Elég sok bajunk van ebben a forróságban. Fáradtak vagyunk, nincs kedvünk semmihez, nem tudunk aludni és éjjel-nappal dől rólunk a víz. Ha marad némi mentális kapacitásunk szorongásra is, a legtöbben azon aggodalmaskodunk, vajon milyen illatunk lehet, amikor lelibbenünk egy hosszabb villamosútról, vagy amikor kollégánk mellett állunk a céges büfében. Esetleg ez már testszag?
Ahhoz, hogy ebben a forróságban is a lehető legkellemesebb élmény legyen a közvetlen közelünkben tartózkodni, és mi is komfortosan érezhessük magunkat, a legfontosabb, hogy a szokásosnál is jobban ügyeljünk a higiéniára.
A napi egy zuhanyzást bátran emeljük fel kettőre (ebben a forróságban nagy az esélye, hogy eleve csatakosan ébredünk), használjunk hatékony izzadásgátlót, és viseljünk szellős, természetes anyagból készült ruházatot. Ezeket a lépéseket betartva nagy eséllyel elkerüljük a kellemetlen testszag kialakulását.
Na de hogy leszünk illatosak? És pláne hogyan érhetjük el azt, hogy kedvenc parfümünk illata a lehető legtovább megmaradjon a bőrünkön?
Parfüm és tartósság
Kedvenc parfümünk illatának tartósságát számos tényező befolyásolja: az egyik legfontosabb annak koncentrációja. Az eau de cologne és az eau de toilette könnyebb, kevésbé koncentrált illatvariációk, melyek rövidebb ideig érezhetők a bőrön, míg az eau de parfum és a parfum magasabb koncentrációban tartalmazzák az illatanyagokat, ezért hosszabb ideig, akár egész napon át tarthatnak.
Bőrtípusunk is nagy szerepet játszik abban, hogy egy-egy parfüm illata mennyi ideig érződik rajtunk: a száraz bőrön ugyanis gyorsabban elpárolog, míg a zsírosabb bőr szinte magába zárja az illatot. Az illat tartósságát emellett jelentősen befolyásolja a hőmérséklet és páratartalom is. Naná, hogy ez a mostani idő ebben sem a mi malmunkra hajtja a vizet: ebben a kutya meleg időben az illatanyagok villámgyorsan elpárolognak…
Vazelin
A vazelin, más néven petrolátum, egy sűrű, zsíros anyag, amelyet széles körben és hosszú ideje használnak a kozmetikai és egészségügyi iparban. Az 1870-es években fedezték fel, és azóta is népszerű bőrápoló szer, melynek számos előnyös tulajdonsága van. Kiváló hidratáló tulajdonságokkal rendelkezik, képes megakadályozni a bőr nedvességvesztését, és egyfajta védőréteget is képez a bőr felületén.
Tudtad, hogy hihetetlen dolgokról árulkodik a testszag?
Ez a tulajdonsága ideálissá teszi arra is, hogy parfümünk hordozóanyaga legyen: kedvenc illatunk alá kenve ugyanis szavatolja, hogy az hosszabban érezhető legyen. A vazelin nemcsak hidratálja a bőrt, hanem egyfajta „ragasztóként” is működik: az illatanyagok a vazelin rétegéhez tapadnak, és így lassabban párolognak el,
emiatt különösen hasznos a száraz bőrűek számára, akik gyakran tapasztalhatják, hogy a bőrükre felvitt illatok hamar elpárolognak.
Vazelint ma már számtalan helyen könnyen beszerezhetünk: a drogériák polcain éppen úgy elérhető, mint a patikában, ráadásul kifejezetten olcsó valami, ami segít, hogy többet hozzunk ki méregdrága parfümünkből.
Vazelin és parfüm
A tökéletes hatás eléréséhez néhány dologra kell csak figyelni.
- Fontos, hogy kezdjük a műveletet friss, tiszta bőrrel, azaz lássunk neki a vazelinezésnek fürdés után.
- A vazelin felvitele előtt ne feledkezzünk meg kedvenc testápolónk alkalmazásáról sem, mert a vazelines trükk hidratált bőrön még jobban működik.
- A vazelint csak egészen vékony rétegben vigyük fel a bőrre, és csak azokra a területekre kenjük, ahová parfümöt is tervezünk majd fújni. Erre a legjobbak az úgynevezett pulzuspontok, azaz a csukló, a nyak, a fül mögötti terület és a könyökhajlat, mert ezeken a pontokon a bőr hőmérséklete magasabb, és ez is segít az illat kibontakozásában.
- Miután a vazelint felvittük a bőrre, fújjuk rá a parfümöt közvetlenül ezekre a területekre.
- Hagyjuk, hogy a parfüm magától száradjon meg a bőrön, azaz ne dörzsölgessük össze a csuklónkat, mert ez az illatmolekulák roncsolódását okozhatja.
Illatozzunk hosszan!
Nem csak a vazelin alkalmazása lehet a segítségünkre, ha szeretnénk illatos virágcsokorként járni-kelni. Számos olyan trükk van, ami segíthet abban, hogy az illatanyagok hosszabban megmaradjanak a bőrünkön. Jó ötlet lehet például, hogy használjunk azonos illatcsaládba tartozó tusfürdőt, testápolót és parfümöt, mert ez nemcsak felerősíti az illatot, de tartósabbá is teszi.
A haj is nagyon jól megtartja az illatot, de vigyázzunk, amikor a hajunkon alkalmazzuk az illatszereket, mert az alkoholtartalmú parfüm száríthatja a hajat. (Ezért vannak kifejezetten hajra való parfümök is.) Nem alkoholos parfümünket viszont bátran fújjuk a hajkefére, majd fésüljük át vele a hajunkat. Fontos a parfüm megfelelő tárolása is, mert parfümünk akár az üvegben is veszíthet illaterejéből, ha nagy melegnek, vagy közvetlen napsugárzásnak tesszük ki.
Parfüm és nyár
Ha nyár és parfüm, még egy fontos dolog van amire érdemes lehet odafigyelni: a nyári melegben megváltozhat a bőrünkről párolgó illat is, ezért a télen lenyűgöző, egzotikus, fűszeres illatok nyáron kissé túl nehéznek tűnhetnek, annyira, hogy a bódító illattól a fejünk is megfájdul.
Amennyiben te is ugyanazt a parfümöt használod most, mint télidőben, érdemes lehet átnézned kedvenc gyártód kínálatát, hátha elérhető kedvenc illatod nyári, könnyebb verziója is. Ha teheted, nyáron válts erre: egy ilyen illat akkor sem vág fejbe, ha egész nap illatozik rajtad.
És azt tudtad, hogy vannak olyan parfümök, amik a gazdagság illatát árasztják?
Kiemelt kép: Getty Images