Legyen szó hotelszobáról, apartmanról, kempingről, autóról vagy strandról, mindannyian szeretnénk biztonságban tudni értéktárgyainkat. Összegyűjtöttünk néhány hasznos tanácsot, amelyeket ha betartunk, jó eséllyel csak szép emlékekkel leszünk gazdagabbak. Ne feledjük, a törölköző nem páncélszekrény...
  • Utazás során felszabadultak vagyunk, ezáltal gyakran figyelmetlenek, ezt használják ki a zsebtolvajok és egyéb bűnözők.
  • Nem árt elővigyázatosnak lenni hotelben, apartmanban, kempingben és strandon egyaránt.
  • Tippeket adunk arra, hogyan kímélhetjük meg magunkat egy kiábrándító lopástól.

A nyaralás a kikapcsolódás és a szórakozás időszaka, aminek során az ember azzal szeretne legkevésbé foglalkozni, hogy lopás áldozataként egy nagykövetségen kilincseljen segítségért, vagy hogy egy helyi rendőrőrsön próbálja kézzel-lábbal elmutogatni, hol, mikor és hogyan tulajdonították el értékeit.

Aki veszítette el – vagy akitől loptak el – értéket külföldön, pontosan tudja, mennyire stresszessé válhat ilyenek miatt a jól megérdemelt pihenés. Indulás előtt érdemes megtenni néhány óvintézkedést annak érdekében, hogy emlékeink közé ne vegyüljenek ilyen kellemetlen – és valljuk be, dühítő és traumatikus – élmények.

És mielőtt még sorra vesszük, hogyan óvhatjuk értéktárgyainkat, fogadjunk meg egy fontos dolgot.

Ha rablótámadás ér bennünket, ne próbáljunk hőst játszani, és erre figyelmeztessük családtagjainkat is!

Az épségünk éri a legtöbbet, minden más pótolható.

Nézzünk utána a helyi viszonyoknak!

Minden évben megjelennek különböző listák, melyek a legbiztonságosabb országok, városok, de ezek nem feltétlenül egyeznek azzal, ahol az ember nyáridőn a hasát süttetné. És valljuk be, többségünket nem is ez vezérel, amikor úti célt választ. Mindenesetre érdemes utazás előtt utánanézni annak, hogy mennyire biztonságosak a viszonyok a desztinációnkon (az adott hatóságok, helyiek vagy az ott járó turisták véleménye alapján), és eszerint felvértezni magunkat.

Persze ez még nem garancia semmire, ezért aztán a legjobb tipp, amit adhatunk, hogy legyünk észnél. Illetve, hogy kössünk olyan utasbiztosítást, amely lopásra is kiterjed!

nyaralas-lopas-biztonsag-strand

A látványosságok közelében a bámészkodó turisták jobban ki vannak szolgáltatva például a zsebtolvajoknak is (Fotó: Getty Images)

Zsebtolvajok mindenhol vannak – Legyünk résen!

A felkészülés után a második lépés, hogy ne hagyjuk szabad prédává válni tárgyainkat! Legyen rajtunk keresztbe vetve a táska (lehetőleg magunk előtt tartva – gondoljunk a zsebtolvajokra, akik egyes helyeken úgy rajzanak, mint nyáresti lámpafénynél az éjjeli lepkék).

Biztosítsuk a fontos dokumentumokat!

Készítsünk másolatokat a fontos dokumentumokról, például az útlevélről, a személyi igazolványról és az utasbiztosításról, és tartsuk ezeket a másolatokat az eredetiektől elkülönítve. Amennyiben digitálisan tároljuk, legyünk benne biztosak, hogy felkerültek a felhőbe, és hogy fejből is tudjuk a belépési adatainkat, hiszen egy okostelefon eltűnése esetén egy idegen gépbe (mondjuk a rendőrségen) kell majd belépnünk. 

Ha leülünk egy étkezdében, ne csak a szék támlájára akasszuk táskáinkat, hogy aztán egyetlen mozdulattal elvehesse valaki. Lehetőleg mobilunkon is olyan tok legyen, amelynek pántja van, így a testünkre tudjuk erősíteni. 

A turistalátványosságok közelében különösen figyeljünk ezekre, hiszen itt még kiszolgáltatottabbak vagyunk bámészkodás közben. Ha valaki nagyon közel áll hozzánk, inkább tegyük zsebre a telefont, és szorítsuk erősebben a fényképezőgépet, táskát. Azt pedig talán mondanunk sem kell, hogy a családi ékszerek villogtatására sem nyaralás és strandolás a legjobb alkalom.

Na de mi a helyzet a szállodai szobával, az apartmannal, esetleg a kempinggel vagy azzal, amikor a strandon időzünk?

Biztonság a hotelszobában, apartmanban

Szállodában lenni kétségtelenül a nyaralás egyik legkényelmesebb módja, és garancia a biztonságra is, gondolhatjuk. Ez egyébként jó eséllyel így van, de ez esetben sem árt észnél lenni, elvégre soha nem zárhatjuk ki, hogy mondjuk valaki besurran a takarítószemélyzet tagja után a szobánkba. Az apartmanokra is hasonló szabályok érvényesek, de mivel ott nincs személyzet és valószínűleg biztonsági kamerák sem, tényleg csak magunkra vagyunk utalva.

  • A szállodai széf: Amennyiben jó hírű hotelben vagyunk, a széf bizony jól jöhet. Ha készpénzzel utazunk, helyezzük el ebben azt az összeget, amellyel nem szeretnénk járkálni, tegyük mellé az útleveleket is, ékszereinket. 
  • Utazó széf: Léteznek utazó széfek is, ezeknek leginkább akkor van értelme, ha hozzá tudjuk rögzíteni őket valamilyen mozdíthatatlan tárgyhoz – természetesen úgy, hogy véletlenül se legyen szem előtt. Akkor jön jól egy ilyen, ha nem bízunk a hotelben, vagy éppen apartmanban vagyunk.
  • Ne hagyjunk értéktárgyakat szem előtt: Érdemes rendet tartani, mert így rögtön feltűnik, ha valaki babrált a holmink között. Inkább rejtsük el tárgyainkat: akár a szekrényben található szállodai extra takarók közé, vagy olyan helyre, ami nem teljesen nyilvánvaló. (Például ne az asztal fiókjába.)
  • „Ne zavarjanak!” Az ajtón elhelyezett ne zavarjanak, vagyis do not disturb tábla jelzi, hogy valaki a szobában tartózkodik, és ezzel elriaszthatja akár a potenciális tolvajokat is (na és a takarító személyzetet). Ne hagyjuk azonban hosszabb ideig az ajtón, mivel ez egy rafinált bűnöző számára üres szobát jelezhet.

Biztonság a kempingben

Alkalom szüli a tolvajt, ugyebár, ezért kempingezés során soha ne hagyjuk nyitva, őrizetlenül a sátrat/lakóautót és környékét!

Belépni az email-fiókba…

Ne feledjük, hogy a legtöbb levelezőben kétlépcsős azonosítás van, tehát egy idegen gépen csak úgy tudunk belépni, ha az általában nálunk hordott telefonra (vagy más eszközre) kapott biztonsági kódot is beütjük… Mobil híján ez nem fog menni, ezért érdemes egy extra biztonsági kulcsot beállítani vagy utazás előtt egy családtag telefonján is belépni, hogy vészhelyzet esetén kéznél legyenek az emailekben tárolt dolgok (repülőjegy, biztosítás stb.).

Akkor sem, ha csak mosdóba ugrunk el vagy csak odaszaladunk a gyerekhez a medencéhez. Macera, de ekkor is be kell zárni/lakatolni a helyet, ahol értéktárgyainkat tartjuk. Sőt! Nem egy olyan történet van, amelyben alvás közben a sátorban békésen szendergő vakációzók mellől lovasítanak meg tárgyakat, így éjszakára is érdemes lakatolni a sátrat – belülről.

Természetesen minden zárat és lakatot fel lehet törni, de egy tömött kempingben jellemzően nem szeretnek ilyenekkel vacakolni a tolvajok.

Érdemes összeismerkedni a szomszédokkal (persze ne legyünk túl kitárulkozóak!).

Ha ismerős az arcunk, távollétünkben kiszúrjhaták, ha illetéktelenek akarnak behatolni sátrunkba/lakóautónkba. Kempingezés közben is érvényes, hogy ne hagyjunk szem előtt semmilyen értéket, iratot, és különösen érvényes az is, hogy ha kempingezni megyünk, ne vigyünk magunkkal sok értéket. A legtöbb kempingben lehetőség van széfet bérelni, érdemes ezt is megfontolni. Vagy ha nem tesszük, magunkkal vinni ezeket.

nyaralás lopás biztonság strand

Felhívás keringőre… A strandon különösen figyeljünk értékeinkre! (Fotó: Getty Images)

Biztonság a strandon

Itt vannak talán leginkább kiszolgáltatva értékeink. Tárgyaink törölközővel való letakarása (hacsak nem láthatatlanná tévő köpenyről van szó) nem számít kifejezetten elővigyázatos lépésnek.

  • Hagyjuk otthon az értéktárgyakat! Ez a legjobb módja az értéktárgyak védelmének.  Csak azt vigyük magunkkal a strandra, amire feltétlenül szükség lesz.
  • Rejtsük el, de jól! A törölközőt tehát felejtsük el, a hétköznapi, nem túl kívánatos tárgyak jobb rejtekhelynek minősülnek. Például egy kissé összenyomott papírpohár, konzervdoboz vagy chipses zacskó. Vagy ha nagyon trükkösek akarunk lenni, egy (tiszta) pelenkába is becsomagolhatjuk dolgainkat, ezt talán senki nem fogja elvinni mellőlünk.
  • Ne hagyjuk őrizetlenül! Bármilyen csábító is, hogy az egész család együtt pancsoljon vagy menjen el fagyiért, inkább ne tegyük. Ha csak pénz és telefon, esetleg kulcs van nálunk, azt beletehetjük egy vízálló tárolózsákba vagy telefontokba, amit a nyakunkba akaszthatunk a vízben. 
  • Helyezkedjünk jól! Ha van úszótorony és úszómester, érdemes közel letáborozni hozzá, itt kisebb eséllyel fognak tolvajok kekeckedni a tárgyainkkal.

És az autó?

Legyen saját vagy bérelt, a legjobb, ha senki nem babrálja azt, főleg nem lopja el. Mindig parkoljunk jól megvilágított helyen, ahol nagy a gyalogosforgalom. A tolvajok kisebb valószínűséggel veszik célba az olyan területeken parkoló autókat, ahol könnyen észrevehetőek, ezért tényleg kerüljük az elszigetelt helyeket, különösen éjszakára.

Amikor pedig csak lehetséges (vagy olyan helyen járunk, ahol indokolt), parkoljunk biztonságos, felügyelt parkolóhelyeken. Ezek általában fizetősek, de valamit valamiért. Azt pedig, hogy az autóban se hagyjunk szem előtt értéktárgyakat, a lopás egyik legjobb ellenszere, talán mondanunk sem kell. Még akkor sem, ha csak egy szupermarketbe ugrunk be.

Persze nem kell, hogy a nyaralás a fölösleges parázásról szóljon. Élvezzük a pihenést, ügyeljünk a napvédelemre, szerezzünk fantasztikus élményeket, és némi tudatossággal nehezítsük meg azok dolgát, akik a mi kárunkból próbálnak megélni.

És ha már nyaralás és biztonság: ezért lehetnek hihetetlenül veszélyesek az óriáscsúszdák, főleg a nők számára.

Kiemelt kép: Getty Images