A nyári esték könnyed lazításra hívják az embert: ilyenkor kevés dolog tud olyan jól esni, mint egy nagy pohár ízes (ízlés szerint alkoholos vagy alkoholmentes) innivaló, amiben vidám táncot járnak a jégkockák, és ami kortyról kortyra hűti le a kitikkadt fogyasztót. Ennél rövidebb út talán nincs is a hőségben elcsigázott ember szívéhez.
Koktélt készíteni sokféle alapanyagból lehet: itthon többnyire gyümölcslevek vagy szörpök szolgáltatják az ízes alaplevet, amit aztán valamilyen (vagy épp többféle) alkohollal, esetleg egyéb ízesítőkkel dobunk fel. Noha a jeges tea itthon is népszerű hűsítő, arra, hogy a teát a legkülönfélébb koktélok alapanyagaként használjuk, még viszonylag kevésszer gondolunk. Pedig
a világ számos táján a tea alapú koktélok jelentik a nyár slágereit:
hűsítenek, kicsit élénkítenek, és nagyon kifinomult ízűek is. Mi az a teakoktél, kik találták ki, és miért jó nekünk, ha ilyesmit iszunk?
A teakoktél eredete
A teakoktélok világszerte nagyon népszerűek, és különösen kedveltek a forró éghajlatú területeken, na meg ott, ahol a teafogyasztásnak egyébként is nagy hagyománya van. A teakoktélok eredete ezzel együtt nem köthető egyetlen konkrét kultúrához sem, mivel a tea és a különféle italok keverésének hagyománya számos ország gasztronómiájában jelen van: gondoljunk az angolok tejes teáira, vagy a manapság itthon is egyre népszerűbb, tápiókagyönggyel és még ki tudja mivel turbózott italokra.
Az alkoholos teakoktélok ugyanakkor már modern, és főleg a nyugati világ termékei, amik akkoriban terjedtek el, amikor a koktélkultúra fellendült a világ nyugati felén. A teakoktélok olyan több összetevőből álló, hideg italok, melyek alapja valamilyen zöld-, fekete-, esetleg gyümölcstea, néha gyógynövénytea.
A többnyire erősre főzött majd (legtöbbször) alaposan kihűtött teához a koktél készítése során gyümölcsöket, fűszereket és egyéb ízesítőket adnak, egyes esetekben édesítik, néha alkohollal vagy valamilyen üdítőitallal, például tonikkal dúsítják őket.
Ezek az alapanyagok különböző kombinációkban használhatók fel, hogy változatos ízvilágú teakoktélokat hozzunk létre.
Bár a koktélkészítés lényege épp a kreativitás, és az, hogy újabb és újabb kreációk szülessenek, van néhány olyan teakoktél, ami mára már állandó recept alapján készül, és világszerte nagy népszerűségnek örvend: nem a könnyed verziókról van szó, hanem a fejbevágós típusokról.
A Tea Punch például egy gyümölcsös, frissítő koktél, amely fekete tea, citrusfélék, cukor, rum vagy brandy, és néha egyéb gyümölcslevek kombinációjával készül. A Chai Martini chai tea és a vodka kombinációja, amit gyakran fűszerekkel, például fahéjjal és kardamommal ízesítenek. Az Earl Grey Martini egy kifejezetten elegáns koktél, amely ginből vagy vodkából és Earl Grey teából készül, és gyakran citromhéjjal vagy levendulával díszítik,
a Green Tea Mojito a hagyományos mojito egy frissítő változata, amely zöld teát, rumot, lime-ot, cukrot és mentát tartalmaz,
a Thai Tea Cocktail pedig thai teából (erős fekete tea, kondenzált tej és cukor keveréke) és whiskyből vagy rumból készül, és gyakran jégre töltve szolgálják fel.
Miért épp teakoktél?
A teakoktélok (különösen az alkoholmentes variációk) jó választásnak bizonyulnak a nyári melegben, mivel jól hidratálnak, frissítenek, élénkítenek, miközben alacsony kalóriatartalom jellemzi őket, és telis-tele vannak antioxidánsokkal is. Teakoktél fogyasztásakor, illetve ilyen koktél keverésekor arra kell csak figyelni, hogy a koffeintartalmú teaféléket (bármit is mondanak a teakoktélokon edződött, és a fentebb felsorolt csodákat megálmodó fogyasztók) inkább ne keverjük alkoholos italokkal.
Nemrégiben mi is hosszabban foglalkoztunk a témával, miszerint a koffein és az alkohol együttes fogyasztása kifejezetten káros hatással van a keringési rendszerre és az agyra is, ezért ahogy az energiaitalt és alkoholt, illetve a kávét és alkoholt kombináló italok, úgy a fekete teát és alkoholt kombináló koktélok is kerülendők, vagy legalábbis mértékletesén fogyasztandók. Ha szeretnénk kipróbálni a fentebb felsorolt verziókat, két út áll előttünk. Vagy a teát cseréljük koffeinmentesre, vagy a koktélok szűz verzióit készítjük el, alkohol nélkül.
Vagy választhatunk egy harmadik utat, és készíthetünk egy eleve alkoholmentes teakoktélt, ahol a végeredményből semmi sem fog hiányozni: frissítő, élénkítő és szívderítő italunk lehet, amiből (mivel zöld teát tartalmaz) bátran leguríthatunk akár többet is. Ne csodálkozzunk, ha egész este bírjuk majd a táncot.
Citrusos-mentás zöld tea koktél
Hozzávalók 2 adaghoz:
- 2 csésze forró víz
- 2 zöld tea filter
- 1/4 csésze friss citromlé
- 1/4 csésze friss narancslé
- 2 evőkanál méz vagy agavé szirup
- egy marék friss mentalevél
- jégkockák
- citrom- és narancsszeletek a díszítéshez
Elkészítés:
Forraljuk fel a vizet, majd öntsük egy teáskannába vagy nagy bögrébe. Tegyük bele a teafiltereket, és hagyjuk őket ázni 3-5 percig, amíg a kivonat eléri a kívánt erősséget. Távolítsuk el a filtereket, és hagyjuk a teát teljesen kihűlni. Egy nagy kancsóban keverjük össze a zöld teát, a citromlevet, a narancslevet és a mézet/agavé szirupot. Keverékünkhöz adjunk néhány frissen letépett mentalevelet is. Poharainkat pakoljuk meg jégkockákkal, ezután öntsük a teakoktélt poharakba, és díszítsük citrom- és narancsszeletekkel, illetve további friss mentalevelekkel.
Ha pedig már igazi koktélszakértő lettél, készítsd el ezeket az ikonikus filmes koktélokat is.
Kiemelt kép: Getty Images