A mostani hőség a szégyenérzetünk nagy részét is elmosta, ezért egyre magabiztosabban vetkőzünk fürdőruhára mások előtt, mert csak az a cél lebeg a szemünk előtt, hogy végre lehűtsük magunkat. Júliusra pedig már azért meg is szoktuk a többiek félig-meddig ruhátlan testének látványát, így a magunkét sem érezzük olyan kirívónak.
No de mit tehetnek azok, akik így is rosszul érzik magukat fürdőruhában? Vagy csak nem érzik komfortosnak azt, hogy az emberek ennyire kivetkőznek önmagukból? Ők is választhatnak egy sor lehetőség közül.
A sokat takaró fürdőruha nem modern igény
Az 1800-as, 1900-as években a fürdőruhák tulajdonképpen nem nagyon léteztek. A kor elvárásai szerint a nők még a bokájukat sem mutathatták meg, akár sportról, akár sétáról, akár fürdőzésről volt szó. Ezért a lányok és asszonyok külön fürdőkosztümöket varrattak maguknak, harisnyával, hosszú ujjal, buggyos anyagokkal. Nehéz elképzelni, hogy ezekben bármiféle örömet jelenthetett a mozgás, úszni sem lehetett könnyű bennük.
Kánikulában pedig csupán a vízparton sétálva is bizonyára szenvedtek a tűző napsugaraktól és az izzadástól.
Nem is kívánjuk vissza azt az időszakot, amikor még a férfiak diktálta (a nők csábító tárgyak, bugyoláljuk be őket, és hitessük el velük, hogy ez a tisztességes) illem uralta a fürdődivatot. Annyi viszont bizonyos, hogy akkoriban senkinek sem kellett mutogatnia magát, nem félt attól, mások mit szólnak a narancsbőréhez vagy a megereszkedett karjaihoz. A felöltözött nő méltósága is megmaradt.
Ha nem akarod, hogy lássanak
Ma is élnek köztünk nők, akik nem szeretnék, hogy mások az ő testükön legeltessék a szemüket. Ez nem feltétlenül önbizalomhiány, bár nyilván az is szerepelhet az okok között, hanem a felöltözöttség, a stílus adta méltóság megőrzésének vágya, vagy éppen a vallás.
A testet takaró fürdőruha azoknak is kedvez, akik olyan eltéréssel élnek, amit mások minimum furcsának tartanak: hipertrichózissal, pikkelysömörrel, égési sérülésekkel, műtéti hegek sokaságával, protézissel, csőmellel, és még sorolhatnánk. A napallergiások, vagy az olyan bőrbetegséggel küzdők, akik bőrét egyáltalán nem érheti nap, szintén lelkesen üdvözlik az új trendet, a felöltözést.
Az alternatív fürdőruhák nyújtotta lehetőségek
Az egyik leggyakrabban választott, a szokásosnál több takarást biztosító fürdőruha a tankini. Ennek felsőrésze egy könnyű, vízben szabad mozgást adó anyagból készült tophoz hasonlít, ami kívánságaink szerint nyaktól lefelé végig takarhat. A hozzá tervezett alsórészt gyakran látják el szoknyával, ami takarja a feneket és a combok felső részét, de nadrágot is társíthatunk hozzá. A fürdőpólók ennél is messzebb mennek, azoknak már ujja is van, így a hónalj és a mellek teljes egésze fedésben marad.
A lehetőségek száma végtelen
A nadrág hossza is variálható, aki nem elégszik meg a rövidnadrággal, az térd felett végződő vagy akár leggingshez hasonlóan bokáig takaró nadrágot is választhat. Ez lehet szörfruha, ami a hidegebb vízben jó szolgálatot tesz azzal, hogy melegít, de napvédő nadrág is, amit UV-álló anyagból készítettek.
A felsők között is találunk hosszú ujjú darabokat,
sőt már UV-álló kezeslábast kaphatunk, amiből csak a fejünk, a kezünk és a lábfejünk van kint. A testhez álló, de könnyed mozgást biztosító, a káros napsugaraktól kifejezetten védő ruhák a különféle színek, minták, szabások miatt divatosak is.
Néhány alternatív fürdőruha:
Hol vásárolhatók meg?
Minden sarkon bikiniket árulnak, így első látásra úgy tűnhet, hogy az alternatív fürdőruhák beszerzése bonyolult. Pedig nem az. Az internetes vásárlások korában semmi sem jelent akadályt, de fürdőzéshez gyártott, hosszabb darabokat, UV-szűrős, hosszú vagy rövid ujjú pólókat, nadrágokat, szörfruhákat a hazai sportboltokban is vehetünk.
Egyre több gyártó ismeri fel, hogy az UV-védelem milyen fontos, így nulla éves kortól gyártanak színes, divatos alternatív fürdőruhákat.
Tény, hogy nincs akkora választék, mint bikiniből, inkább az számít, hogy a méret stimmeljen, de színek, minták és fazonok között azért válogathatunk. Az áruk is magasabb, mint a sima, tenyérnyi anyagokból gyártott bikiniké, cserébe sok sok nyáron át használhatjuk őket, mert tartós anyagból készültek. Sokat spórolunk a naptejen is, amit így csak az arcunkra, nyakunkra, kezünkre és lábunkra kenünk, nem az egész testünkre.
Emellett fontos előny, hogy a testhez álló, de nem szoros anyagok bármilyen alakra rásimulnak, azaz súlytól és formáktól függetlenül viselhetjük őket, még attól sem kell félnünk, hogy kilátszik egy-egy testrészünk egy fejes után.
Ma már profi, divatos és márkás darabok között válogathatunk
Szerencsére ezek a modern fürdőruhák kényelmesek, átengedik a vizet, nincs benne vizesruha-érzésünk, nem nehezülünk el. A vízből kiérve gond nélkül átvehetjük a rendes ruhánkat, a gyorsan száradó anyagot pedig kitehetjük a napra a következő csobbanásig. Macerásabb így felöltözni? Igen. Cserébe viszont nem kell takargatnunk magunkat, mert a ruhánk megteszi helyettünk, sőt vízi sportok közben még a bőrt érő sérülésektől is védelmet nyújtanak.
A hideg vízben borzongók a szörfruhák melegítő hatását is nagyra értékelik.
Attól sem kell félnünk, hogy mit szólnak majd hozzánk az emberek: rengetegen fürdenek pólóban, hogy pirosra égett bőrüket takarják, mi pedig ennél sok fokkal továbbmenve menő, mintás, vagy épp macskanősen fekete, profi kiképzésű ruhában szeljük a habokat, és a legrosszabb, ami történhet, hogy sportembernek néznek minket.
A megfelelő fürdőruha, UV-álló ruha a gyerekeknél is fontos. Nézd meg, miért!
Kiemelt kép: Getty Images