a hatóanyaga pedig a légutak izmait erősíti. Ha elég erősek ezek a légzőizmok, akkor nem esnek össze alvás közben, és így nem zárják így el a légutakat.
Az AD109 névre keresztelt tabletta két már ismert, használt gyógyszer kombinációja.
Az aroxibutinin – az oxibutinin módosított változata (amelyet már alkalmaznak a hiperaktív húgyhólyag kezelésére) – és az atomoxetin, amelyet figyelemhiányos hiperaktivitási zavar kezelésére használnak.
Mindkét gyógyszer hatással van az izomaktivációra és az izomtónusra. Korábbi állatkísérletek szerint erősítik a genioglossus izmot, amely segít nyitva tartani a felső légutakat.
Miért veszélyes a horkolás?
Az obstruktív alvási apnoéra éppen a fent említett légzészavar jellemző:
ahogy a torokizmok alvás közben ellazulnak, a környező szövetek beszűkülnek vagy elzárják a légutakat, megszakítva ezzel a normális légzést.
Ha valaki évekig alvási apnoéban szenved, ingerült, kialvatlan, mindig fáradt lesz és előbb-utóbb komoly egészségi problémákkal kell szembenéznie. Az állandó fáradtság először fejfájással, szédüléssel jelentkezik, majd a vérnyomás is elkezd ingadozni. Ha tudjuk, hogy sokat horkolunk, töltsünk le olyan applikációt az okoskészülékünkre, ami monitorozza az alvásunkat és a légzéskimaradást is.
Ha aggasztóan sok a kimaradás, akkor mindenképp jelezzük az orvosunknak, hogy ilyen problémánk van, és akár kérhetünk alvásvizsgálatot is.
Az alvászavar másképp jelentkezik a nőknél és a férfiaknál. Hogy mi a különbség? Kattints!
Kiemelt kép: Getty Images